A medvehagyma néhány évvel ezelőtt lett rettentően felkapott, mindenki mindenbe beletette, és csak erről volt szó, aztán ez a divathullám szépen elült. Most újra elővesszük, mert úgy érezzük, hogy minden márciusban újra szerelembe esünk ezekkel a csodálatos, csípős levelekkel: ekkorra elhatalmasodik rajtunk a frissesség, a ropogós, a zöld és az illatos iránti vágy, amit a medvehagyma csillapíthat elsőként.
A medvehagyma csak néhány hétig érhető el egy évben, azalatt pedig
szerencsére lehetetlen megunni, még akkor is, ha mindenhez azt esszük.
Márpedig mi minden márciusban így teszünk. Na, azért persze nem ész nélkül: a medvehagymának rendkívül markáns íze van, ezért nem illik csak úgy bármihez.
A vajas kenyér az egyik legjobb hely, ahol végezheti, ehhez viszont az kell, hogy sokáig lehessen otthon egy friss csokor, amiből csak úgy tépünk egy-két levelet. Az évek során sokféle tárolási módszerrel próbálkoztam, de a legtovább a következőképpen maradt friss:
a medvehagymacsokrot megszabadítom a gumitól, amibe az árus kötötte, majd egy pohár vízbe állítom.
A levelekre felülről lazán egy nem átlátszó zacskót borítok, hogy ne érje fény, és így teszem a hűtőbe. Ezzel a módszerrel akár négy napig is friss marad.
Komoly kihívás olyan alapanyaggal főzni, ami néhány percnél hosszabb hőkezelés után teljesen elveszíti az ízét. Mégis rengeteg különböző ételhez párosíthatóak ezek a friss levelek, csak az időzítésnél kell ügyesnek lenni.
A krémleves selymes állaga csak akkor lesz igazán élvezhető, ha van benne valami friss, ropogós is. Ez a komplementer pedig akkor lesz a legjobb, ha nemcsak állagban, hanem ízben is ellenpontozza az alap jellegét. A répa édes, a medvehagyma kicsit csíp, így pont jók együtt.
Alapanyagok:
A répát megpucolom, felkarikázom, és a lábosban felolvasztott vajba keverem. Felöntöm a húslevessel, hozzáadom a fűszereket, és puhára főzöm. Ha kész, leturmixolom. Tálaláskor friss medvehagymát vagdosok bele, és földimogyoróval szórom meg.
A chimichurri eredetileg egy pác, amivel grillhúsokat készítenek elő. Ecettel, olajjal, hagymával és petrezselyemmel készül.
A zöldfűszert most medvehagymára cseréltük, így egy kicsit még csípősebb, még pikánsabb lett.
Nemcsak húspácnak jó, salátaöntetként, grillezett, sült zöldségekhez, különösen padlizsánhoz és édesburgonyához is nagyon megy.
Alapanyagok:
Az alapanyagokat egy aprítógépbe teszem, és simára turmixolom, vagy a hagymát, a paprikát és a medvehagymát egy éles késsel nagyon apróra vagdosom, és elkeverem a többi alapanyaggal. Sózom. Húsokhoz, sült zöldséghez vagy egyszerűen salátaöntetként adom fel.
A saltimbocca eredetileg zsályával készül és borjúhússal, ebben a fogásban lényegében csak a struktúráját vettük kölcsön.
A sós füstölt sonka vagány párost alkot a fokhagymás ízű medvehagymával.
Mivel csak néhány percet tölt a serpenyőben, nincs ideje elveszíteni az aromáját.
Alapanyagok:
A hússzeletet kiklopfolom, rásimítok egy-két medvehagymalevelet úgy, hogy beborítsa, majd ráteszem a sonkaszeletet, és kissé összenyomkodom, esetleg egy fogpiszkálóval meg is tűzöm. Egy serpenyőben olajat hevítek, és a szeletek mindkét oldalát hirtelen kisütöm. Azonnal tálalom.
A medvehagyma egyik legjobb barátja a juhtúró. A sós-krémes túró, főleg, ha házi, körözöttben működik együtt a leghatékonyabban, de
ezúttal egy nokedliben hoztuk őket össze, és nem bántuk meg.
A liszt mennyiségét a juhtúró állagához kell igazítani: krémesebb fajtához több, keményebbhez kevesebb liszt szükséges.
Alapanyagok:
A tojásokat felverem, kevés sót teszek bele. Hozzáadom a juhtúrót, és alaposan elkeverem a tojással. A medvehagymát nagyon finomra vágom, és a masszához keverem, majd a lisztet is hozzáadom. Ragacsos tésztát kell, hogy kapjak.
Nagy lábosban sok vizet forralok, sózom. Nokedliszaggatóval vagy egy kiskanál segítségével a lobogó vízbe szaggatom a galuskákat, és néhány percig főzöm. Leszűröm, és azonnal közé keverek egy kiskanál vajat, hogy a kis szemek ne tapadjanak össze.
Alapanyagok:
Egy lábosban vajat olvasztok, belekeverem a zöldborsót, sózom, ha kell, cukrozom, ujjnyi vizet öntök alá és fedő alatt puhára párolom. Ha megpuhult, egy kevés tejjel vagy húslevessel krumplipüré állagúra töröm vagy turmixolom. Belekeverem a finomra aprított medvehagymát. Köretnek sült húsok mellé, de mártogatósnak vagy pirítósra kenve is zseniális.
Alapanyagok:
A feltéthez:
Egy nagy tálban elkeverem a langyos vízzel az élesztőt és a cukrot, majd belekeverem a lisztet. Összegyúrom, majd sima tésztát dolgozok belőle. Letakarva kelesztem 40 percig, majd egy nagy sütőlapot kibélelek sütőpapírral, és kibélelem vele a kézzel kinyújtott tészta felét.
Megkenem mascarponéval, sózom, borsozom, parmezánt reszelek rá, és 220 fokosra előmelegített sütőbe tolom. Körülbelül 20 perc alatt aranyszínűre sütöm, majd a sütőből kivéve azonnal megszórom friss, összevágott medvehagymával. A tészta másik felével ugyanígy járok el.
További medvehagymarecepteket a krémlevestől a pestóig itt találnak.