"Majd hülye leszek a nyaraláson is a konyhában robotolni! Inkább eszem a strandos lángost egy hétig." Néhány éve még így gondoltam én is. Aztán mégis gyakran előfordul, hogy nincs kedvünk a lángoshoz, a gyerekek délben fáradtak és nyűgösek, vagy csak egyszerűen inkább vágyunk a hűvös, sötét lakásban enni, mint a tűző napon várakozni.
Így hát, ha nem is mindennap, de nyaraláskor is összedobunk három-négy ebédet. Ezeknek az ételeknek azonban szigorú követelményeknek kell megfelelniük: ne kelljen hozzá túl sok eszköz, ki tudja, mennyire felszerelt az apartman. Nagybevásárolni sincs kedvünk ilyenkor, ráadásul sok helyen csak a helyi aprócska bolt kínálatára tudunk hagyatkozni, tehát
jobb, ha az ételek kevés alapanyagból állnak össze.
Legyenek a kínálathoz rugalmasan alakíthatók a tervezett fogások, hiszen lehet, hogy csak egy közért van a faluban, de ha mázlink van, kifoghatjuk a helyi termelői piacot is, ami külön élmény annak, aki szeret főzni.
Olyan rugalmasan alakítható ebédeket terveztem a nyaralásra, amit maximum 30 perc összedobni reggel, strandra indulás előtt, vagy délben, amikor éhesen hazaértünk. Hangsúlyozom, itt az egyszerűség, a gyorsaság és a kimaxolt minimalizmus vezérelt,
nem a nyaralás hetére tervezem, hogy beszerzem a háziasszonyok Michelin-csillagát.
Amiket kis dobozokban, zacskókban magammal viszek, vagy a helyszínre érkezve megveszek a helyi hiperben:
Az egylábasos tészták az utóbbi időben megosztási rekordokat döntenek a neten, nem véletlenül. A rendszer, amire épülnek, valóban forradalmi: bele kell pakolni egy lábosba a tésztát és mindent, amit hozzárendelni szeretnénk, felönteni forró vízzel, és tíz perc múlva kész az ebéd. Amit hozzáadunk, lehet bármi a paradicsomtól a zöldségekig, a kínálatnak megfelelően lehet alakítani például zöldborsós-sonkás-tejszínessé a háromparadicsomos alapot. Az azért nagyon fontos, hogy meglegyenek az arányok és se ízetlen, se száraz ne legyen a végeredmény.
Alapanyagok:
Az alapanyagokat lábosba teszem, elkeverem, és felöntöm körülbelül fél liter forró vízzel.
Közepes lángon rotyogtatva főzöm, míg a tészta meg nem puhul - ez olyan tíz perc.
Közben néhányszor alaposan átkeverem, hogy a mártás mindenütt egyenletesen vonja be a tésztát. Azonnal tálalom.
Egy nagy fazék bablevest egy kevésbé kényes család két napig is eleszeget, ahogy a minestrone vagy akár egy sima gulyás is megteszi ebédre a melegben. A tárkonyos raguleves a szerint variálható, milyen zöldséghez sikerül éppen hozzájutni, ez a kukoricás, krumplis verzió éppen elhajlik a klasszikustól, de illik a képbe.
Alapanyagok:
A csirkét ujjnyi csíkokra vágom, a vajat a lábosban megolvasztom, beleforgatom a csirkét, és megpirítom. Közben megpucolom és felkarikázom a zöldségeket, és a kukorica kivételével mindet a húshoz keverem.
Sózom, hozzákeverem a tárkonyt, majd felöntöm az egészet egy liter vízzel. Felforralom, és alacsony lángon puhára főzöm az egészet. Ha minden puha, belekeverem a kukoricát és a tejszínt. Legvégül belefacsarom a citrom levét.
Alapanyagok:
A húst kis darabokra vágom, és kevés zsiradékon megpirítom, félreteszem. A hagymát finomra aprítom, megforgatom a hús helyén maradt zsiradékban, hozzákeverem a felkockázott paradicsomot, paprikát.
Sózom és puhára párolom a keveréket, majd hozzákeverem a húst és a rizst.
Elkeverem, és felöntöm a 6 dl vízzel. Alacsony lángon puhára párolom az egészet. Amikor a rizs félig megpuhult, hozzákeverem a zöldborsót is. Friss citrommal, esetleg friss, aprított petrezselyemmel tálalom.
Melegben néha bőven elég egy laktató, gazdag saláta ebédre, főleg, ha van benne tojás és hal is. Ugyanígy el tudom képzelni erre a célra ezt a kuszkuszos, zöldborsós salátát vagy ezt a csicseriborsós verziót, esetleg ugyanezek babos, rukolás változatát.
Alapanyagok kb. 4 személyre:
Vizet forralok, óvatosan belecsúsztatom a tojásokat, és alacsony lángon 9 perc alatt megfőzöm őket. Ha letelt az idő, hideg vizes csap alatt hűtöm le a tojásokat, majd megpucolom és negyedelem mindegyiket. A tonhalat lecsöpögtetem.
A paradicsomot felszeletelem, az uborka magos, vizes belsejét kivájom egy kanállal, és a keményet felszeletelem.
Az újhagymát vékony karikákra vágom. A salátaleveleket összetépem. Az alapanyagokat tálakban, szépen egymás mellé rakosgatom, de nem keverem el, hanem így a hűtőbe teszem. Tálaláskor elég elővenni, öntetet locsolni rá és elkeverni.
Ha a helyi fagyizó nem jön be,
biztosan ezt a mascarponés, háromperces édességet rakom össze,
bármilyen gyümölccsel - eperrel, málnával, szederrel, barackkal, áfonyával - elkészíthető, és mehet bele az útravalóból maradt kekszmorzsa.
Alapanyagok kb. 4 adaghoz:
A mascarponét simára keverem a cukorral és a tejföllel, majd belekeverem a gyümölcs felét úgy, hogy kissé összetöröm, nem teljesen pépesre, csak annyira, hogy levéből, ízéből átadjon a krémnek valamennyit.
Poharakba lerakok egy réteg gyümölcsöt, rákanalazom a krémet, a tetejére is rakok a gyümölcsből, majd kekszet morzsolok az egészre. Mehet még rá egy kis tört dió vagy mandula is, ha akad belőle kéznél.
Még ennél is egyszerűbb: melegszendvicsek, amelyek felérnek egy főétkezéssel. A Croque Monsieurhöz elég egy serpenyő, szendvicssütő sem kell.
Ha inkább a strandon ebédelne, ezeket csomagolja a hűtőtáskába.