Nem szeretnék egyetlen rossz szót sem szólni gyerekkorunk rántott húsos - nehezebb nyarakon párizsis - zsemléi ellen. A hűtőtáskában
volt mellette kovászos uborka és paradicsom,
mindkettőt harapni kellett a zsemle mellé, természetesen úgy, hogy közben a lé végigcsorogjon az alkarunkon. Ezekkel a megoldásokkal a világon semmi baj nem volt, a vízből lila szájjal kirángatott gyerek éhsége kivételesen minden válogatást elsöpört.
Most azoknak gyűjtünk ötleteket, akik olyan ételeket szeretnének a strandoláshoz csomagolni, amelyek élelmiszer-biztonsági szempontból nem túl kockázatosak, jól hordozhatók, nem csöpögnek, és nem is annyira zsírosak vagy nehezen emészthetőek, hogy megterheljék hirtelen melegben a gyomrot. Főleg laktató, de húsmentes változatokat próbáltunk ki, hőségben sokan inkább nem kockáztatnak, és egy-egy napot mindenki kibír hús nélkül - különösen, ha sikerül leleményesen pótolni ízben és tápanyagban is azt, amit a húsféle ad. Aki viszont sírógörcsöt kap, ha egy étkezésnél ki kell hagynia az állati eredetű élelmet, annak ahol csak lehet, ajánlunk húsos verziót, illetve egy tojásos fogást is.
A nemzetközi élelmiszer-biztonsági ajánlások szerint semmilyen magas fehérjetartalmú ételt nem szabad egy óránál hosszabb ideig hűtés nélkül tárolni, mert hamar megromolhat. Ha húsos, tojásos ételt visz magával, mindenképp egyenesen a hűtőből tegye jól szigetelő, jégakkuval megpakolt hűtőtáskába, a strandon igyekezzen árnyékban elhelyezni, és néhány órán belül fogyassza el a tartalmát.
A búzatortillában az a jó, hogy se keleszteni, se a sütőt bekapcsolni nem kell hozzá, elég összegyúrni, serpenyőben kisütni, aztán pedig becsomagolva másnapig eláll, hogy mindenfélével megpakoljuk. A teljes kiőrlésű rozsliszt használata itt nemcsak egészségügyi okok miatt történik, hanem az íz kedvéért is, amit a lepényhez ad.
Alapanyagok:
Az alapanyagokat összegyúrom, és sima felületű labdává dolgozom össze.
Nyolc részre osztom, mindből kis golyót gyúrok, és lisztezett felületen nagyon vékonyra nyújtom.
Egy serpenyőt nagyon forróra felhevítek, és mindkét oldalán addig sütöm a lapokat, míg foltos nem lesz. Amikor kész, azonnal lefújom vagy lekenem egy kis olajjal, és alufóliába csomagolom, így nem szárad ki.
Változatok a tekercs megtöltésére:
A tésztaételek általában frissen elkészítve a legjobbak, ha kihűlnek, ehetetlenné válnak, mégis létezik egy szűk sáv a tészták világában, ami kifejezetten jó hidegen is. Ilyen ez a thai beütésű tésztasaláta is, ami egyszerre ropogós és puha, édes és savanyú, a mogyoróvajtól nem szárad ki, és még laktató is.
Alapanyagok:
Az öntethez:
Először az öntethez való alapanyagokat keverem össze.
A tésztát puhára főzöm, vagy ha kínai tésztát használok, akkor leforrázom, lefedve állni hagyom 10 percig,
majd azonnal összekeverem az öntettel. A paprikát és a répát kis kockákra, a hagymát karikákra vágom.
Az uborkát előbb hosszában félbevágom, és egy nagy kanállal kivájom a magos, vizes belsejét, majd hasábokra és kockákra vágom. Az összes zöldséget a tésztához keverem úgy, hogy a mogyorós szósz mindent bevonjon. A legvégén megszórom szezámmaggal és sótlan mogyoróval. Lezárt dobozban egy napig puha marad.
Ezek a derelye formájú kis töltött péksütemények kihűlve is finomak, nem hullik ki belőlük semmi, mint a szendvicsekből, és jól variálhatók a szerint, mivel pakoljuk meg őket.
Alapanyagok:
A langyos vízben elkeverem az élesztőt, beleszórom a lisztet és a sót, elkeverem. Amikor összeállt, apránként az olajat is beledolgozom. Letakarva hagyom pihenni egy órát. Vékonyra nyújtom, és egy nagy (félliteres) bögrével köröket szaggatok belőle. Ezeket megtöltöm egy-egy evőkanál töltelékkel, a kört félbehajtom, a széleket összecsípem.
A tetejét lekenem egy felvert tojással, és megszórom valamivel, ha éppen úgy tetszik.
Hagyom további 20 percig kelni, közben előmelegítem a sütőt 220 fokosra. Amikor megkeltek, a forró sütőbe tolom őket, és körülbelül 20 perc alatt aranyszínűre sütöm.
Töltelék:
Furcsa ellentmondás, de a rántottás hideg szendviccsel a világból ki lehet kergetni, az attól sokban nem különböző olasz tojáslepényt viszont hidegen is imádjuk. A frittata nagyon laktató, mégis könnyű, és a végtelenségig lehet variálni. Mivel most kezdődik a zöldborsószezon, amit különösen szeretünk fetával kombinálni, ezért éppen velük készítettük, de lehetne akár füstölt sonkás, spenótos, aszalt paradicsomos is.
Alapanyagok:
A borsót kevés vajban puhára párolom, félreteszem. Egy lapos formát vagy tepsit kibélelek sütőpapírral, a sütőt előmelegítem 180 fokosra.
A tojásokat felverem, sózom, borsozom. A borsót a formába öntöm, egyenletesen rálocsolom a tojásos keveréket. Belemorzsolom a sajtot, a meleg sütőben 20 perc alatt megsütöm. A formában hagyom teljesen kihűlni.
A strandon semmi más nem esik jobban a friss, édes, hideg gyümölcsnél, lehet az meggy, cseresznye, dinnye vagy barack. Ha pucolni és magozni sincs kedvünk, előre be lehet keverni az egészet salátának. Szerencsére
nyáron messziről el lehet felejteni az almás, banános, konzervananászos gyümölcssaláta-utánzatokat,
és igazi, friss ízeket lehet összerakni. Minél színesebb, annál jobb, de azért túlzsúfolni sem kell, csak legyen benne valami ropogós, valami édes és valami savanykás is.
Alapanyagok:
A barack héját lehúzom, a magját eltávolítom, felkockázom. A dinnyét a héjából kivágom, és a barackhoz hasonló méretű darabokra vágom. Óvatosan összekeverem őket. Megszórom a többi gyümölccsel, a szeletelt mandulával, és rácsepegtetem a citromlevet. Fogyasztás előtt néhány órára behűtöm.