A sárgabarack nemcsak szerintünk a nyár egyik legfinomabb gyümölcse, még Bálint Gazda is így gondolja, sőt ő arról is beszámol, hogy szerinte kifejezetten nálunk, Magyarországon terem a legfinomabb. Akkor a legjobb, amikor annyira puha, hogy igazán kulturált módon ketté sem lehet törni, csak úgy, hogy
fröcsög, folyik
belőle az édes lé. Az ennyire érett darabok tapasztalataim szerint piacon nem fellelhetők, oda csak a kemény, ízetlen állapotú példányokat viszik.
Nálunk a kertben szépen terem szinte minden évben, de akinek nincs ilyen szerencséje, kunyeráljon, szedjen, vadásszon rá, és egyen belőle, amennyit csak tud. Ha már nem fér bele több, akkor pedig főzzön belőle annyi lekvárt, amennyi csak a kamrájába fér, már tavaly leírtam, mi hogyan szeretjük. Amikor pedig ezzel is megvan, és nagy eséllyel még mindig nem tudott betelni vele, akkor pedig
főzze csirkével, süsse süteménybe, egye édesen és sósan,
meg savanyúan, mindenhogy. Kedvenc sárgabarackos receptjeink következnek.
Ez a sütemény annak való, aki tényleg nagyon szereti a gyümölcsöt, hiszen a tészta szinte csak keretet ad az enyhén sült, levet engedett baracknak. Nagy előnye, hogy körülbelül tíz perc munka és egy darab tál szükséges az elkészítéséhez. A ribizlit nyugodtan le lehet cserélni áfonyára, feketeribizlire, szederre, illetve ki is lehet hagyni, bár nem érdemes. A ribizli nemcsak a sárga színnel alkotott kontraszt és a látványelem miatt szerepel itt, hanem az édes barackot kiegészítő savanykás íz miatt is.
Alapanyagok:
A tésztához:
A gyümölcsöket megmosom, a barackot kimagozom és negyedelem, kirakom vele egy kerámia tál alját. A ribizlit leszárazom és megszórom vele a barackot. A gyümölcsöt megszórom egy kevés cukorral. A lisztet elkeverem a sóval, cukorral és a sütőporral, hozzáadom a hideg, kockázott vajat és elmorzsolom. Hozzáadom a joghurtot, és simára keverem.
Evőkanálnyi tésztadarabokat kanalazok a gyümölcsökre teljesen szabálytalanul, elszórva. 180 fokos sütőben körülbelül 35 perc alatt megsütöm.
Akkor jó, ha a gyümölcs bugyborékol, a tészta pedig enyhe arany színt kap.
Langyosan a legjobb, és nem árt, ha van mellé egy kanál cukros tejföl vagy vaníliafagylalt.
Barackos túrógombóc
A barackos gombóc fantasztikus dolog ilyenkor - igen, meglepő módon éppen ugyanúgy készül, mint a szilvás, itt találnak hozzá leírást - de valahogy nyári melegben nem mindig van kedvünk krumplit főzni, tésztát nyújtani, formázni, és megint főzni. A túrógombóc sokkal egyszerűbb, hiszen kettő helyett csak egyszer kell főzni. A klasszikus, remegős túrógombócalapot itt valamivel keményebbre kevertem, hogy jól tölthető legyen, de így is nagyon, nagyon lágy maradt.
Alapanyagok:
A forgatáshoz:
A túrót alaposan elkeverem a tojások sárgáival és a cukorral, majd hozzákeverem a darát és a lisztet. A fehérjéket egy csipet sóval kemény habbá verem, és a túróhoz forgatom. A morzsát és a darált mandulát elkeverem, egy serpenyőben felolvasztom a vajat, és aranybarnára pirítom benne a morzsa-mandula keveréket.
A morzsa felét egy tálba öntöm, a felét a serpenyőben hagyom. Felteszek egy nagy fazék vizet forrni, sózom. Vizes kézzel gombócot formázok, a közepébe egy fél sárgabarackot nyomok. A gombócokat lobogó vízben addig főzöm, míg a víz tetejére fel nem jönnek. Az előkészített tálba forgatom a gombócokat, majd a félretett morzsát is rájuk szórom. Óvatosan összerázom.
Ez a lassan főtt ragu olyasmi, mint a marokkói tagine, de mivel nincs hozzá minden háztartásban az elkészítéséhez kötelező, csúcsos kerámiaedény, nem így hívjuk. Nem kell elkeseredni, anélkül is kivitelezhető:
csak legyen benne fahéj és gyümölcs.
Télen aszalt sárgabarackból is nagyon jó, de ebben az esetben hamarabb, már a főzés elején érdemes beletenni a hús mellé.
Alapanyagok:
A húsokat megszórom a fűszerekkel, és a felhevített serpenyőben mindet körbepirítom. Megszórom a vékony szeletekre vágott hagymával, felöntöm a paradicsommal, sózom, és rácsorgatom a mézet is.
Lefedve, alacsony lángon puhára párolom a húst. Amikor megpuhult, óvatosan beleteszem a kimagozott, negyedelt sárgabarackokat is, és további 10 percig párolom. Legvégül megszórom a blansírozott mandulával és az apróra vágott petrezselyemmel. Leginkább kuszkusz vagy bulgur megy hozzá.
Háromperces nyári előétel vagy borkorcsolya, ha nincs épp kéznél lágy kecskesajt, más krémes, fehér, sós sajt is jó lehet bele, vagy dió helyett mandula.
Alapanyagok:
A kecskesajtot krémesre keverem a tejföllel.
A barackokat kettéválasztom, a magjukat eltávolítom.
A mag helyére mindegyik barackba kanalazok a sajtkrémből, majd a közepébe egy-egy szem diót nyomok. A tetejére mézet csepegtetek.
Se nem befőtt, se nem csatni, valahol a kettő között helyezkedik el: sonkához, egyszerű sült húsokhoz, grillezéshez csodajó édeskés, savanykás kiegészítő.
Alapanyagok:
A cukrot és a fűszereket egy kis lábosba teszem, felforralom, és éppen csak addig főzöm, míg fel nem olvad a vízben a cukor.
Hozzáadom az ecetet, félreteszem, és hagyom kihűlni. A barackokat megmosom, félbevágom, magjukat eltávolítom. Befőttes üvegbe teszem őket, és felöntöm a fűszeres sziruppal. Vigyázat, ez nem befőtt, nem áll el a végtelenségig, de a hűtőben elvan egy ideig.