A téli paradicsom mindig vízízű csalódás, megvesszük, esszük, de ki tudja, miért. Szezonjában a paradicsom teljes erővel beváltja az ígéretet, amit eredeti neve sugall: paradicsomi alma.
Illatos, ízes, lédús, édes és savanykás egyszerre,
annyira szeretjük, hogy hajlamosak vagyunk órákat vitatkozni afelől, vajon zöldség-e, vagy gyümölcs. A kérdés valójában botanikai szempontból értelmetlen, nincsenek ilyen kategóriák, gondoljunk rá tehát úgy, ahogy akarunk.
Augusztusban és szeptember elején annyit eszünk belőle, amennyit csak tudunk. Nyersen is, persze, pirítóson, salátában, magában,
harapva, magokat és levet falra spriccelve,
de amikor ebből a fogyasztási formából elég, akkor megsütjük. Sütve ugyanis a paradicsom íze koncentrálódik, elmélyül, édesebb és bonyolultabb lesz. Mindebből következik az is, hogy ezeket az ételeket nem igazán érdemes másmilyen, csak nagyon finom, érett és illatos paradicsomból elkészíteni.
Paradicsomos alapételeinket az utóbbi időben számos szakács
sütve készíti el.
Nem csak a lejjebb olvashatóhoz hasonló fogásokat, ahol maga a sült paradicsom kapja a főszerepet, de szokványosabb paradicsomos ételeket is. Például az egyszerű, pastára való paradicsomszószhoz, paradicsomleveshez, pizzaszószhoz, sőt, a házi ketchuphoz is sütik, nem főzik a paradicsomot.
Akiben van annyi türelem, hogy
plusz fél órát adjon ezeknek az ételeknek,
mindenképp próbálja ki őket ezzel a módszerrel. A különbség az eredeti receptekhez képest annyi, hogy az elkészítés sült paradicsommal indul. Így bizonyos ételekhez, például leveshez lehetséges, hogy több vizet vagy alaplét kell adni, míg más recepteknél, például a ketchupnál éppen, hogy lerövidül a főzési idő a kisebb folyadékmennyiség miatt.
Egy sós pite, paradicsomból. Amíg a sós, omlós tészta ropogósra sül, a paradicsom is puhára és a fent ecsetelt tömény, édes ízűre sűrűsödik. Nem csak köretnek, reggelinek is nagyon jó, különösen langyosan vagy hidegen.
Alapanyagok a tésztához:
A feltéthez:
A tésztához gyors mozdulatokkal elmorzsolom a lisztet a zsiradékkal, vagy aprítógépben összedarálom, hozzáadom a tojást, és gyors mozdulatokkal gombóccá gyúrom. Becsomagolom, és fél órára a hűtőbe teszem.
Amíg hűl, vékony szeletekre vágom a paradicsomokat.
A tésztát előveszem a hűtőből, kibélelek vele egy piteformát, és egyenletesen ráhalmozom a paradicsomszeleteket. 190 fokos sütőben körülbelül 40 perc alatt sül majd meg.
Ha a töltött paradicsom kenyérmorzsával készül, akkor rendkívül praktikus maradékhasznosító étel lesz belőle, az enyhén szikkadt, kidobásra szánt kenyér megdicsőül benne. Ettől függetlenül nyugodtan lehetne darált hússal is készíteni, úgy is szuper lenne.
Alapanyagok:
A kenyérszeleteket – ha nem szárazak, kicsit megpirítom őket – aprítógépbe teszem a dióval, aszalt paradicsommal, petrezselyemmel, hozzáreszelem a fokhagymát, végül egy kanál olajat is hozzácsorgatok, sózom, borsozom.
Alaposan eldolgozom a keveréket. A paradicsomok szárát kivágom, a belsejüket kikanalazom, és annyi tölteléket kanalazok a helyére, amennyi csak belefér. Az így megtöltött paradicsomokat tűzálló tálba teszem. A tetejére sajtot reszelek, és 180 fokosra előmelegített sütőben fél óra alatt megsütöm.
Ez az étel voltaképpen ugyanazokból az összetevőkből áll, mint a feljebb bemutatott lepény, mégis teljesen más az egész. A morzsasüti vagy crumble gyümölcsös édesség formájában a legismertebb,
pedig sósan is remekül működik,
nálunk paradicsommal készül a leggyakrabban. A paradicsomból sűrű, lekvárszerű anyag lesz, a tetején a morzsa pedig ropogósra pirul.
Alapanyagok:
A morzsához:
A paradicsomokat felszeletelem és egy kiolajozott tűzálló tál aljába teszem. Megszórom bazsalikommal, vagy meglocsolom a kész pestóval.
A hideg vajat elmorzsolom a liszttel, a zabpehellyel, a parmezánnal és egy kis sóval, vagy az összes alapanyagot aprítógépben összedolgozom. Ezt a morzsát szórom a paradicsomra. 190 fokosra előmelegített sütőben körülbelül háromnegyed órán át sütöm. Akkor jó, ha a paradicsom sűrű masszává sült, a morzsa pedig aranyszínűre pirult a tetején.
A sütőben sült paradicsom
tulajdonképpen mindenen finom,
tehetnénk pirítósra, sült húsokra vagy grillezett sajtra is, akkor is csodálatos lenne, de most éppen egy gyors tésztaétel lett belőle. Aki kisebb adagot készít, és jobban siet, nyugodtan grillezheti a paradicsomokat vastag aljú serpenyőben a tűzhelyen is, akkor összességében tényleg tízperces lesz az ebéd.
Alapanyagok:
A paradicsomot ujjnyi szeletekre vágom, és egy sütőpapírral bélelt tepsire fektetem őket. Lecsöpögtetem vagy a szuper házi olajspricnimmel lespriccelem olívaolajjal, sózom, borsozom, és 200 fokos sütőben fél óra alatt megsütöm. A tésztát éppen csak puhára főzöm, és azonnal összeforgatom a sült paradicsommal. A legvégén még egy kis olívaolajat csepegtetek rá, és friss bazsalikomot tépkedek a tetejére.
Jamie ricottás, sült paradicsomos bruschettája
A házi pizza is sült paradicsommal a legjobb
A klasszikus pasta arrabbiatát is érdemes kipróbálni másképp