Olyan nem történhet, hogy én annyi rizst főzzek köretnek, amennyi kell. Mindig sokkal több vagy sokkal kevesebb lesz. Utóbbi csak közfelháborodást és általános családi éhhalált okoz, több problémát az előbbi eset vet fel. Mit kezdjek egy lábosnyi másnapos, hideg főtt rizzsel?
Márpedig
maradékot nem dobunk ki, pláne, ha ez a maradék olyasmi, amit ezerféleképpen lehet hasznosítani.
Arra is van ötlet, ha az a rizs éppen ragacsos és tapadós, sőt, arra is, ha kicsit kemény, pergős, hiszen lássuk be, a rizs nem az a műfaj, ami mindig tökéletesre sikerül.
Maradék rizs, néhányféle zöldség, egy kis hús vagy tofu, némi ízesítés, és körülbelül tízpercnyi, magas hőfokon történő, kevergetve pirítás. Sült rizse szinte minden keleti konyhának van, de a koncepció összességében megegyezik. Lehet kínai, koreai, thai, mind finom, annak ellenére, hogy ha itthon készítjük, nyilván egyik sem lesz végül igazán autentikus.
Kit érdekel, ha attól még ez a legjobb, legkényelmesebb maradékfeldolgozó étel, ami elképzelhető. Mivel a wok vagy a serpenyő, amiben készül, végig iszonyú forró, mindent elő kell készíteni, fel kell vágni, le kell reszelni, hogy sütéskor már csak érte kelljen nyúlni. A sült rizs inkább a pergős fajtákból lesz finom.
Alapanyagok:
A tetejére:
A répát kis gyufaszálakra vagy kockákra vágom, a tofut felkockázom, az újhagymát felkarikázom, a fokhagymát lereszelem, a tojást egy kistányérban, kevés sóval felverem. Egy másik kistányérban elkeverem a szójaszószt a cukorral és a csilivel. Egy wokot vagy serpenyőt füstölésig hevítek, beleöntök egy kevés olajat.
Beleteszem a répát és a tofut vagy csirkemellet, addig pirítom, míg színt nem kapnak. Hozzáadom a fokhagymát és a rizst, egy percig keverve pirítom. Ekkor jöhet a tojás, ezzel is őrült tempóban keverem a rizst, míg meg nem szilárdul, majd hozzáadom az újhagymát, és meglocsolom a szójaszószos keverékkel. Még egy-két percig keverve pirítom, majd azonnal tálalom. A tetejére az asztalnál lime-ot facsarok, friss koriandert szórok, és uborkát adok mellé.
Rizsből saláta is készülhet, főleg nagyon pergős típusúból, ami igazán harapható állagú, mint a barna rizs.
A gránátalmának szezonja van, tele vele a piac, most érdemes enni,
mert nemcsak szép, de finom is, és elképesztően egészséges.
Alapanyagok:
A hideg rizst elkeverem a gránátalma magjaival, a felaprított petrezselyemmel és a durvára vágott dióval. Hozzáadom a felkockázott paradicsomot is.
Egy kistányérban elkeverem a sűrített paradicsomot, a köményt, a gránátalmaszirupot az olívaolajjal, és a citromot is hozzáfacsarom, majd sózom, borsozom. Ezzel a keverékkel öntözöm meg a salátát.
Bármilyen zöldség jó lesz, ha jó alaposan befűszerezett rizzsel, esetleg rizs és darált hús keverékével lerakjuk, és újrasütjük, ez alap.
A lenti recept a nyárvégi piacra hangolódott, de készülhetett volna padlizsánnal is,
vagy akár blansírozott kelkáposztával. Nem baj, ha a maradék rizs kicsit ragacsos, tapadós, ezzel a recepttel működni fog.
Alapanyagok:
A cukkinit felkarikázom, sütőpapíros tepsire fektetem, és 200 fokos sütőbe tolom negyedórára. Amíg sül, a főtt rizst elkeverem a tojással, a sajt háromnegyedével, sózom, borsozom, belevágom a petrezselymet.
Ha a cukkini megsült, egy kivajazott jénait kirakok cukkinikarikákkal, megkenem tejföllel, és ráhalmozom a rizs felét. Még egy réteg cukkini, tejföl és rizs következik, majd a tetejét kirakom a paradicsommal és a maradék cukkinivel. Sajtot reszelek az egészre, és 180 fokos sütőben körülbelül fél óra alatt összesütöm.
Az arancini eredetileg maradék rizottóból készül, de egyszerű, másnapos főtt rizsből is simán el lehet készíteni. Sokféleképpen csinálják,
van olyan verzió, amibe sáfrány kerül,
és nem tojásba, hanem liszt és víz keverékébe mártják, aztán forgatják morzsába, és úgy sütik ki. A szicíliai folyó, a római henger alakú, és supplínak nevezik, de mind finom, és rengeteg maradék rizst lehet így hatékonyan feldolgozni. Van, ahol azt mondják, forrón kell fogyasztani, máshol viszont hideg változatban árulják az utcán, szóval: hidegen és melegen is finom. Ha maradék rizottóból készül, szépen összeáll, ha viszont főtt rizsből csináljuk, kell neki egy kis segítség.
Alapanyagok, ha maradék rizottóból készül:
Alapanyagok, ha sima főtt rizsből állok neki:
A töltelékhez:
A panírhoz:
A sütéshez:
A maradék rizst elkeverem az olvasztott vajjal és a sajttal. Pingponglabdányi gombócot formálok belőle, kilapogatom a kezemben, és
a közepére teszek egy keveset a raguból, vagy néhány sajtkockát nyomok bele.
Összecsukom, gombóccá formálom. Amikor mind kész, egyenként lisztbe, tojásba, majd morzsába forgatom őket, és bő, forró olajban aranyszínűre sütöm.
Azért rizspuding, és nem tejberizs, mert itt tényleg péppé fő a rizs, ami nem is baj, így lesz éppen olyan pudingos-remegős az állaga, ami itt a cél. Aki továbbmenne, és igazán rengeteg maradék rizs van a nyakán, nyugodtan készíthet belőle rizskochot is, ehhez itt talál receptet.
Alapanyagok:
A maradék rizst fazékba teszem, annyi tejet öntök rá, hogy ujjnyi vastagon ellepje, és felforralom. Amint felforr, egészen alacsonyra mérséklem a lángot, és lassan addig főzöm, míg el nem éri a kívánt, pudingos állagot. Közben ízesítem cukorral és bármi mással, ami épp a kezem ügyébe kerül.
És itt még nincs vége, lehet még maradék rizst tölteni paprikába, paradicsomba, használni levesbetétnek, vagy spenótos gombócot gyúrni belőle, csak egy dolgot nem szabad vele megtenni – a kukába dobni.