A gombák rengeteg gasztronómiai lehetőséggel kecsegtetnek, a fűszerként használatos gourmet szarvasgomba desszertekhez is remek választás, és nem utolsósorban a kedvező élettani hatásaik is kiemelkedőek.
Nemcsak vitamin- és ásványianyag-tartalmuk magas, de
az értékes fehérjék és zsírsavak szempontjából is fontos táplálékok.
A legújabb táplálkozási ajánlásokat figyelembe véve hetente 25 dkg gombát kellene fogyasztani az élettani hatásaik miatt. Számos gombafajta áll a rendelkezésünkre, rengeteg ízű és zamatú, és szerencsére a klasszikus rántott gombafej mellett egyre több étterem étlapján szerepel húsok, halak kiegészítőjeként vagy izgalmas fogásként, önmagában.
A legelterjedtebb gombafajták a csiperke, a laska és a portobello, a rókagomba és a vargánya, de egyre népszerűbb már az otthoni konyhákban is a shimejii, a shiitake vagy az enoki. A portobellót, húsra emlékeztető íze és állaga miatt használhatjuk húsmentes diétában, de a laskagomba is remek húspótló. A gombákat alaposan meg kell mosni,
de javasolt hámozás nélkül felhasználni.
Gyógyító hatásukat tekintve, a laska rákmegelőzésben segít, a vargánya az infulenzavírusok ellen kiváló, a gyapjas tintagombát cukorbetegeknek ajánlják, a pecsétgomba immunerősítő, míg az ázsiai gombák csökkentik a vér koleszterin szintjét és jó értágítók.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara mostani kampányában a gombafogyasztást népszerűsíti, elsősorban a hazai gombafajtákra koncentrálva. További információt a NAK Itthonról Otthonra Facebook-oldalán olvashatnak.