Az apró konyha rendszerezésének első kemény lépése a rendetlenség megszüntetése: váljunk meg a nem használt eszközöktől, az ezeréves fűszerektől és alapanyagoktól. Ezután jöhet az igazi küldetés: a helyteremtés. Néhány falra szerelt mágneses csík a késeknek, akasztók a bögréknek, edényeknek, egy hosszú, keskeny kis polc a fűszereknek.
Tegye el azokat a berendezéseket, amelyeket nem használ naponta:
például a kenyérpirítót vagy a turmixgépet. Így még több terület marad szabadon. Nagyon jó megoldás a falra szerelt, nyitott polc, ami egyébként a tágasság érzetét kelti és extra helyet biztosít – ez persze csak azoknak ajánlott, akiknek a rendszeres portörlés szinte meditáció.
Rengeteg hajtépést okoz a munkafelület kis mérete, mert nem férünk el rajta főzés közben.
Készítsen konyhaszigetet a pulttal párhuzamosan! Praktikus megoldás, hiszen dupla munkaterületet ad.
Vagy nézze meg jól a polcokat és a konyhaszekrények belsejét! Az elrendezett tányérok és poharak fölött mekkora az üres tér? Ha fölé helyezne még egy polcot, tudna még arra is pakolni? Mérje fel a szekrényeit, és
duplázza meg a polcokat, ahol lehetséges.
A leghelytakarékosabb az üvegpolc, de ha nem akarunk vagy nem tudunk szerelni, szerezzünk be lábakon álló belső polcot. Ha még így sem elég szabad felület a konyhában, akkor használjuk fel az ablak előtti teret: akár az ablak elé is szerelhet két egyszerű, nyitott polcot. Ezek nem fogják zavarni a kilátást, és a fény beáramlását sem.
A pici helyektől nemcsak azért ráz ki a hideg, mert nem férünk el rendesen, hanem azért is, mert úgy érezhetjük összenyom a főzőfülke vagy az egész konyha. Szerencsére ennek a problémának a kiküszöbölésére is vannak megoldások. El kell érnünk, hogy a tér nagyobbnak és nyitottabbnak tűnjön. Ebben tudnak segíteni a nyitott polcok, a megfelelő megvilágítás, a színek és olyan praktikák, mint a szekrényajtóra szerelt tükör.
A világos, fehér árnyalatú színek természetesen tükrözik a fényt, amitől a konyha tágasabbnak hat. Ezzel ellentétben a sötét színek elnyelik a fényt, ezért érezhetjük úgy, hogy összenyomnak a falak.
Tegye le a voksát a fehér vagy a krémszín mellett, ám a világoszöld, a citromsárga és még a nagyon világos szürke is jól működhet.
Fesse azonos árnyalatúra a falakat és a plafont: így a helyiség sokkal nagyobbnak tűnik. Szereljen lámpát a mosogató vagy a munkaterület fölé, ugyanis a fényekkel játszva is ki lehet használni a tér hatásait.