A Glenfiddich az egyik legnépszerűbb skót whisky a világon, itthon is szinte állandó helye van a bárok és a boltok polcain. A mai napig családi kézben lévő üzem single malt whiskyje a legtöbb díjat bezsebelt skót whiskyk közé tartozik, a címkéjén lévő aranyszarvas pedig a legismertebb logók egyike. A gabonapárlatok elkötelezett hívei biztos, hogy már kóstolták, és az sem kizárt, hogy ennek hatására váltak whiskyrajongókká.
Ám még valószínűleg ők sem gondolkodtak azon, hogy egy komplett menüsort – például egy többfogásos vacsorát – whiskykkel kísérjenek végig.
Pedig akik sokszor kóstolnak whiskyt, tudják, hogy milyen ízbeli különbségek lehetnek az egyes tételek között: az egyik füstösebb, a másik gyümölcsösebb, esetleg karcosabb, vagy talán édesebb, mint korábban kóstolt társaik.
Nagyon sok múlik az alapanyagon, a készítés módján és a hordókon is, amikben érlelik az italokat. Mind-mind más és más karakterjegyeket kölcsönöz a whiskynek. Éppen ezért a különböző italok különféle ételekkel tudnak igazán harmonizálni, tökéletes gasztronómiai párt alkotni.
Hogy bebizonyítsák, mindez nem légből kapott dolog, és hogy a párosítás igenis működik, a Glenfiddich a Konyhakörrel közösen rendezett egy vacsorát, ahol minden a whisky körül forgott. A Konyhakör Stúdió egyébként is híres tematikus vacsoráiról, amelyeket – a pop up vacsoráktól az álomesküvőkig –, legtöbbször szokatlan, meghökkentő vagy éppen extravagáns helyszínekre szerveznek. Vitték már vacsoravendégeiket például
a Kelenföldi hőerőmű vezérlőtermébe,
a Várnegyed egy titkos kertjébe vagy az akkor még létező Párizsi udvarba. A Glenfiddich-estet pedig a Pintér Galériába szervezték, ami – valljuk be őszintén – szintén nem egy szokványos helyszín. A Falk Miksa utca egyik kiállítóterme és aukciósháza nem az a placc, ami egy étkezés kapcsán elsőnek eszünkbe jut. Ám ez a vacsora sem volt mindennapi.
A Glenfiddich egyik legnépszerűbb terméke a 12 évig érlelt whiskyjük, amelyet zöld üvegéről és sötétzöld címkéjéről messziről felismerni. A kollekció legfiatalabb tagja friss, édeskés, gyümölcsös aromája miatt elsősorban előételekhez vagy gazdagabb ízvilágú ételek mellé ajánlott. Mint kiderült,
tökéletes választás kacsamáj terrine-hez, amelyet egy kis savanykás meggyel tesznek pikánssá.
A krémesség és a gyümölcsösség az ételből és az italból is árad, így felerősítik egymás kellemes aromáit.
A 15 éves Glenfiddich már jóval karakteresebb, ami elsősorban az érleléshez használt, különböző hordóknak köszönhető.
Az amerikai tölgyfa hordók az édes jegyekért,
míg az európai tölgyek inkább a sherry-s, mazsolás ízvilágért felelősek, az új töltésű amerikai hordóktól pedig markáns, vaníliás aromákat kap – ettől válik igazán különlegessé. Mazsolás, vaníliakrémes, mézes és gyümölcsös íze végett tökéletesen illik olyan előételekhez, amelyekben a karakteresebb zöldségek dominálnak. Például amit a Konyhakör megálmodott hozzá: édesköménymousse, algával, zöldborsóval és egy kis fekete kenyérmorzsával.
Egy 18 éves whisky már komolyabb ételeket kíván. A hosszú érlelésnek köszönhetően a melegség az, ami elsősorban az ember eszébe jut kóstoláskor: kandírozott gyümölcsök, fahéjas, sült alma, datolya, elegáns tölgyaromába burkolózva.
Ehhez már egyértelműen főétel dukál;
például báránylapocka narancsos mártással, currys répával, konfitált újburgonyával.
A Glenfiddich egyébként nemcsak a megszokott palackjaival érhető el a piacon. Kísérletezéseik mindig igazi újdonságot jelentenek a whiskyk világán belül. Az IPA Experiment whisky egy ilyen kísérletezésnek a gyümölcse, amelyet a Glenfiddich malátamestere, Brian Kinsman egy helyi, Speyside-i sörfőzővel együtt alkotott meg.
A whiskyt az utolsó 12 héten olyan tölgyhordóban érlelték, amelyben azelőtt kézműves söröket tartottak.
A végeredmény egy nagyon lágy, kellemes, citrusos ízű whisky lett, amelyet a komló illata tesz teljessé. Noha intenzív, sötétbarna színe láttán inkább tartalmasabb ételek mellé képzelnénk el, citrusos ízvilága miatt mégis a könnyedebbekhez passzol, például tőkehalhoz, rákhoz, déligyümölcsös salátákhoz.
Szintén az Experimental sorozat egyik tétele az a whisky, amelynek igen különös története van. Brian Kinsman arra kért húsz whiskyszakértőt, hogy a Glenfiddich raktárában található több ezer hordóból válasszák ki a kedvencüket. Ezeknek a whiskyknek a házasításával született meg a Glenfiddich Experimental XX, amely a klasszikus Glenfiddichnél jóval gyümölcsösebb ízzel rendelkezik.
Hosszan tartó, édeskés ízvilágú whisky
lett belőle, amelyben érezni a nyári gyümölcsök, a fahéj és a pörkölt mandula ízjegyeit is. Tökéletesen passzolnak hozzá a mostanában oly divatos, gyümölcsös morzsasütik, de azokon belül is a körtés az, amivel az ital a legnagyszerűbb gasztroélményt nyújthatja. Persze egy kis étcsokoládéval és vaníliával megspékelve.