Mielőtt rátérnénk a gluténmentes táplálkozásra, érdemes tisztázni, hogy mi a különbség a cöliákia, a búzaallergia és a glutén okozta különféle tünetek között. A cöliákia egy genetikailag determinált autoimmun betegség, amelynek leggyakoribb tünete a vékonybélben lévő bolyhok károsodása.
Ez súlyos felszívódási zavarhoz vezet, leginkább hasmenés, fogyás képében jelentkezik.
Ám a tünetek szerteágazóak, bármelyik szervet érinthetik.
A legnagyobb probléma azonban akkor adódik, ha nem kezelik, hiszen további egészségügyi problémák jelentkezhetnek: fáradékonyság, fejfájás, hajhullás, töredezett körmök, súlygyarapodás, csontritkulás, ízületi, cukor- és pajzsmirigybetegség.
Így egyértelmű, hogy a cöliákiadiéta egész életre szól, és zéró toleranciát jelent.
A betegségeket és a tüneteket nagyon sokan összekeverik, ezért fontos tisztázni, hogy
a cöliákia nem azonos
a gabonaallergiával. A gabona (adott esetben búza) elfogyasztását követően néhány órán belül hányás, hasmenés, bőrkiütés, akár légúti tünetek is jelentkezhetnek.
Emellett beszélhetünk a nem cöliákiás gluténérzékenység fogalmáról is.
Ebben az esetben glutén tartalmazó ételek fogyasztása után jelentkeznek a panaszok: hasi fájdalom, haspuffadás, fáradékonyság.
A kellemetlen tünetek és az egészségkárosító hatások miatt tehát fontos, hogy az arra érzékenyek mindig figyeljék a termékek címkéjét, körültekintően válasszák meg a felhasznált alapanyagokat, és berendezkedjenek a gluténmentes étrendre. Persze ez egyáltalán nem olyan nehéz, mint első hallásra tűnik, hiszen akár
kovászos uborkát is készíthet gluténmentesen.
Mindössze a kenyeret kell lecserélni, és máris beépíthető az étrendbe, nem kell lemondani róla.
Hozzávalók:
Elkészítés:
Mossa meg alaposan az uborkákat, azután vágjon le mindkét végéből egy kis darabot. Vágja be hosszában kétszer, de figyeljen rá, hogy ne vágja teljesen szét.
Mossa meg alaposan a burgonyát is, pucolja meg, azután karikázza fel. Tegyen legalább 4 szeletet a 3 literes befőttesüveg aljára, azután tegye rá a kaprot, végül rakja bele az uborkákat. Közéjük és a tetejére is tehet a kaporból.
Egy edényben forraljon fel a sóval együtt annyi vizet, amennyi belefér az üvegbe. Azután öntse bele a befőttesüvegbe úgy, hogy ellepje az uborkákat. Vigyázzon! Ne legyen túl forró a víz, nehogy elpattanjon az üveg.
Fedje le egy tányérral, azután tegye ki a napra 2-3 napig. Ha letelt az idő, érdemes a kamrában is állni hagyni, amíg lehűl.