A bobatea már jól ismert Tajvanon, hiszen a teaivásnak egyébként is erőteljes kultusza van Kelet-Ázsiában. A 80-as években
az édesített jégforgács és a tápiókagolyó népszerű desszertnek számított.
Egy forró nyár folyamán egy hozzáértő élelmiszerbolt-tulajdonos úgy gondolta, hogy ötvözi a három legnépszerűbb elemet, a jégforgácsot, a teát és a tápiókagolyót, és különleges italt készít.
A tea végül a boba nevet kapta. De, mint minden nagy találmánynak, a bobának az eredetét is kérdések lengik körül. Ugyanis nem ez az egyetlen történet róla, amely szárnyra kapott.
Egy másik azt mondja, hogy a teaház-tulajdonos Tu Tsong-hét megihlették a piacon kapható fehér tápiókagyöngyök.
Ezt követően teát készített a felhasználásukkal. A gyöngyök miatt kapta a gyöngytea elnevezést.
Akárhogy is, abban legalább biztosak lehetünk, hogy minél szélesebb körben terjedt el az ital, annál jobban fejlődött: elkezdték bevezetni a gyümölcsös bobát, a szirupok, valamint a tápiókagolyók mellett a különböző ízű zselégolyók használatát.
A klasszikus boba még tejet is tartalmazott, ám idővel tejszínre cserélték,
így az ital hihetetlenül édessé és krémessé vált.
Bin Chen, a Boba Guys vállalat alapítója azt mondja, hogy a buborékos tea azért vált olyan népszerűvé, mert édesebb és szórakoztatóbb, mint az átlagos tea – köszönhetően a golyóknak.
Tajvanon leginkább az éjszakai piacokon árulják. A gasztrotrendek jönnek és mennek, de a boba állandó marad a szigeten.
A 90-es években a boba órási őrület lett az Egyesült Államokban is a tajvani nép bevándorlása, valamint a kávézók kultúrájának növekvő népszerűsége miatt. A 2000-res évekre lecsillapodott a rajongás, ám a Boba Guys alapításával újra fellendült az ital népszerűsége. Mára pedig már az egész világot meghódította.