Minden sejtünk tartalmaz nátriumot, és mivel a só a legfőbb forrása, a minimális bevitel nem árt. Ám rendkívül gyakran túllépjük ezt a mennyiséget.
A WHO, vagyis az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint ugyanis a napi ajánlott sómennyiség 5 gramm, amely körülbelül egy teáskanálnyit jelent.
Na, de honnan tudhatjuk, hogy túl sok sót vittünk be a szervezetünkbe? Egyszerűen figyeljük a testünk jelzéseit.
A só hatással lehet az agyműködésre, amelyet egy 2011-es kanadai tanulmány során bizonyítottak be. A kísérletben 1200 felnőtt vett részt, akik magas nátriumtartalmú étrend szerint éltek. Náluk nagyobb valószínűséggel volt megfigyelhető a kognitív hanyatlás, mint azoknál, akik odafigyeltek a sóbevitelre.
A túlzott sófogyasztás másik jele a folyamatos szomjúság.
Amennyiben magas nátriumtartalmú ételeket eszünk, figyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre!
A túl sok nátriumot tartalmazó étrend növelheti a vizeletben található fehérje mennyiségét, amely a vesebetegség egyik fő kockázati tényezője.
Így növekedhet a vesekő kialakulásának kockázata is. Ez is egy előjel, hogy túl sok sót viszünk be a szervezetünkbe. Ebben az esetben érdemes konzultálni egy táplálkozási szakemberrel.
A fokozott nátriumbevitel megnövelheti a vérnyomást is, ezért ha tehetjük, ne nyúljunk olyan gyakran a sószóró után, hanem használjunk inkább fűszernövényeket vagy fűszereket.
Persze az sem mindegy, mit emelünk le a boltok polcairól, hiszen a késztermékeket mesterséges ízfokozókkal és túl sok sóval ízesítik, amihez idővel hozzászokunk. Ennek az lesz a következménye, hogy a sós ételt elkezdjük íztelennek érezni, így tovább sózzuk.
Persze idővel ehhez is hozzászokunk, és még több só kerül a szervezetbe.
A napi átlagos sóbevitel legnagyobb része a kenyér és pékáruk, illetve a húskészítmények fogyasztásából származik. Sőt, még a zöldségkonzervek, a savanyúságok, a sajtok és egyéb élelmiszerek is hozzájárulnak ehhez – derül ki a 2014-es Országos Táplálkozás- és Tápláltsági Állapot Vizsgálatából.
Mit lehet tenni?
Rá kell jönnünk, hogy só nélkül is van élet. Ott van a pirospaprika, a bors, a kurkuma, a bazsalikom, a fokhagyma, az oregánó, a gyömbér, a koriander, a csili és még sorolhatnánk.
A koriander tökéletes választás pácokhoz, szószokhoz, a bazsalikom frissen a saláták, a tésztafélék és a pizzák fő ízesítője lehet.
A rozmaring a húsos ételek, a vadhúsok jó barátja, de használhatunk oregánót, szurokfüvet vagy kakukkfüvet is hozzájuk. Ez utóbbi három a krumplis ételekkel is jól párosul.
Emellett kerüljük a kész- és félkész ételeket, így még inkább visszaszoríthatjuk a felesleges sófogyasztást.