Nem azzal van a baj, ha szeretünk enni, hanem azzal, ha elveszítjük a kontrollt. Azok az ételek, amelyek túl sok felesleges cukrot, zsírt vagy sót tartalmaznak, ugyanúgy
hatással van az agy örömközpontjára,
mint a kábítószer. Dopamin szabadul fel, amelyet örömhormonnak is hívnak. Ezek az úgynevezett jutalomjelzések felülírják a teltségérzetet. Ezért esznek tovább az emberek akkor is, ha már nem éhesek.
A problémásnak tűnő ételek közé tartozik a gyorskaja, valamint a cukorban gazdag, búzát tartalmazó élelmiszerek.
Azért veszélyes mindez, mert hiába esznek az ételfüggők egyre többet és többet, arra lesznek figyelmesek, hogy nem elégedettek a mennyiséggel. Ez nemcsak a testet, de az érzelmeket is megterheli.
Ha a túlzott étkezéshez nem társul elegendő testmozgás, nem csak a súlygyarapodás lesz az egyetlen probléma, amivel a függő szembesülhet, hanem például a cukorbetegség, különböző szívbetegségek, magas vérnyomás, magas koleszterinszint, csökkent önbecsülés, depresszió stb.
Mivel az ételfüggőség súlyos kérdés, a legjobb, ha lépésről lépésre próbálkozunk. Először érdemes egy szakemberrel beszélni a témában. Készítsünk egy listát azokról az egészségtelen, túlcukrozott, túlsózott ételekről, amelyeket szívesen fogyasztunk és mérsékeljük a mennyiséget,
kezdjünk el egészségesebb alternatívák felé fordulni.
Nem szabad drasztikus megoldásokhoz folyamodni, mint az adagok teljes lecsökkentése. Ha nem eszünk, ha éheztetjük magunkat, csak még inkább megnehezítjük a változást. Mindenképp forduljunk szakemberhez ételfüggőség esetén.