Ebben a tanulmányban az egyesült királyságbeli Southamptoni Egyetem kutatói feltárták, hogy a rossz táplálkozás, ideértve a magas zsírtartalmú és koleszterinben gazdag ételeket, károsíthatja a szem RPE-sejtjeit. Ugyanakkor szerintük ezeket a sejteket meg lehetne menteni, mielőtt olyan betegségek, mint az életkorral összefüggő makuladegeneráció (AMD), kialakulnának.
Ezt olyan tényezők okozhatják, mint a dohányzás, a magas vérnyomás vagy a túlsúly.
A kutatás során a kutatók megvizsgálták, hogy a rossz táplálkozás milyen hatással van a retina sejtjeire. Megállapították, hogy az egészséges RPE-sejtek képesek megbirkózni az öregedő szem változó állapotával.
Az egészségtelen étrend, különösen a magas zsírtartalmú étrend azonban negatív hatással van az RPE-sejtekre, ez pedig hosszú távú károkat és végül vakságot okozhat.
Ugyanakkor arra is rájöttek, hogy a sérült sejteket még talán meg lehet menteni. Dr. Arjuna Ratnayaka, a tanulmány vezetője elárulta, hogy a jövőben ezen szeretnének dolgozni.
Itt az ideje, hogy elkezdjünk egy egészségesebb étrend szerint élni. A szemnek rendkívül sokféle antioxidáns hatású vitaminra és tápanyagra van szüksége ahhoz, hogy egészséges maradjon; luteint, zeaxantint, A-, C-, E-vitamint, béta karotint, Ómega-3 zsirsavat és cinket kell rendszeresen fogyasztani.
Emellett persze érdemes elkerülni a magas telítettzsír- és cukortartalmú ételeket.
Ezeket az alapanyagokat mindenképp építsük be!
Sárgarépa – A béta-karotin adja narancssárga színét, amely a szervezetben A-vitaminná alakul. Ez fontos szerepet játszik a szem egészségében, segíti a retina fényelnyelését. Ha lehet, fogyasszuk nyersen, salátákban.
Citrusfélék – Nagy mennyiségű C-vitamint tartalmaznak, amelyek segíthetnek megvédeni a szemet az életkorral járó szemkárosodástól. Fogyaszthatjuk őket önmagukban, de akár salátákhoz keverve is.
Tojás – Nagy mennyiségben tartalmaz luteint és zeaxantint, emellett C-vitamint, E-vitamint és cinket is.
Hal – Kiváló Ómega-3 zsírsavforrás, amely tápanyag javítja a szem egészségét.
Zöld leveles zöldségek – Szintén gazdagok luteinben és zeaxantinban, emellett rengeteg C-vitamint is tartalmaznak. Készülhet belőlük turmix vagy saláta.
Diófélék – Szintén a bennük lévő Ómega-3 zsírsav miatt érdemes fogyasztani.
Magvak – Ezek közül például a chiamag, a lenmag és a kendermag tartalmaz sok Ómega-3 zsírsavat.
Víz – A víz nélkülözhetetlen az élet, így a szem számára is. A bőséges folyadékbevitel megakadályozza a kiszáradást, enyhítve ezzel a száraz szem tüneteit.
Próbálja ki a következő recepteket a szeme egészségéért!
Hozzávalók a salátához:
Hozzávalók az öntethez:
Elkészítés:
Durván aprítsuk fel a kelkáposztát és tegyük egy tálba.
Keverjük hozzá a saláta többi összetevőjét is a borsó vagy a bab kivételével.
Egy kis tálban keverjük össze az öntet összetevőit és öntsük a salátára.
Jól forgassuk át és tegyük a hűtőbe 1 órára, hogy az ízek összeérjenek.
A borsóval vagy babbal, sóval és borssal megszórva tálaljuk.
Hozzávalók:
Elkészítés:
Tegyük a hozzávalókat egy turmixgépbe és dolgozzuk össze.