A csalán az ősidők óta egy alapvető gyógynövény. Az ókori egyiptomiak ízületi gyulladás és derékfájás kezelésére használták, míg a római csapatok gyakran dörzsölték be vele a bőrüket, hogy melegen tartsa őket.
Tudományos neve, az Urtica dioica, az uro latin szóból származik, ami azt jelenti, hogy „égni",
mert ha a leveleihez érünk, átmeneti égő érzést okoznak. Viszketéssel, bőrpírrel és duzzanattal jár. Azonban hőkezelés után a csalán biztonságosan fogyasztható, szárított formában teát készíthetünk belőle.
A-, C-, K-, valamint számos B-vitamin van benne, emellett kalcium, vas, magnézium, foszfor, kálium és nátrium is. Antioxidánsokat és aminosavakat is tartalmaz. Ezeknek köszönhetően hatékonyan
csökkentheti a testben jelenlévő krónikus gyulladásokat, kiválóan kezelhető vele az allergia és erősíti az immunrendszert.
Az allergia és a szénanátha is kezelhető csalánnal, ezért érdemes tavasszal és nyáron is párnapos kúrát tartani. Ezáltal csökkenthetők a kellemetlen tünetek, mint az orrfolyás, a szemviszketés és a tüsszögés.
A magas vérnyomás súlyos egészségügyi problémát jelent, mivel veszélyezteti a szív egészségét és agyvérzéshez is vezethet.
A csalánt a hagyományos népi gyógyászatban a magas vérnyomás kezelésére is használták.
Állatkísérletek során már kimutatták, hogy csökkenti a vérnyomást, miközben pozitív hatással van a szív egészségére. Az emberi vérnyomásra gyakorolt tényleges hatását azonban még vizsgálják.
A csalánt összekapcsolták a vércukorszint szabályozásával, bár túl kevés az átütő vizsgálat ebben a tekintetben. Noha tényleg megkönnyítheti a szabályozást, további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy ténylegesen kijelenthessék a csalán eme csodás tulajdonságát is.
A benne lévő antioxidánsoknak köszönhetően a csalán megvédi a májat a toxinok, a nehézfémek és a gyulladások káros hatásaitól.
Emellett természetes vizelethajtó, segít a felesleges só és víz eltávolítását a szervezetből, ezáltal csökkentheti a vérnyomást.
Mindenképp vastag pulóverben, sőt, a legjobb, ha kabátban végezzük a műveletet. És persze ne feledkezzünk meg a vastag kesztyűről sem, hiszen a cél az,
hogy a kis tüskéi ne szúrjanak át az anyagon, így ne „csípjenek" meg.
Mint minden növény szedésénél, ebben az esetben is figyelni kell rá, hogy a csalánt ne út és gondozott gyümölcsfák mellől szedjük. Egyrészt a kipufogógáz miatt, másrészt nem tudjuk, mikor permetezték le a fákat.
A kisebb, friss leveleket gyűjtsük be, a legkönnyebb, ha ollóval vagy késsel vágjuk le a növényről. Begyűjtés után azonnal használjuk fel, mert gyorsan elveszti frissességét.
Persze ki is száríthatjuk, ha el akarjuk tenni és teát készítenénk belőle, de a friss levelek hőkezeléssel kiváló alapanyagai egy turmixnak, egy finom levesnek, főzeléknek, pesztónak vagy egy omlettnek.
Mi minden készülhet csalánból?
Kattintson a képre, galéria nyílik receptötletekkel!
Hozzávalók:
Elkészítés:
Tegyük fel főni a tésztát.
Tegyük a fokhagymát egy mozsárba és tőrjük jól össze.
Keverjük össze a sajttal, a sóval és a csalánnal, zúzzuk össze még jobban.
Adjunk hozzá 2 evőkanál olívaolajat, dolgozzuk jól el benne.
Amint pépessé vált, keverjük el benne a fenyőmagot is.
A szószt készíthetjük aprítógépben is, ha nincs kéznél mozsár.
Amint a tészta elkészült, tálaljuk a szósszal jól összekeverve, sajttal megszórva.