Egyes virágokat könnyebb kiszárítani, mint másokat. A magas víztartalmú virágokkal például nehéz dolgunk lehet. Mindig takarítsunk be több virágot, mint amennyire szükségünk van,
mert a szárítás során lesz lemorzsolódás.
A következő virágokat száríthatjuk könnyen légszárítással: körömvirág, búzavirág, levendula, rózsa, cickafark, citromfű, majoranna virága, katicavirág, zsálya, ánizs.
A legjobb idő a késő reggel, miután a harmat elpárolgott a levelekről. Arra figyeljünk, hogy a virágok ne legyenek még teljesen kinyílva.
A teljesen kinyílt virágok szirmai sokszor lehullanak a szárítás során.
Érdemes kísérletezni, hogy a virágzás melyik stádiumában működik igazán jól a szárítás.
Amint levágtuk a virágokat, érdemes csokorba kötni, majd fejjel lefelé felakasztani egy jól szellőző helyen. Fontos, hogy jól átjárja a levegő, így kisebb a valószínűsége, hogy bepenészedik. Közvetlen napfénytől óvva, lehetőleg sötétben szárítsuk a virágokat. Minél több nap éri, annál jobban halványul a színe.
A csokrokat ne tegyük túl közel egymáshoz, és szintén fontos, hogy a hely, ahol szárítunk, alacsony páratartalmú legyen.
Ha csak a virágfejeket szárítjuk, akkor tegyük egy sütőlapra, jól oszlassuk el rajta, és szintén rakjuk sötét, jól szellőző helyre. A szárítási idő függ a virág típusától és a szárítási körülményektől. A legtöbb virágot 10-12 napig szárítjuk. Ezt követően tárolhatjuk légmentesen záródó edényekben.
Vannak olyan virágok, amelyeket bár szárítani nem olyan egyszerű, frissen fogyasztva valódi ízélményt nyújtanak. Sőt, nemcsak finomak, de még tápanyagokban is gazdagok.
Kattintson a képre, hogy elolvassa, milyen virágokat lehet megenni!
Néhány fontos szempontot azonban nem árt figyelembe vennünk. Például, hogy csak olyan virágot szedjünk le,
amelynek fajtájában teljesen biztosak vagyunk.
Lehet, hogy szépek, édesek és színesek, okozhatnak kellemetlen tüneteket, ha nem az ehető fajtákat fogyasztjuk.
Amennyiben biztosra akarunk menni, érdemes áttanulmányozni a szakkönyveket vagy szakember segítségét kérni.
Ne szedjünk út mellett növő vagy permetezett virágokat! A legjobb, ha a magunk által termesztett fajtákat választjuk, vagy azokat, amelyeket direkt erre a célra szüreteltek. Virágporra érzékeny személyeknek egyáltalán nem ajánlott a fogyasztásuk!