Az egyik legsokoldalúbb (és legfinomabb) zöldség, hihetetlenül hosszú eltarthatósági idővel: 3-5 hétig áll el hűvös, sötét, száraz helyen és 3-4 hónapig hűtőben. Fontos, hogy tartsuk távol a hagymától, mert a hagyma etiléngázt termel és bocsát ki magából, amely meggyorsítja a krumpli csírázását, és hamarabb meg is romolhat tőle. A krumplitároló lehetőleg ne legyen az ablak mellett vagy a mosogató alatt, esetleg háztartási gépek közelében, ezeken a helyeken ugyanis hőhatás érheti.
Maradékmentés:
Évente közel 900 000 tonna kenyeret pazarolunk el világszerte egyszerűen azért, mert túl sokat vásárolunk belőle és rosszul tároljuk. Mit tehetünk? Vegyünk annyi kenyeret, amennyire valóban szükségünk van! A friss kenyeret ne tartsuk a hűtőben, mert az alacsony hőmérséklet kiszívja a nedvességet és a kenyér szikkadt, szivacsos lesz.
A legjobb kenyeres-zsákban tárolni, szobahőmérsékleten. A megfelelő tárolás ellenére elkerülhetetlen, hogy néha maradjon egy-egy szelet.
Maradékmentés:
Kedvelt élelmiszerünk, amelyből nagyon egyszerű pazarlás nélkül főzni: egyszerűen mérjük ki a szükséges mennyiséget. Akkor sincs gond, ha mégsem tudjuk mindet elfogyasztani, mert a főtt barna vagy fehér rizs az egyik legkönnyebben felhasználható hozzávaló, hiszen semleges íze miatt jó alap egy új étel elkészítéséhez.
Maradékmentés:
A banán elképesztő mennyiségben kerül a kukába Európában – állapította meg a svéd Karlstad Egyetem tanulmánya. De ez persze nem jelenti azt, hogy direkt pazarolnánk. Amikor legközelebb banánt vásárolunk, vegyünk különböző érettségi fokú banánokat ahelyett, hogy egy csomagból választanánk. Ha pedig otthon túlérik a banán, próbáljuk ki a következőket:
Maradékmentés:
A mondás ellenére, miszerint napi egy alma az orvost távol tartja, sajnos még mindig sok almát pazarlunk el. Hogy tovább elálljon, tároljuk őket hűvös, sötét helyen.
Ha túl sok almánk van, vagy néhány szem elkezdett barnulni, akkor sem kell kétségbe esni.
Maradékmentés:
A leveles zöldségek, például a spenót vagy a kelkáposzta gyorsan fonnyad. Érdemes csak annyit venni, amennyit aznap vagy másnap fel fogunk használni. Tároljuk nedves papírtörlőbe vagy konyharuhába tekerve, hűtőszekrényben. Így néhány napig frissen tarthatjuk, és a pazarlás mértékét jelentősen csökkenthetjük.
Maradékmentés:
Szeretjük, ha mindig van otthon tej, de vigyázni kell, mert könnyen megromlik. Vehetünk tartós tejet, ezeknél figyeljünk a fogyaszthatósági időre és használjuk fel, mielőtt késő lenne. Ha friss tejet vásárolunk, mutatunk néhány trükköt, hogyan használjuk fel az extra mennyiséget, hogy elkerüljük az élelmiszer-pazarlást.
Maradékmentés:
A sajt azon kevés tejtermékek egyike, amely sokáig eláll. Valahogy mégis ez az egyik leginkább elpazarolt élelmiszer: naponta 3,1 millió szelet sajt kerül a kukába. Nemcsak az ételt pazaroljuk, hanem az erőforrásokat is.
Gondoljunk csak bele, mennyi energia, idő és pénz megy el a sajtgyártással! Gondoskodni kell az állatállományról, feldolgozni a tejet, szállítani, elkészíteni a sajtot, az is el kell juttatni a boltokba – mindez növeli a karbonlábnyomunkat és hozzájárul az éghajlatváltozáshoz, bolygónk pusztulásához.
Maradékmentés: