A tojássalátát többféleképpen is el lehet készíteni, de a klasszikus recept hozzávalói: kemény tojás, majonéz, mustár, só és bors.
Az összetevőkből a tojás és a majonéz "veszélyesek", hiszen ezekben könnyedén szaporodnak el olyan, súlyos ételmérgezést okozó baktériumok, mint például a Salmonella vagy a Listeria monocytogenes.
A romlott tojássaláta szaga kénszerű, savanykás – egyszóval büdös. A szag mellett valószínűleg elszíneződések és penészfoltok is figyelmeztetnek a romlásra. Ezek a könnyen érzékelhető jelei annak, hogy a tojássaláta már nem jó.
De ha nincs kellemetlen szaga, és foltok sem csúfítják a salátát, akkor is előfordulhat, hogy már nem ehető: az élelmiszereket megbetegítő baktériumok bizonyos fajtái ugyanis nem, vagy alig hagynak látható, érezhető nyomot.
Ezért ha a tojássaláta öt napnál régebbi, akkor azt kell feltételezni, hogy a baktériumképződés már elindult, így semmiképpen se fogyasszuk el.
Ha a salátát friss alapanyagokból készítettük és megfelelően tároltuk, akkor legfeljebb 5, teljes biztonsággal pedig 3 napig fogyaszthatjuk.
A megfelelő tárolás a hűtéssel kezdődik: a salátát elkészítés után azonnal tegyük a hűtőszekrénybe egy légmentesen záródó edényben.
Az azonnal szó szerint értendő, mert ha szobahőmérsékleten állni hagyjuk, a tojássalátában beindul a baktériumfejlődés.
Forrás: Mindmegette