Kitört a tavasz, sokan hétvégente már egész napokra kimerészkednek a szabadba, sőt talán már barnulni is lehet a déli órákban a napon. Ez főleg a családi házas, és nagyobb kerttel rendelkezők időszaka, a családi, baráti összetartás jegyében megszervezett kerti partik, a grillezés szezonja. Amíg grillezni már kora tavasztól lehet, addig a szalonnasütés nyáron a legjobb. Grillezni bárhol lehet, ahol rendelkezésre áll egy nagyobb szabad tér, megfelelő helyiség lehet erre egy tágas, kert, egy kényelmes terasz, vagy akár egy parányi erkély is. Érdemes tehát átgondolni, hogy mivel várjuk a vendégeinket, mik az igazán különleges grill ételek. Az emberek többsége egyébként egybemossa a grillezés és a barbecue (BBQ) fogalmait, mintha egymás szinonimái lennének, pedig hatalmas a különbség. Sőt, olyannyira távol állnak egymástól, hogy valójában egymás ellentétei.
A grillezés lényegében egy nyílt lángon történő ételkészítési módszer, habár picit azért bonyolultabb, mint a tábortűz feletti szalonnasütés. Tradicionálisan a grillezés fogalma alatt a faszénből nyert parázs fölött, közepes vagy magas hőmérsékleten történő gyors sütés értendő. Ez tehát röviden a tűzön sütni gasztronómiai fogása.
A barbecue pedig az alacsony hőmérsékleten való lassú sütést, egészen pontosan a füstölést jelenti. Amíg grillezni gázos grillsütőn is lehet (de ilyenkor a füstös aromát fűszerezéssel vagy füstölőfa segítségével lehet csak elérni), addig ezt a sütési módot csak faszenes vagy kifejezetten BBQ-sütővel lehet kivitelezni.
Jó hír, hogy a grillezve készült étel nemcsak ínycsiklandozóan finom, hanem még egészséges is lehet, ha jól készítjük el ezeket, és betartjuk a grillezés alap- és aranyszabályait.
A tűzgyújtáshoz faszenet, gyújtósnak pedig száraz gallyakat használjunk, kerüljük a kerti hulladék, a limlom vagy a műanyag tűzre dobását, mert ezek révén mérgező vegyszerek kerülhetnek a húsokra. A tűz akkor ég megfelelően, ha minden oldalról körülbelül azonos mértékben izzik a parázs. Fontos a grillezni kívánt húsok megfelelő előkészítése, azaz pácolása is. Egyébként alapvetően bármilyen húst lehet grillezni, egyszerű grillételek közé tartozik a csirke, pulyka, tarja, a hal és a zöldség is.
A pácolás azt jelenti, hogy a nyers húst fűszeres olajba tesszük, hogy puhuljon. Érdemes körülbelül fél napig pihenni hagyni a már pácolt húsokat, mielőtt grillezni kezdünk. Mielőtt a tűzre kerülnek, a húsokat egyenlő vastagságú szeletekre kell vágni. Az egészséges grillezett ételek főleg a soványabb húsok mint a csirke, a pulyka, a hal és a zöldségek. Ezeket a megfelelő fűszerekkel, különleges pácos eljárással puhává, omlóssá és igazán ízletessé tehetjük. Még egészségesebb lehet a végeredmény, ha például a felkockázott csirkemellet zöldségekkel felváltva nyársra húzzuk, és úgy sütjük meg. A zöldségeket szeletelve, olívaolajjal megkenve maximum 5 percig grillezzük, apró hús- és szalonnadarabkák, gomba kísérőjeként. Tökéletes megoldás lehet a burgonyaköret grillezéshez. Ilyenkor a krumplit csomagoljuk alufóliába, és fűszeres vajjal, szalonna vagy kolbászdarabkákkal együtt fogyasszuk.
Az általános vélekedéssel ellentétben azonban nem csak a fent említett nyers húsokból és zöldségekből lehet tökéletes grillezett ételt készíteni. Egyedi megoldás, de érdemes lehet megkóstolni ezeket a fogásokat is:
A londoni barbeque (BBQ) étterem, a Cue Point tulajdonosa, Mursal Saiq és konyhafőnöke Josh Moroney elárulta, hogyan lehet elkerülni egy grillezős katasztrófát.
"Még mindig gyakori tévhit, hogy grillezni csakis sertéshúst lehet, és hogy ilyenkor minden a sörről és a country zenéről szól, pedig ez már rég nem így van" – mesélte Mursal. „A Cue Pointot épp azért nyitottuk, hogy kicsit felrázzuk a dolgokat. Nálunk például egyáltalán nincs sertéshús, így muzulmánokat és zsidókat is várunk. De aki vegán vagy tejallergiája van, az is jól fog lakni nálunk."
A grillezés szakértői elárulták, hogy mik lehetnek egy félresikerült grillezés ismérvei:
A brit Gardening Express nevű kertészeti hálózat szóvivője beavatta az érdekelődőket abba is, hogyan kerülhetőek el a grillezés során nem kívánatos bogarak és legyek.
„Nincs annál rosszabb, mint amikor szeretnénk kellemesen eltölteni az időt a kertben a családdal vagy a barátokkal, csevegni, sütögetni, és megjelennek a nemkívánatos bogarak" - kezdte a magyarázatot a szakértő.
Több költséghatékony módszer is létezik arra, hogy a szabadtéri sütögetés alatt ne kelljen a bogarak inváziójával hadakozni.
A szakértő szerint meglepően jól működhet, ha néhány vízzel teli befőttes üvegbe pénzérméket dobálunk, majd fellógatunk a napos terasz körül. A fényvisszaverődés ugyanis állítólag elriasztja a legyeket. Hasonlóan működik, ha poharakat töltünk meg vízzel, és azokba dobunk 1-2 fényes érmét, majd a grill köré, vagy ebédnél az asztalra pakoljuk őket. De akár az is jó módszer lehet, ha a grillparti előtt 1-2 nappal lenyírjuk a kertünk füvét. Néhány rovar ki nem állhatja a citrom vagy a fokhagyma illatát, ezért a szakértő azt javasolja, szabadtéri sütögetés esetén mindig szeleteljünk fel pár citromot, illetve vágjunk félbe néhány gerezd fokhagymát, és ezeket tegyük a megsütött, feltálalt ételek közé.