A kovászos kenyérről valószínűleg mindenkinek az jut eszébe, hogy a tésztája sokkal levegősebb, a belseje lágyabb, nedvesebb, a héja pedig ropogósabb, mint az élesztősé.
Vágólapra másolva!
Mindannyian emlékszünk még a koronavírus-járvány okozta otthoni kenyérsütés szokásának elterjedésére, azonban a legtöbb családban mára kissé alábbhagyott a lelkesedés, pedig olcsóbb és finomabb a házi kenyér, ha rászánjuk az időt. Mutatjuk, hogyan kezdjünk neki.
A kovászos kenyérről valószínűleg mindenkinek az jut eszébe, hogy a tésztája sokkal levegősebb, a belseje lágyabb, nedvesebb, a héja pedig ropogósabb, mint az élesztősé.
Érdemes kovászos kenyeret sütni már ezért is, de ha hozzátesszük, hogy egészségesebb, mert könnyebben emészthető; alacsonyabb a glikémiás indexe, így a vércukorszintet sem emeli meg annyira; és már kevesebbtől is jóllakottnak érezhetjük magunkat – nos, akkor egyenesen kötelező kovászos kenyérrel próbálkozni.
100 g olajban eltett aszalt paradicsom apróra vágva
1 nagy marék friss bazsalikom felaprítva
rizsliszt a forma beszórásához
Elkészítése:
A kovászt a sütés előtti este kell elkészíteni: 35 g érett kovászt 70 g BL80 fehér liszttel és 70 g vízzel egy tálban összekeverünk, a bőrösödés elkerülése érdekében letakarjuk, majd reggelig pihentetjük.
A sütés napján a dagasztáshoz szánt vizet és lisztet összekeverjük, hogy liszt ne maradjon szárazon, és 30 percig pihentetjük (autolizálás).
A fél óra elteltével a pihentetett tésztára öntjük az érett kovászt. Kézzel vagy géppel lassú fokozaton 6 percig dagasztjuk a tésztát.
Hozzáöntjük a sót, és további 6 percig gyorsabb fokozaton vagy mozdulatokkal tovább dagasztjuk, az utolsó egy percben hozzáadva az apróra vágott aszalt paradicsomot és a friss bazsalikomot is.
Kiolajozott tálba tesszük, és átlátszó fóliával lefedve 1,5 órát pihentetjük. Közben 30 percenként áthajtogatjuk. Minden egyes hajtogatás után egyre rugalmasabb tésztánk lesz, az a jó, ha szép nagy légbuborékok is kialakulnak a hajtogatás nyomán.
Az utolsó hajtogatások után 60-90 percig pihentetjük a tésztát a letakart tálban, majd cipót vagy veknit formázunk belőle, és rizsliszttel alaposan megszórt kelesztőformába tesszük.
Konyharuhával letakarva szobahőmérsékleten 1 órát, vagy még jobb, ha hűtőszekrényben egy éjszakát kelesztjük.
Felfűtjük a sütőt 250 fokra azzal az eszközzel, amin vagy amiben majd sütni fogjuk a kenyeret (sütőkő, vaslábas vagy tepsi). A megkelt cipót/veknit a forró sütőfelületre helyezzük, a tetejét bevágjuk és párás légtérben (melyet úgy érhetünk el, hogy egy kis fémedényben forró vizet teszünk a sütő aljába) 250 fokon 20 percig, majd 230 fokon még 30 percig sütjük.
Hagyjuk teljesen kihűlni, mielőtt megszeljük.
Ha további receptekre is kíváncsi, keresse fel a Mindmegette oldalát.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!