Bizonyára tapasztalhattuk már, hogy ősszel és télen csökken a szervezet védekezőképessége, könnyebben ledönt minket a lábunkról egy-egy légúti megbetegedés, amit okozhat megfázás, vírus - például COVID vagy influenza - esetleg baktérium által terjesztett fertőzés. A kínzó köhögést, torokfájást, náthát, esetleg enyhe hőemelkedést azonban nem érdemes rögtön a legerősebb gyógyszerrel kezelni, hiszen vannak olyan természetes gyógymódok, amelyek rendkívül hatékonyak megfázás ellen, sőt, akár immunerősítés, illetve megelőzés céljából is alkalmazhatjuk ezeket.
Amennyiben házilag szeretnénk kikúrálni magunkat egy-egy enyhe megfázásból,
hagyatkozzunk bátran a reszelt gyömbér, a méz és a frissen facsart citromlé hármasára. Ezek természetes immunerősítőként szolgálnak, vitamintartalmunk, antibakteriális, gyulladáscsökkentő hatásuk miatt, a gyömbér csípős íze ezen kívül megkönnyebbülést hoz a bedugult orrlyukaknak.
Nem lőhetünk mellé azzal sem, ha megemeljük kissé a hagyma-és fokhagymadózisunkat, ezek mézzel keverve, teaként elkészítve, vagy akár egy finom, forró hagymalevesként fogyasztva
hatékonyan csillapítják a köhögést, torokkaparást és nátha ellen is kiválóak.
A megfázás elleni házi praktikák között élen járnak a különféle gyógyteák is, mutatjuk, melyik tünet ellen melyiket érdemes bevetni.
Minden fajta gyógynövénynek megvan a maga pozitív tulajdonsága,
van, amelyik hatékonyan csillapítja a torokfájást és a köhögést, a másik orrdugulás ellen hatásos, de van olyan is, ami akár még megfázással sok esetben együtt járó fejfájást, levertséget és lázat is képes csillapítani, illetve csökkenteni a különféle gyulladásokat.
A különböző gyógynövények hatásai között azonban vannak átfedések is, sőt, legtöbbjükre igaz, hogy a megfázásnak egyszerre több tünetét enyhítik.
Gondoljunk csak például a kakukkfűre, borsmentára, lándzsás útifűre, zsályára vagy hársfavirágra, melyek a legtöbb köhögéscsillapíó orvosságban, gyógycukorkában megtalálhatók, és szinte
azonnal enyhítik a köhögést, feloldják a letapadt váladékot, nyugtatják a fájó, gyulladt, kaparó torkot. Forrázott főzetként, azaz teaként fogyasztjuk őket némi mézzel és citromlével ízesítve azonban legalább ugyanennyire hatékonyak ezek a gyógynövények, mint patikai szer formájában.
Hasonlóképpen ezerarcú gyógynövény a kamilla, ami belsőleg fogyasztva enyhíti a torokfájást, csökkenti a gyulladást és a száraz köhögés ellen is hatásos, azonban külsőleg is alkalmazható, borogatás, illetve inhalálás formájában, amennyiben kötőhártyagyulladással vagy arcüreggyulladással küszködünk egy-egy megfázás idején.
Fontos azonban tudni, hogy magas láz, elhúzódó köhögés, arc-és homloküreg gyulladás esetén nem spórolhatjuk meg az orvosi látogatást sem, hiszen ilyen esetekben valószínűleg súlyosabb fertőzésről van szó, ami gyógyszeres kezelést igényel,
a gyógyteák fogyasztása azonban ilyenkor is ajánlott, hiszen a gyógyszerek mellett kiegészítő terápiaként funkcionálnak, erősítik azok hatásait, gyorsítják a felépülést.
Orrdugulás ellen a következő gyógynövények a leghatásosabbak:
Torokfájás ellen ezeket próbálja ki:
Gyógyteák köhögés kezelésére:
A következő gyógynövények pedig izzasztó, lázcsillapító hatásúak, segítenek legyőzni a kórokozókat:
A következő videóban pedig a házi gyömbértea elkészítése látható, ami szintén hatásos szer megfázás ellen, de megelőzésként, immunerősítés céljából fogyasztva is jó szolgálatot tesz: