Ezzel a trükkel megnövelhetjük a kutya élettartamát

Vágólapra másolva!
Egy kutya elvesztése gyakran óriási veszteséget jelent, hiszen szinte tökéletes társak, nem ítélkeznek, mindig örülnek, ha látnak minket, és boldogan nyalogatják le a könnyeket is, ha szomorúak vagyunk. Egy új tanulmány szerint egy háziállat halála akár ugyanolyan fájdalmas is lehet, mint egy rokon elvesztése; a kutya élettartamának növelése ezért kulcsfontosságú feladat lehet.
Vágólapra másolva!

A Society and Animals című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a szakemberek elkezdték egy „kutyás öregedésgátló tabletta” kifejlesztését. A LOYAL névre hallgató, San Franciscó-i biotechnológiai vállalat klinikai kísérleteket folytat az Egyesült Államokban olyan gyógyszerek kifejlesztésére, amelyek célja a kutyák várható élettartamának meghosszabbítása. A kutya élettartamának növelése most nagyon is lehetségesnek tűnik, ami mellett számos híresség is kiállt.

Kutya élettartam: tovább élhetnek a kutyáink ezzel a gyógyszerrel
Kutya élettartam: tovább élhetnek a kutyáink ezzel a gyógyszerrel
Fotó: Pinterest

Celine Halioua, a kutya élettartamát növelő tablettát kifejlesztő vállalkozás alapítója és vezérigazgatója nagy kutyabarát, aki idegtudományt és nanobiotechnológiát tanult, és mindig érdekelte a nagyobb és kisebb testű kutyák várható élettartama közötti különbség:

  • egy csivava 16-18 évig is élhet, míg
  • egy dán dog csak 6-8 évig. 

A nagytestű kutyák rövid élettartama olyan, mint egy felgyorsult öregedési rendellenesség, a méret és viselkedési tulajdonságok miatt történő történelmi beltenyésztés nem szándékolt következménye. Ez hozta létre a ma létező összes különböző kutyafajtát, de genetikai hibákat is okozott

– magyarázta Halioua a LOYAL kutatási alapfelvetését. 

A német juhászkutyák gyakran csípőízületi diszpláziával küzdenek idősebb korban, miközben a lapos arcú kutyáknak, például a francia bulldogoknak légzési problémáik lehetnek, a golden retrieverek pedig sokkal nagyobb arányban szenvednek rákos megbetegedéssel. Ezeknek a hibáknak a „kijavítására” törekedve a szakemberek kifejlesztették a LOYAL LOY-1 nevű gyógyszert, ami csökkenti az inzulinszerű növekedési faktort (IGF-1); ez az emberben is jelen lévő biomarker hormon irányítja a sejtnövekedést, ami kulcsfontosságú az öregedési folyamat szabályozásában. 

A tudósok abban reménykednek, hogy a szer hatására a folyamat fenntarthatóbb ütemben lassul le, így a nagytestű kutyáknak több egészséges évük lehet. Az injekciós gyógyszert 3-6 havonta egy állatorvos adná be hétéves kortól kezdve a negyven kilós, és az annál nehezebb kutyáknak.

 

Sokkal hosszabb lehet a kutya élettartama ezzel a gyógyszerrel

A kutatók a kisebb testű kutyákról sem feledkeztek meg: elkezdték a klinikai vizsgálatokat a LOY-2 tablettával, amely szinte minden méretű kutya anyagcsere-képességét javítani tudja majd. Eközben készül a LOY-3, ami a tervek alapján a LOY-1 tablettás változata lesz. 

A kutatások még folynak, de arra számítunk, hogy a gyógyszerek segítségével legalább egy plusz évet kapnak a kutyák az egészséges élethez. Reméljük, hogy a kezelést követően kevésbé lesznek láthatóak rajtuk az öregedés jelei, de erről még nincsenek végleges információink 

– mondta Halioua az ELLE online magazinnak, hozzátéve, hogy a korai eredmények annyira ígéretesek voltak, hogy az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) szerint az adatok „a hatékonyságra vonatkozó ésszerű várakozást” biztosítanak, ami megfelel a „feltételes jóváhagyás” egyik követelményének. Még értékelni többek között a biztonsági és gyártási adatokat, de ha ezek a további előírások teljesülnek, a cég forgalomba hozhatja a gyógyszert. 

Miért élnek kevesebb ideig a nagytestű kutyák?
Miért élnek kevesebb ideig a nagytestű kutyák? 
Fotó: Shutterstock

Érdemes megjegyezni, hogy ez az első alkalom, hogy az FDA ilyen lépést tett egy hosszabb élettartamot ígérő gyógyszerrel kapcsolatban.

A kutyák várható élettartama nagymértékben változhat a kutya fajták és az egészségügyi állapotuk függvényében. 

A leghosszabb élettartamú kutya akár húsz évnél is tovább élhet, míg a legrövidebb élettartamú kutya mindössze hat-nyolc évet érhet meg, például nagytestű fajták esetében. Az átlagos élettartam a legtöbb kutyánál 10-13 év közé esik. A kutyák életkorának megértéséhez gyakran használják a kutya évek számítása módszert, amely során a kutya életkora emberi években kerül kiszámításra. Ehhez létezik például a kutya életkor táblázat, amely segít az átváltásban (ez a kutya életkorának kiszámítása)

Az életkort és várható élettartamot azonban befolyásolják genetikai és egészségügyi tényezők, mint például a csípődiszplázia vagy a légzési rendellenesség, amelyek bizonyos fajtáknál gyakrabban előfordulnak. 

A hosszabb élet titka lehet a kiegyensúlyozott étrend és az olyan kutatások, amelyek a biomarker hormon szerepét vizsgálják az öregedésben. Sokakban felmerül a kérdés: „Melyik kutya él a legtovább?”, hiszen a legöregebb kutya mindig inspiráló példa lehet a gondos tartás és genetika egyensúlyára.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!