Bármennyire is szeretnénk egy megbízható adattal kezdeni ezt az anyagot, hogy átlagosan mennyit híznak az emberek karácsonykor, ilyennel nem tudunk szolgálni. És valószínűleg nehéz is lenne ezzel az adattal mit kezdeni, hiszen teljesen mást jelent egy 130 kilós férfinak, és mást egy 55 kilós nőnek mondjuk három kilót hízni. Márpedig ennyit minden további nélkül fel lehet szedni. És ezt a szerkesztőségben dolgozó kollégák is megerősítik. A karácsonyi lakoma egészen biztosan nem illeszkedik bele a tudatos étkezésbe.
Az alábbiakban több fogyókúramódszert is meg fogunk mutatni, ami azonban a legfontosabb: az önmérséklet. Vagyis, hogy a harmadik kétöklömnyi káposzta után – amely mellett ott sorakozik még a töltelékkel együtt főtt füstölt kolbász, illetve a császár szalonna, amelyek gazdagon le vannak locsolva tejföllel – nyúljunk-e még a szedőért, és hogy a tányérunkra rakjunk még egy tölteléket. No és azt sem szabad elfelejteni, hogy az ilyen zsíros ételek mellé általában kenyér is dukál. Puha, omlós fehér kenyér. Hiszen a szaftot azzal lehet rendesen kitunkolni.
És azt sem érdemes elfelejteni, hogy mindezt a halászlé után esszük – amelyet semmi esetre sem lehet beilleszteni a zsírszegény ételek sorába – és közvetlenül a bejgli előtt. Nos egy ilyen vacsora önmagában legalább 3100 kalória. Csak viszonyításképpen: egy átlagos alkatú felnőtt férfi ajánlott napi kalória bevitele 2800. Ezt lépjük túl egyetlen evéssel.
No de ki az, aki úgy tölti a szenteste napját, hogy egész nap egy falatot sem eszik? Eleve meg kell kóstolni az ételeket, amik az ünnepi asztalra kerülnek. Ha mi magunk főzünk, azért, ha nem, akkor a szakács segítségére kell sietni.
Fontos még, hogy a legtöbben a karácsonyfa-állítás kihagyhatatlan elemének tartják, hogy megkóstolják a szaloncukrot. Már csak azért is, mert így annyival kevesebbet kell felrakni. Ehhez jön még a vacsorához elfogyasztott ital. Kalóriaszámban felfelé haladva: bor, sör, pálinka, tojás-, vagy csokilikőr.
Ezzel az írással persze nem akarjuk elvenni a kedvét a karácsonyi (háromnapos) étkezéstől, csak megjegyezzük: ha nem akar egy másik lyukat használni az övén január 2-án (ugye nem szabad, és főleg nem érdemes megfeledkezni a szilveszteri lakomáról sem) érdemes előre gondolkodni. Pont ezért mutatunk most pár fogyókúratippet.
Yani Xu, a Qilu Hospital of Shandong University orvoskutatója és munkatársai megállapították, hogy a nyers zöldségek fogyasztása nagy szerepet játszhat az eredményes fogyókúra elérésében, illetve a szívbetegségek megelőzése terén. Az egészségesebb koleszterinszinttől, szív, agy, bél és immunrendszer, valamint általában a nagyobb élettartamig, a tanulmányok folyamatosan erős összefüggéseket találnak a vegetáriánus és vegán étrend, valamint a főbb betegségek kockázatának csökkentése között.
Ez persze nem jelenti azt, hogy azonnal le kellene mondanunk a húsról.
A növényi alapú étrend egy életképes lehetőség azok számára, akik szeretnék kontrollálni testsúlyukat és javítani az étrendjüket"
– mondta Xu a ScienceAlert online tudományos portálnak.
Xu és csapata a korábbi tudományos irodalomban kutatva összesen huszonnégy tanulmányt talált, amelyek a növényi alapú étrend és a fogyás közötti kapcsolatot vizsgálták.
Ezeknek az összesített adatai:
Igyon kevesebb kávét, és a kólát hagyja el!
Egy új tanulmány genetikai markerek segítségével határozottabb összefüggést állapított meg a koffeinszint, a testtömegindex (BMI) és a kettes típusú cukorbetegség kockázata között.
A svédországi Karolinska Intézet, a brit Bristoli Egyetem és a londoni Imperial College London kutatócsoportja szerint a kalóriamentes koffeintartalmú italokat a testzsírszint csökkentésének lehetséges eszközeként lehetne vizsgálni.
„A genetikailag előre jelzett magasabb koffeinkoncentráció a vérplazmában alacsonyabb BMI-vel, és testzsírtömeggel volt összefüggésben, valamint kapcsolatban volt a kettes típusú diabétesz alacsonyabb kockázatával is" – írták a szerzők a publikációban, amely a rangos BMJ Medicine című orvosi szakfolyóiratban jelent meg. Azt is megjegyezték, hogy a koffein kettes típusú cukorbetegségre gyakorolt hatásának körülbelül a felét a becslések szerint a BMI-csökkenés közvetítette.
Most érdemes elkezdeni, ha karácsonyig eredményt akar elérni
A lassabb tempójú fogyásról általában úgy gondolják, hogy jobb hatással bír az egészsége és fenntarthatóbb.
Számos olyan program, amely „a fogyás leggyorsabb módját" kínálja, egyfajta divatdiétának számít, amely erősen korlátozza a kalóriákat vagy kizár bizonyos ételeket.
De vajon tényleg a lassú és az egyenletes diéta nyeri a képzeletbeli súlycsökkentési versenyt? Vagy a gyors fogyás ugyanolyan hatékony és biztonságos? Ezekre a kérdésekre keresték most a választ a kutatók.
A mértékadó testületek általában heti 0,5-1 kilogramm súlycsökkenést javasolnak: ezt nevezhetjük lassú fogyásnak.
A gyors fogyás során viszont több hét alatt veszíthetünk több mint egy kilót hetente. A témában már számos tanulmány látott napvilágot, amelyek különböző megközelítéseket vizsgálnak. Egy 200 ember bevonásával készült kutatás véletlenszerűen írt elő a résztvevőknek gyors vagy lassú fogyást 12 és 36 hét alatt, amelynek célja egy 15 százalékos súlycsökkenés volt.
Victoria Taylor dietetikus szerint a
a fogyás korai szakaszában tetemes mennyiségű víztől és salakanyagtól szabadul meg a szervezet, ami jelentős változást mutathat a mérlegen is.
Tapasztalhatjuk azt is, hogy kezdetben elég néhány apró változtatás, hogy látványos fogyást produkáljunk. Például, ha csökkentjük a cukor, a pékáruk és az alkohol mennyiségét az étrendben. Azonban eljön az az idő, amikor mindez már nem bizonyul elegendőnek, és hiába csinálunk mindent a szokásos módon, a maradék pluszkilók már sokkal lassabban vánszorognak lefelé, szerencsétlenebb esetben akár meg is állhat a fogyás.
Minél kisebb ugyanis a testsúly, annál kevesebb kalóriát igényel annak fenntartása,
ha pedig még ebből is szeretnénk lefaragni, még annál is kevesebbet, mint súlytartás esetén.
Azonban nem kell elkeserednie senkinek, hiszen
ez nem egyenlő azzal, hogy innentől kezdve koplalnunk kell,
sőt, sokszor visszájára sülhet el, ha túlságosan spórolunk a kalóriákon: a szervezet raktározni kezdhet, és amint visszatérünk a normális ételmennyiséghez, kamatostul jönnek vissza a kilók. Ezért az éhezés semmilyen esetben nem ajánlott, még akkor sem, ha csupán néhány kiló van már hátra.
Victoria szerint a fogyás egészséges üteme heti fél-1 kiló között mozog, ám ahhoz, hogy ez hosszú távon így maradjon, és elkerüljük a stagnálást. Jó hír azonban, hogy karácsonyig elég időnk van még. És, hogy semmi esetre se vegyünk el a kedvüket a karácsonyi lakomáktól: nézze meg ezt a videót, és biztosan nem fogja kihagyni a töltött káposztát!