A kudarcok ellenére tovább küzd a Napster

Vágólapra másolva!
Elutasította a bíróság a Napster fellebbezését, és ezzel megerősítette a februári döntést, amely a vállalatot az illegális zenék letiltására szólította föl. Az amerikai zeneszolgáltató ezzel egy időben megkezdte az MP3-fájlok hangminta alapján való kiszűrését, illetve megállapodást kötött több független európai lemezkiadóval. A cég gőzerővel dolgozik azon is, hogy a cserélgetőhálózatot a MusicNet részeként mielőbb fizetős szolgáltatássá alakítsa, ez azonban egyet jelent azzal is, hogy a tartalomvédelemmel nem rendelkező MP3 formátumot valami másra kell cserélni.
Vágólapra másolva!

A kerületi fellebbviteli bíróság ítéletében alaptalannak minősítette a Napster kérelmét, és törvényesnek mondta ki az első fokon meghozott határozatot, amely megállapította a szerzői jog megsértését, továbbá elrendelte az illegális forrásból származó zeneszámok letiltását.

Megfigyelők szerint ezzel az internetes vállalat minden esélyét elvesztette, hogy megmásítsa a korábbi, szigorú döntéseket. Csak abban reménykedhet, hogy a per folyamán bevezetett intézkedéseivel, illetve a lemezkiadókkal kötött kétoldalú megállapodásokkal enyhítheti a felperesek haragját.

A Napster a zenecserélő hálózaton elérhető MP3 zenék szűrését még márciusban kezdte meg, az előbb már említett bírói döntés nyomán. A vállalat által alkalmazott technológia azonban nem bizonyult elég hatékonynak, a fájlnevek kiszűrését ugyanis könnyen el lehetett kerülni az előadó nevének, illetve a szám címének eltorzításával.

A vállalat a szűrés pontosítása érdekében megvásárolta a Relatable digitális ujjlenyomat-technológiáját, amellyel az egyes MP3-fájlok a bennük tárolt hangmintázat szerint is azonosíthatóvá váltak. A kliens szoftver múlt héten közzétett verziója elsőként alkalmazza ezt a módszert, és mivel a hálózaton való kereséshez mindig kötelező letölteni a frissítést, ismét nagymértékben csökkent az elérhető illegális zenék mennyisége.

A Webnoize tanácsadó cég elemzése rámutatott, hogy az internetezők az egyre szigorúbb szűrőtechnológiák bevezetésével együtt csoportosan hagyják el a zenecserélőt. A múlt hónapban napvilágot látott felmérés szerint a Napsteren gazdát cserélt fájlok száma a februárban mért 2,8 milliárdról május végére 360 millióra csökkent.

Shawn Fanning, a Napster alapítója az ujjlenyomat-technológia bevezetésével együtt jelentette be, hogy megállapodást kötöttek több európai független lemezkiadóval. Az aláírt szerződések lehetővé teszik az óriásvállalatok látóköréből kiszorult zenészeknek, hogy albumaikat közzétegyék a Napster nyáron induló fizetős rendszerén, valamint a MusicNeten.

Az utóbbi online szolgáltatás a RealNetworks és három nemzetközi lemezkiadó, a BMG, a Warner Music és az EMI kezdeményezésére jött létre idén májusban. A digitális zenék interneten történő árusításával foglalkozó MusicNethez a Bertelsmann révén később csatlakozott a Napster is, amely havidíjas zárt hálózatán keresztül fogja kínálni a netezőknek az albumokat.

Az óriáscégekkel egy éve perben álló szolgáltató még a nyáron megszünteti ingyenes szolgáltatását, és a helyébe havidíjas, a jelenleginél bővebb lehetőségeket kínáló rendszert iktat. A Napster vezetői elmondták, hogy az új zenecserélő hálózatról limitált minőségű, másolásvédelemmel ellátott fájlokat lehet majd letölteni. Megfigyelők szerint mindez egyértelműen jelzi, hogy a Napster szakítani kíván az MP3 formátummal, és helyette a RealNetworks nemrég kidolgozott tartalomvédő technológiáját alkalmazza majd. A cég vezetői elmondták továbbá, hogy az új szolgáltatásért 7, illetve 14 dollárt kell majd fizetniük az internetezőknek.

[origo]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!