A legnagyobb akció a Buccaneer volt: az egy év nyomozás után lebonyolított razziában 62 ember vett részt Ausztráliában, Finnországban, Angliában, Norvégiában és az Egyesült Államokban. A hatóságok 56 házkutatási parancsot adtak ki, és 130 számítógépet foglaltak le. Az ügynökök azt állítják, hogy 20 országba vezető nyomokat találtak.
Az ügynökök szerint mindegyik gép 1-2 terabájtnyi lopott szoftvert tartalmaz. (Egy terabájt ezer gigabájtnak felel meg.) Ha csupán a fájlok listáját nyomtatnánk ki, az egy gép esetében legalább 4200 oldalt jelentene. Az egyes komputereken a legkülönfélébb dolgokat találták, csúcsminőségű animációktól kezdve filmeken át olyan modellező szoftverig, amelyek bolti ára 10 ezer dollár körül mozog. Az egyik gépen ötezer digitalizát filmet tároltak tulajdonosai.
Az átfogó razzia során az Egyesült Államokban még senki nem tartóztattak le, de Angliában már őrizetbe helyeztek öt embert. Ugyanakkor az USÁ-ban néhány előállított személy együttműködik a rendőrséggel, és hatvan gyanúsított személyazonosságát már sikerült megállapítani. A vádak között digitális média legkülönbözőbb formáinak illegális terjesztése szerepel, a Microsoft Windowstól kezdve az új Harry Potter filmen át a Pixar nevéhez fűződő Szörny Rt.-ig.
Az ügynökök szerint a gyanúsítottak között egyaránt akad technológiai és más vállalat vezetője, alkalmazottja, ismert egyetemek diákja, de még állami alkalmazott is. Azt állítják, a hálózat kulcsfigurái éppen azok, akik a saját cégüktől lopnak szoftvereket, hogy aztán a kalózok rendelkezésére bocsássák.
Az akció az egyik legnagyobb szoftverkalóz (warez) csapatot, az 1993-ban Moszkvában alapított "DrinkOrDie"-t vette célba. Az elhíresült szövetség többek között azt állítja magáról, hogy két héttel a hivatalos premier előtt hozzáférhetővé tette a Windows 95-öt. A hatóságok szerint még nem született olyan másolásvédelem, amit a DrinkOrDie fel ne tört volna: általában 3 napig tart számukra egy szoftver feltörése, tömörítése és terjesztésének megkezdése.
A hatóságok úgy tudják, hogy a szervezet két legfőbb vezetője az Egyesült Államokban és Ausztráliában él.
A Bandwith fedőnevű akció során 30 házkutatásra került sor Kanadában és az Egyesült Államokban. A letartóztatásokat két éves előkészítés előzte meg: az FBI több más szervezettel közösen beépült a warez-világba, hogy gyanúsítottakat találjon. Ezalatt mintegy 200 elkövetőt sikerült azonosítani.
A Digital Piratez akció hasonló módon került lebonyolításra, valódi kilétüket elfedő titkosügynökök egyévi munkájának eredményeképpen. Ez azonban nem csak a lopott szoftvereket terjesztő weboldalak, hanem a másolásvédelmet feltörő crackerek ellen is irányult.
A gyanúsítottakra akár három év börtön is várhat, ami csökkenhet, ha együttműködnek a hatóságokkal.
[origo]