Az elmúlt évben meghirdetett Megosztott Forráskód Kezdeményezés (Shared Source Initiation) köre így jelentősen kitágul, s az egyes fejlesztőcsoportokon, kutatási tevékenységet végző felsőoktatási intézményeken, minősített partnereken és ügyfélcsoportokon kívül immár a rendszerintegrátor cégek és az arany fokozatú támogató központok is bepillantást nyerhetnek a Microsoft-termékek forráskódjaiba. A vizsgálható termékek között megtalálható a Windows 2000 és a Windows XP operációs rendszer, a Windows .NET Server, valamint a Windows CE 3.0 és a Windows CE .NET.
A rendszerintegrátoroknak szóló Forráskód Licencelési Program (SISLP) lehetővé teszi, hogy ezek a vállalatok a forráskód tanulmányozásával és mélyreható ismeretével megbízható és biztonságos Windows-alapú megoldásokat dolgozzanak ki, egyúttal gyorsabban reagálhassanak az ügyfelek esetleges hibajelzéseire. A most bejelentett program mind a rendszerintegrációs partner vállalatok, mind a Microsoft-technológiákat alkalmazó ügyfelek számára jelentős lépésként értékelhető.
Korábban a cég ellen folyó trösztellenes perben eljáró bíróság arra kötelezte a Microsoftot, hogy operációs rendszerei forráskódját a felperesek számára hozzáférhetővé tegye. A bíróság időközben megnevezte az első szakértőt, aki az eljárás keretei közt megvizsgálhatja az XP forráskódját. A kiválasztott Lee Hollaar, a Utah-i Egyetem professzora hasonló minőségben korábban is részt vett a vállalat ellen folyó perben.
A Shared Source (Megosztott Forráskód) Kezdeményezés a szoftverlicencelési modell egyensúlyra törekvő megközelítésén alapul, mely a különböző programok útján szélesebb körű hozzáférést biztosít a Microsoft-termékek forráskódjaihoz, mindemellett azonban megőrzi a szellemi tulajdon sértetlenségét. Mindez biztosítéka annak, hogy a szoftverfejlesztés és -kereskedelem a világgazdaságot meghatározó, sikeres gazdasági tevékenység lehessen.
Korábban:
Tiltakozás a kiegyezés ellen a Microsoft-perben
Visual Studio.NET: arccal az XML felé