Úgy gondolom, teljes körű ismertetésébe nem érdemes belebonyolódni, hiszen egy olyan jól ismert, nagynevű shareware programról van szó, amelynek alapszintű ismerete szinte hozzátartozik az általános számítógépes műveltséghez. Igazságtalan vagyok persze, hiszen akadhatnak olyanok, akik éppen most hallanak először erről a remekül használható, sokoldalú programról. Így hát röviden: a Windows Commander nagyon jól használható, kétablakos állománykezelő szoftver Windows operációs rendszerhez, amely rendelkezik az ősi, még DOS alatt működő Norton Commander hasznos tulajdonságaival, de messze túl is lép azon.
A hasznos holmik megmaradtak
A kezelöfelület változatlan |
Ennyit dióhéjban a szoftver fő jellemzőiről. Vegyük most sorba azokat a változásokat, amelyek nyilvánvalóak, és könnyedébben felfedezhetők. Ami legelőször látható, hogy új menücsoport jelent meg a program menüsorában. Az eddigi Parancsok menüből kiváltak az annak jelentős részét képező, a hálózattal kapcsolatos lehetőségek, és megjelent az önálló Hálózat menü. Ez tartalmában is szolgál újdonságokkal. Innen érhetők el az operációs rendszerből integrált hálózati funkciók: kezdeményezhetünk hálózati kapcsolatot egy géppel, amennyiben ismerjük a nevét, megszüntethetjük a létező kapcsolatokat, megoszthatjuk a hálózaton aktuális könyvtárunkat, és persze meg is szüntethetjük a megosztást.
Az almenü második felében a nagyon fontos FTP kapcsolat létesítéséhez fűződő lehetőségek találhatók. Ez kifejezetten kellemes képessége a Windows Commandernek, hiszen sokak számára megspórolhatja egy külső FTP ügyfél használatát.
FTP-letöltés |
Az FTP mód új lehetőségeinek számbavételekor a legvégére hagytam a legjelentősebbet. Lapunk egy másik cikke behatóan foglalkozik az FXP protokollal és felhasználásával. Nos, Christian Ghisler, a Windows Commander egyszemélyes fejlesztőcsapata is haladt a korral, és bölcs döntéssel beépítette a fölöttébb hasznos FXP lehetőséget. Mindezek mellé SOCKS4+SOCKS5 proxy-támogatást kapunk (aktív+passzív modell), SOCKS5 titkosítás nélkül.
A fentebb említett módon megrövidített Parancsok menüben nem csak a hálózati pontok eltűnése az egyetlen változás. Új opció a Minden fájl egy nézetben, amelynek segítségével egyetlen hosszú listán láthatjuk az aktuális meghajtó összes állományát. Ha ezen kijelölünk egy állományt, akkor az ablak alatt láthatjuk a teljes elérési útvonalát. Gyakorlati hasznát nem igazán értem, de biztos különösen jó valamire.
Változások a Fájl menüben
A Fájl menü és az új SVF opció |
Röviden körülbelül ennyi a fontosabb újdonságok listája, léteznek persze még más apróságok is, de talán ezek a leglényegesebbek. Mindenképpen meg kell említeni, hogy sokat javult a magyarítás minősége, a javított magyar Súgó pedig elérhető a program magyar nyelvű oldalán, a http://wincmd.emg.hu/ címen, ahol sok más információ mellett a forintban történő regisztrálás részletei is megtalálhatók.
Végezetül mi mást is mondhatnék, mint hogy egy eddig is remek szoftver új verziója látott napvilágot, így minden eddigi elégedett felhasználónak is érdemes váltani (ez a korábban regisztráltak számára ingyenes!). A kezdőknek is csak azt javasolhatjuk, hogy bátran ismerkedjenek meg vele, hiszen magyar nyelven tehetik mindezt, és hamar megtapasztalhatják, nagyon könnyű beleszeretni.
Jakab Szabolcs