Az idén 46 milliárd forintot költ a kormány pályázati alapú, illetve más kormányzati típusú informatikai fejlesztésekre - közölte Stumpf István, a Miniszterelnöki Hivatal vezetője az Információs Magyarország Hétvége kiállítással egybekötött konferencia megnyitóján csütörtökön Budapesten.
A budapesti Millenáris Parkban március 24-ig tartó esemény első napján a kancelláriaminiszter elmondta, hogy az elmúlt évben 30 milliárd forintot költött a kormány informatikai fejlesztésekre, és ebből 15 milliárd forintot különböző pályázatokon nyerhettek el a jelentkezők.
Az összeg másik felét a kormányzat egyebek mellett gerinchálózat kiépítésére, kormányzati portál megjelenítésére, illetve más miniszteriális jellegű informatikai feladatok megoldására fordította.
Az eseményen Stumpf István megemlítette, hogy összesen 2,7 milliárd forint értékben két új pályázatot írnak ki: az egyik az önkormányzatok, a másik pedig a felsőoktatási és országos szakkönyvtárak infrastruktúrájának fejlesztését szolgálja. Az első pályázatra minden magyarországi települési önkormányzat egy pályázatot nyújthat be. Az elnyerhető, vissza nem térítendő támogatás mértéke az önkormányzatok felzárkózásának induló szintje esetében legfeljebb 1,5 millió forint, az emelt színtű pályázatoknál pedig maximum 6 millió forint. A pályázóknak minden esetben 20 százalékos önrészt kell vállalniuk. Az önkormányzati pályázat teljes kerete 2 milliárd forint.
A másik pályázatra a Magyarországon akkreditált felsőoktatási intézmények könyvtárai, az országos szakkönyvtárak, valamint a könyvtáros diplomát adó tanszékek pályázhatnak.
Stumpf István az eseményen az informatikai kormánybiztosság legutóbbi négy pályázatát értékelve közölte, hogy összesen 1,37 milliárd forint támogatást osztottak szét.
A kancelláriaminiszter előadásában aláhúzta, hogy a 2001 májusában meghirdetett nemzeti információs társadalmi stratégia helyes irányokat jelölt ki. A különböző pályázatokra 50 ezren küldtek be dokumentációt, és ebből 30 ezren nyertek is különböző összegeket.
Az elmúlt évben 165 új teleház alakult, így számuk 360-ra bővült. Stumpf István kérdésekre válaszolva elmondta, hogy a harmadik generációs mobilkommunikációs, UMTS-rendszer kiírásáról 2002 végénél hamarabb nem döntenek. Hozzátette: a magyarországi mobilcégek részéről nem tapasztalnak olyan nyomást, amely alapján hamarabb kellene határozni.