A VirtualDub elsődleges célkitűzése, hogy intelligens átalakítási lehetőséget biztosítson videoállományainkhoz. Szűrő alapú technológiával dolgozik, melyeknek készlete bővíthető. Egy-egy ilyen szűrő egy-egy jellegzetes átalakításra, effektusra képes filmünkkel. Érdemes tehát az interneten gyűjtögetni a programhoz készült ingyenes, vagy nem túlságosan drága szűrőket, mert minél több jól hasznosítható példánnyal rendelkezünk, annál több lehetőséget biztosíthat nekünk a VDub. A program elsősorban AVI állományok feldolgozására szakosodott, de MPEG-1 folyamokkal is elboldogul. Mindazokat az AVI típusokat tudja kezelni, melyekhez kodeket installáltunk gépünkre.
A program indítása után egy meglehetősen pórias, és igencsak üres képernyő fogad minket. Ez az egyszerűség, és célratörő viselkedés igazán jellemző a programra. Itt nem találkozhatunk csillogó-villogó felülettel, csak egy remekül használható, ügyes szoftverrel. A "File" menü "Open video file" pontja alatt hívhatjuk be a videó állományt, mellyel dolgozni szeretnénk. Alaphelyzetben két kis nézeti kép jelenik meg, a baloldaliban az eredeti állomány képét kísérhetjük majd figyelemmel, míg a jobb oldalon az általunk beállított átalakítások után létrejött kép jelenik majd meg. Természetesen egymás alá is rendelhető a két ablak. Alul, a nézőképek alatt egy csúszka látható, mellyel egyszerűen navigálhatunk a videó anyagban.
A szokásos "elejére ugrás", "végére ugrás", "lejátszás", "megállítás", "csévélés" gombokon kívül néhány érdekesebb gombocska is lapul ott. Kis kulcsokat ábrázoló ikonnal a videó állomány "kulcskockáin" ugrálhatunk végig. A kulcskockák teljes egészében eltárolt képek - melyek éppen a navigálást, szerkesztést könnyíthetik meg-, nem pedig jósolt képkockák, melyek a tömörített állományokra oly jellemzők. Egy tömörítetlen AVI-ban minden kocka kulcskocka, míg egy DivX rendszerű fájlban átlagosan 4-10 másodpercenként találhatunk egy ilyet. A kis piros-zöld ábrácskát tartalmazó gombbal pedig jelenetváltásig tekerhetünk gyorsan előre.
Miután betöltöttük az állományt, a "Video" menü alatt végezhetjük a képanyagát érintő átalakításokat, míg az "Audio" pont alatt a hangrészen változtathatunk. Dolgozhatunk csak egyikkel is, de ilyenkor a másikra vonatkozó menüben válasszuk a "Direct stream copy" lehetőséget, hogy azzal a folyammal ne kezdjen változtatásokba. Ha a képanyag és a hanganyag egy időben átalakítandó, akkor mindkét menüben a "Full processing mode"-ot érdemes aktiválni. A "Video" menüből érhetjük el a képfeldolgozó szűrőket ("Filter"). A VDub úgy dolgozik, hogy összeállítunk neki egy feldolgozási listát a kívánt szűrőkből (Video/Filters/Add), aztán ezeket a változásokat szépen sorban végrehajtja akkor, mikor a "File" menü "Save Avi" parancsát kiadjuk. Tehát nem történik az átalakítás valós időben, hanem csak az eredmény generálásakor, és a szűrők sorrendje egyáltalán nem mindegy. Már alaphelyzetben nagyon jól használható lehetőségei vannak (félképek összeillesztése, méretezés, színkorrekció, lágyítás, élesítés...), de a világhálóról rengeteg magánszorgalomból fejlesztett kiegészítést letölthetünk. A "Video" menü alatt változtathatunk még színmélységet és másodpercenkénti képkocka számot is. Ezzel a lehetőséggel nem érdemes élni, mert a hang elcsúszása lesz az eredmény. Itt - a "Compression" pont alatt - választhatjuk meg a mentéskor használatos tömörítési kodeket is. Melegen ajánlom mindenkinek a DivX 4.12 használatát (4.11 hibás, gyakran fagy).
VirtualDub 1.4.9 |
Lapzártakor érkezett meg a VirtualDub legújabb, 1.4.9-es veziója (azóta már 1.4.10-esnél tart). Nem kevés hibajavítással és néhány, elég jelentéktelen újdonsággal (olyan dolgok frissültek, mint a hibaüzenetek eleddig nagyon szűkszavú magyarázatai). Történt néhány kozmetikai frissítés, mint például a hibás gyorsító billentyűk megszüntetése. Fontosabb, hogy hibás formátum felismerést is javítottak. Átalakult néhány szűrő, példának okáért a Temporal smoother-nél tapasztalható inicializációs hiba is megszűnt. Meggyógyult az MJPEG dekódolás során időnként fellépő összeomlás is, s hasonlóan tovaszállt a Lame MP3 kodekkel kapcsolatos "delay 0" hiba is. Fontos javítás, hogy a beteg frame-ek keresésénél (scan for bad frames) immár pontosan a hibás frame-et jelöli meg. Tapasztalatom szerint, akinek nem volt gondja eddig a programmal, nyugodtan használhatja a korábbi verziót is, de aki beleszaladt valamelyik jelenségbe, mindenképpen frissítsen. |
Az "Audio" menü lehetőségei szűkösebbek. Ebben módosíthatjuk a tömörítési rátát, a hangerőt, más jellemzőkre (8-16 bit, mono-sztereo, 8000 Hz - 48000 Hz...) konvertálhatjuk az anyagot, s akár új hangsávot is rakhatunk a kép alá, ha nem az eredeti AVI hanganyagával dolgozunk, hanem a "WAV" lehetőséget választva külső hangállományt szerkesztünk azt a filmhez. Szofisztikáltabb hangkezelési módot biztosíthat az a lehetőség, hogy a hangot a "File" menü "Save Wav" pontja alatt leválaszthatjuk a képanyagról, és ügyesebb hangszerkesztőben dolgozhatunk rajta (például GoldWave), aztán az "Audio" menü "Wav" pontjának segítségével a feldolgozott hangzóanyagok újra összekapcsoljuk a látvánnyal.
Fontos megemlíteni a "File" menü "Capture AVI" lehetőségét is, melyet aktiválva felvevő módba kapcsol a program, ekkor tuner kártyánkról, vagy videó bemenetünkről felvételeket is készíthetünk a programmal.
Röviden ennyit mindenképpen érdemes tudni erről a nagyon ügyes szoftverről. TV kártyákkal idejüket mulató felhasználóknak igen remek segédeszköz.
Jakab Szabolcs
Letöltés:
[origo] Szoftverbázis - VirtualDub v1.4.10
Ajánlat:
VirtualDub.org