A New York-i gyorshajtók és szemetelők büntetőcédulái útra kelnek Afrikába, hogy aztán rövid ghánai tartózkodás után hazatérjenek - írja a New York Times. A város vezetése által megbízott cég érdekes, bár nem a legegyszerűbbnek tűnő módját választotta a kihágásokkal kapcsolatos adminisztráció feldolgozásának: az összegyűjtött büntetőcédulákat beszkennelt formában továbbítják az adatfeldolgozó központba - Ghánába. A nyugat-afrikai ország fővárosában, Accrában található irodában aztán helyi alkalmazottak kisilabizálják a digitalizált dokumentumokon található információkat, majd kereshető adatbázisba viszik be azokat.
Havi hetven dollérért
A New York-i városházával március óta szerződésben álló amerikai vállalat, az információ-menedzsment megoldásokat kínáló Data Management Internationale (DMI) két évre vállalta a büntetőcédulák feldolgozását. Érdekesség, hogy a DMI elődje is külföldön, Indiában és Mexikóban dolgoztatta fel a dokumentumokat.
A megoldás hátterében persze a feldolgozási folyamat költségeinek csökkentése áll: a ghánai és amerikai fizetések közötti jelentős különbség még a dokumentumok digitális "utaztatásának" költségeit is kompenzálja. A DMI accrai irodájában dolgozó adatfeldolgozók keresete havi hetven dollárnak megfelelő összeget tesz ki, amely kétszerese a ghánai átlagbérnek. Az állás rendkívül népszerű, még annak ellenére is, hogy az ott dolgozók szerint a munka nem éppen leányálom. Az alkalmazottak 8 órás műszakokban dolgoznak, a nap 24 órájában, egy műszak alatt egy 30, és két 10 perces pihenő jár. A munkatempó meglehetősen feszített: a szerződés értelmében a DMI 48 órán belül köteles szállítani a leadott büntetőcédulák elektronikus információit, az adatok hibaszázaléka maximálisan 1 százalék lehet.
Fejlődő infrastruktúra
A DMI ghánai adatfeldolgozó központja Accra egyik internetkávézójának épületében kapott helyet, a cég a szükséges technikai hátteret is a BusyInternet nevű vállalkozástól bérli. Az internetkávézó amerikai tulajdonosának elmondása szerint a helyi viszonyok jól jellemzik Nyugat-Afrika internetes helyzetének fejlődését: míg öt évvel Ghánában nem működött nyilvános netelérést nyújtó hely, addig ma már csak Accrában 250 internetkávézót tartanak számon.
A New York Times újságírója szerint az
Egyesült Államokban
információ-technológiai vállalatai
számos esetben választanak a DMI-éhez
hasonló gyakorlatot. A különböző
cégekkel szerződő állami szervek sokszor nem
is tudják, hogy átadott adataik egy másik
országba, esetleg kontinensre irányuló úton
vesznek részt, mielőtt a kívánt
formában visszatérnek hozzájuk.