A Norton AntiVirus új változatának fejlesztésekor egyértelműen az egyszerű használhatóságra fektették a hangsúlyt. A felhasználó számára vírusminták automatikus frissítése már a 2002-es verzióban elérhető volt, csakúgy mint a be- és kimenő levelek mellékleteinek vírusellenőrzése. A gyártó közlése szerint az új változatban bővültek a Norton AntiVirus automatikus helyreállítási képességei, a trójai falovakat, férgeket pedig automatikusan eltávolítja a program, továbbá megvédi a gépet a webről letöltött kártékony ActiveX kódokkal, és Java-kisalkalmazásokkal szemben.
Újdonság az IM-ellenőrzés
Az egyetlen látványos újdonság az azonnali üzenetküldő programokon keresztül érkező állományok ellenőrzésére szolgáló funkció, ám ez csak az MSN Messenger, Windows Messenger, AOL Messenger és a Yahoo! Messenger 5.0 csevegőkliensekkel képes együttműködni, egyéb programokkal - például az ICQ-val - nem. E funkció révén a beérkező fájlok már akkor leellenőrzésre kerülnek, amikor megérkeznek a PC-re, míg a korábbi verziókban az "Auto Protect" csak akkor jelezte a vírust vagy férget, ha futtatni próbálta a felhasználó az adott állományt. Kevésbé attraktív, ám roppant hasznos újítás az, hogy a Norton AntiVirus 2003-at - megfelelő módon - már fertőzött számítógépekre is lehet telepíteni, ez a lehetőség a korábbi verziók esetében nem volt elérhető.
A korábbi verziókhoz hasonlóan a vírusminták frissítése mind a LiveUpdate! funkció, mind pedig a vírus-adatbázisok manuális letöltése esetén 366 napig vehető igénybe, ennek lejárta után 10 dollárért lehet további 1 évre meghosszabbítani azt. Maga a telepítés nem igényel egy átlagos internetezőtől elvárhatónál nagyobb hozzáértést, gyakorlatilag elég "leokézni" néhány párbeszédablakot. Az alkalmazás beállításai jelszóval levédhetők, így ha más ül a gépünkhöz, nem tud belepiszkálni azokba.
Az AntiVirus működése szinte teljesen automatizálható: mint már korábban említettem, a program automatikusan letölti az aktuális frissítéseket (ez kikapcsolható), továbbá az is beállítható, hogy mely időpontokban pásztázza végig a merevlemezt vírusok után kutakodva (például minden péntek este). A felhasználónak gyakorlatilag nem is kell túl sokat törődnie az alkalmazással, mivel a program tevékenysége gyakorlatilag rejtve marad szeme elől.
Szerény újítások
Összességében elmondható, hogy bár technológiai újításokat tartalmaz, a Norton AntiVirus 2003 csupán kevés olyan - a felhasználó által is közvetlenül érzékelhető - újdonsággal (például a háromféle üzenőprogramról érkező állományok vírusellenőrzésének lehetőségével) rendelkezik, amely miatt érdemes lenne majd a kényelmes használatot biztosító automata vírusminta-frissítést, valamint a ki- és bemenő e-mailek ellenőrzését eleve lehetővé tévő elődjéről (AntiVirus 2002) mindenképpen upgrade-elni az új verzióra (legalábbis a béta verzióval szerzett tapasztalatok alapján).