A népszerű Camedia fényképezőgép-sorozatot egy újabb kompakt géppel bővítette a gyártó. Ez azonban ne tévesszen meg senkit, hiszen nem egy szokványos szürke eminenciást tarthatunk a kezünkben személyében, hanem egy kis mindent tudó ékszerdobozt. És ez korántsem nevezhető túlzásnak, ugyanis a fém készülékház, a strapabíró felépítés és a kiváló képminőség összességében komoly kihívást jelent a konkurens modellekkel szemben. Éppen ezért érdemes kicsit jobban odafigyelni rá, hiszen a képességei révén sokkal szélesebb körben használhatjuk, mint ahogy azt egy egyszerű kompakttól elvárnánk.
Még kisebb...
Az Olympus C-50-es gépe nemcsak képességeiben jelent új színt a digitális gépek világában: az első olyan gépek egyike, mely egy teljesen új kártyaformátumra épít. Ez pedig az xD kártya, melyet miniatűr méretei miatt bizonyára hamar elfogad a piac. Mindezen túl a kapacitása is óriási, ami azt is jelenti, hogy számos eddig népszerű kártyaformátum talál benne igen erős ellenfelet. A kisebbnél kisebb gépek iránti kereslet megléte viszont indokolta az új formátum kifejlesztését, mely tulajdonságaiban jócskán meghaladja a SmartMedia által biztosított lehetőségeket. A gép azonban nemcsak ezért új. A beépített CCD 5 millió képpont feldolgozását teszi lehetővé, míg a színek helyes előállításához beépített elsődleges RGB szűrőt használ. A fém kameravázban egy 3x-os optikai zoom kapott helyet, melynek a fókusztartománya 38-114 mm-ig terjed. A nagy fényerejű optika f/2,8/4,8 blendeválasztékot kínál. A beépített lencsetagok száma összesen 7, melyet hat csoportban helyeztek el.
A gép élességállítása TTL rendszerű és teljesen automatikus, kontraszt-különbségek módszeren alapul. Az élesség tartománya 0,5 m-től egészen a végtelenig tart, míg makrobeállításban 0,2-05 m között lehet vele felvételt készíteni. Gyakran nagy probléma a digitális gépek esetében, hogy az érzékenységük nem állítható, hanem be kell érnünk egyetlen beállítással. Ebben az esetben szerencsére nincsen erről szó, hiszen gép érzékenysége három fokozatban állítható. Ezek az ISO szabvány szerinti 80, 160 és 320 értékkel egyenértékűek. Így gyakorlatilag sötétebb környezetben is jól tudjuk használni. A nagyobb érzékenység a vaku használata esetén is meghozza a gyümölcsét, hiszen ISO 160 beállítás esetén mintegy 2 méter hatótávolsága, amennyiben az optika széleslátószögű állását használjuk. A felvételi sebessége 1 kép másodpercenként, memóriája 3 képes sorozat letöltésére alkalmas.
Szolgáltatások egész sora
Az Olympus menürendszere szerencsére korántsem mondható hagyományosnak és unalmasnak. Úgy oldották meg a hagyományos funkciók elérését is, hogy egyszerűen átlátható legyen, és mindezt informatívan közli a felhasználóval. A menü elérésére egy viszonylag nagyméretű funkciógombot helyeztek el a gép hátoldalán. A kurzormozgató gombok ezt veszik körül, így nagyon egyszerűvé válik bármely beállítás elvégzése. A menürendszer felépítése azért is különleges, mert ésszerűen csoportosították az egyes menük elérését. Aktiválva a főmenüt, egy négyszög alakú elrendezésű menühöz érünk el. A különlegessége abban rejlik, hogy az átfogó menürendszer egyes elemeit közvetlenül elérhetővé tették, így nem szükséges például a tömörítés megváltoztatása miatt az egész menürendszert átböngészni. A menürendszerben közvetlenül érhető még el a kamera beállításait tartalmazó rész, vagy éppen a fehéregyensúly-beállítás.
A következő közvetlenül elérhető menüpont a kamerabeállítás opcióit takarja. Ebben a pontban állítható be az önkioldó, illetve a távvezérlő használata. Az expozíciós mód is többféle lehet. Ezek között egyaránt megtaláljuk az egy-egy kép készítésének lehetőségét és a sorozatfelvételek elkészítésének lehetőségét is. Nagyon jó megoldás, hogy nemcsak teljesen automata üzemben használhatjuk, hanem választhatjuk a blende-, illetve az záridő-előválasztást, de a teljes manuális beállítást is. A gépen található expozíciókorrekció is, mely +/- 2 fényérték között teszi lehetővé a beállítást. Bár a gép optikája 3x-os optikai zoommal rendelkezik, további opcióként bekapcsolhatjuk a digitális zoomot is. Mindemellett olyan különleges expozícióra is lehetőség van, mint a panorámafelvételek készítése, illetve a 2 felvétel egy képkockára exponálása.
Végül a setup menüpontot választhatjuk ki, melyben, mint ahogyan a neve is mutatja, az alapbeállításokat végezhetjük el. Itt minden olyan paramétert megadhatunk, ami a mindennapi használat során szükséges lehet. Ilyen például az OSD kijelzés, a képek expozíció utáni megtekintése, az energiatakarékos üzemmód. Emellett több érdekesebb szolgáltatása is van a gépnek, amit innen érhetünk el. Ilyen például a saját profil létrehozásának lehetősége. Ez annyit jelent, hogy minden egyes funkcióra, akár még az LCD kijelző használatára is megadható, hogy azt szeretnénk-e használni vagy sem. Ha esetleg valaki teljesen átállítgatja a gép beállításait, úgy egyetlen gombnyomással visszahozhatjuk az eredeti értékeket.