Az Országgyűlés Informatikai és Távközlési Bizottsága 6 igen szavazattal 5 tartózkodás mellett elfogadta Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter beszámolóját csütörtöki ülésén. Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) vezetője elmondta, hogy míg az idén 38 milliárd forintból gazdálkodott a 200 fős tárca, addig jövőre ez az összeg 42,3 milliárd forintra nő. A tárca büdzséjéből mintegy 29 milliárd forint költségvetési támogatás, körülbelül 13,5 milliárd forint pedig saját bevétel lesz.
Kovács Kálmán a jövő évi legfontosabb feladatok között az európai uniós csatlakozásra való felkészülést, ezen belül az uniós források fogadását nevezte meg. Hozzátette: nagyon fontos, hogy 2003-ban az információs társadalom kiépítését adókedvezmények, olcsóbb árak és versenypiaci feltételek is támogassák. A meghallgatáson Kovács Kálmán közölte, hogy 2002-ben 6,1 milliárd forintot fordítottak új pályázatokra, így például a közösségi internet hozzáférés, az információs műveltség, a távmunka, a digitális kultúra és az elektronikus kormányzat kialakításának támogatására. Elmondta, hogy Magyarország nincs igazán jó helyzetben a régióban a számítógéppel való ellátottságot tekintve. Hozzátette: míg az idén a harmadik negyedévben Közép- és Kelet-Európában átlagosan 20 százalékkal nőtt az új számítógépek vásárlása, addig Magyarországon 7 százalékkal csökkent.
A miniszter a Nemzeti Információs Társadalom Stratégia elkészítésével kapcsolatban közölte: ez a program azért készül, hogy Magyarországon gyorsabb, kiegyensúlyozottabb és igazságosabb legyen a tudásalapú új gazdaság fejlődése. A következő évek gyakorlati terveivel kapcsolatban kifejtette, a háztartások, és a különböző közösségek internetes hozzáférését meg szeretnék kétszerezni, miközben minden közoktatási intézmény és önkormányzat számára teljes webes hozzáférést szeretnének lehetővé tenni. Az esélyegyenlőséggel összefüggésben jelezte: terveik között szerepel egy online oktatási program roma vezetőknek, illetve a fogyatékos emberek, nagycsaládosok és idősotthonok informatikai támogatása is.
Kovács Kálmán a hírközlési törvény jövő évi módosításával kapcsolatban elmondta, a szakmailag egyeztetett jogszabálytervezet májusra készül el, s a parlament várhatóan októberben szavazza meg az új paragrafusokat. Hozzátette: a módosításra azért van szükség, mert a jelenlegi jogszabály nem élénkíti eléggé a piaci versenyt, nem segíti eléggé az internet-, illetve a szélessávú elérés elterjedését; a törvényt az EU-csatlakozás miatt is át kell alakítani.
A meghallgatáson a miniszter hangsúlyozta, mivel Magyarország jelenleg 8-15 éves hátránnyal követi az információs társadalom fejlődését, a kormánynak mindenképpen gyorsítania kell a felzárkózást. Kérdésekre válaszolva elmondta: mivel a Matáv jelenleg piaci monopolhelyzetben van Magyarországon, a minisztérium, illetve a kormány támogatja azt, hogy az alternatív távközlési szolgáltatók minél szorosabban működjenek együtt, s így valódi versenytársaivá válhassanak a Matávnak.
A miniszter egy másik kérdésre válaszolva közölte, hogy az Antenna Hungária Rt. privatizációs stratégiája a kormány előtt van, és tavaszra dől el az, hogy milyen formában adják el a társaságot. Kijelentette: egyetért a Magyar Posta Rt. privatizációjával, mivel a társaság tőkeszegény és tőkenövelés nélkül versenyképtelenné válna. Hozzátette, a posta 2003-ban kezdi meg a felkészülést a privatizációra, mivel szolgáltatásait illetően sok szabályozási kérdést kell még tisztázni eladása előtt. Úgy vélte, hogy a kormány a posta privatizációjáról várhatóan 2003 végén dönt majd.