A BSA (Business Software Alliance) Magyarország felmérése alapján 2002-ben Magyarországon 45 százalékra csökkent az illegális szoftverek aránya, ami 3 százalékos javulást jelent a megelőző évhez képest - hangzott el a szervezet sajtótájékoztatóján. A szoftvergyártók érdekeit képviselő szervezet közlése szerint ez az eredmény 6 százalékkal elmarad a világviszonylatban mért 39 százalékos szoftverillegalitási mutatótól, és 10 százalékkal magasabb a nyugat-európai átlagnál. A BSA megbízásából készült tanulmányból kiderül, az illegális szoftverek aránya Magyarországon az 1994-ben regisztrált 76 százalékos arányhoz képest 31 százalékot javult, s a jogtalan szoftverhasználat hazánkban az elmúlt 8 évben háromszor nagyobb mértékben csökkent, mint a világátlag. Az egyesület közlése szerint az illegalitási ráta javulásához hozzájárult a BSA Magyarország napokban zárult, "Tűzszünet" elnevezésű kampánya, melyet 2002 tavaszán indítottak útjára, s az elmúlt egy évben az ország szinte minden régióját érintette.
A szervezet egy-egy térségben 30 napot biztosított a vállalkozásoknak arra, hogy belső ellenőrzéseket hajtsanak végre s legalizálják szoftver-nyilvántartásaikat, s a "Tűzszünet" időtartama alatt nem kezdeményezett büntetőfeljelentéseket. A kampánnyal a BSA az illegális szoftverhasználat veszélyeire kívánta felhívni a figyelmet, s tapasztalatai szerint a vállalkozások pozitívan reagáltak a szervezet számukra kiküldött leveleire, s sokan segítséget is kértek a BSA Magyarországtól szoftvergazdálkodásuk rendbetételéhez.
A BSA anyaszervezete június 3-án hozta nyilvánosságra nemzetközi eredményeit bemutató jelentését, melyet egy független piackutató cég készített el a szervezet számára. A tanulmányból kiderül, hogy a tavalyi év során világszerte 39 százalékra csökkent a kalózszoftverek aránya. Az illegális szoftverek használata pénzben kifejezve világviszonylatban 19 százalékkal 13,08 milliárd dollárra növekedett 2002-ben az előző évhez képest. Nyugat-Európában a jogtalanul használt szoftverek aránya 52-ről 35 százalékra csökkent 2002-ben. A térség országai közül a legkevesebb illegális szoftvert a Svájcban regisztrálták: itt a programok 32 százaléka illegális. Kelet-Európában összességében 14 százalékkal csökkent az 1994. évi állapothoz képest a kalózszoftverek aránya, azonban a régióban még mindig az alkalmazások 71 százaléka kalóz példány. A legnagyobb mértékű növekedést Szlovénia érte el, ahol az 1994-ben regisztrált 96 százalékról 59 százalékra esett vissza az illegális szoftverek aránya.
Világviszonylatban Észak-Amerikában a legalacsonyabb a kalózszoftverek aránya: míg 1994-ben a régióban az alkalmazások 32 százaléka volt illegális, addig tavaly már csak 24 százaléka. Az Egyesült Államokban 2002-ben 23 százalék, Kanadában pedig 39 százalékos volt a szoftverkalózkodási ráta 2002-ben.