Nem elég biztonságosak a hazai webszerverek

Vágólapra másolva!
Egy felmérés szerint a hazai webszerverek töredéke képes csak nagy biztonságú adatcserére. Ennek következményei mindenkit érintenek, magánszemélyeket ugyanúgy mint vállalatokat, vagy államigazgatási szerveket - állítják a vizsgálat elkészítői.
Vágólapra másolva!

A NetLock Kft. 2002. novemberében vizsgálatot készített a hazai honlapokról, amelynek során 70 ezer bejegyzett .hu domaint vizsgált meg - áll acég közleményében. A vizsgálat a domainnevekből képzett hostnevű (gépnevű) webszerverek között mindössze 1500 olyan webszervert talált, mely rendelkezik SSL tanúsítvánnyal, ám az 1500-ból is majdnem hatszáznak lejárt érvényességű tanúsítványa volt. A során egy automata nézte végig a .hu site-okat, és gyűjtötte be az egyébként teljesen nyilvános adatokat, amely információk alapján kimutatta, hogy Magyarországon hány olyan érvényesen hitelesített webszerver van, amely titkosított kommunikációra képes.

A NetLock megállapította azt is, hogy az ellenőrzött 900 érvényes tanúsítvány 91 százaléka nem elfogadott hitelesítésszolgáltatótól származik. A maradék 9 százaléknyi, elfogadott szolgáltatótól származó tanúsítványból pedig 30 magyar és 50 külföldi. Az eredmények szerint így a vizsgált magyarországi website-ok alig több mint 0,1%-ával lehet biztonságosan adatkommunikációt folytatni, biztonságosan adatokat küldeni.

Az SSL-ről

Webes felületen működtetett elektronikus adattovábbítás biztonságossá tételére az úgynevezett SSL tanúsítványok használata ajánlott. A technológia lényege, hogy a webszerver a számára kiadott tanúsítvány segítségével kialakít egy biztonságos adatátviteli csatornát a felhasználó böngészője és a webszerver között. A kommunikáció információ letöltés, kérdőívek kitöltése, elküldése - ezen a titkosított csatornán, csak a két kommunikáló fél számára értelmezhető módon fog lebonyolódni.

Az adatok ellenőrzése érdekében a NetLock elvégezte ugyanezt a vizsgálatot 2003. májusában is, amelynek eredménye szinte teljesen megegyezik az első méréssel. Számokban kifejezve a májusban megvizsgált 1500 SSL-t használó magyar weblap közül 600 érvénytelen volt, a maradéknak pedig 93 százalék továbbra sem vett igénybe hitelesítés szolgáltatót. Ezek a cégek vagy saját maguk hitelesítették magukat vagy használt termékeik alapbeállításait meghagyva nyújtják szolgáltatásaikat a külvilág felé. A NetLock második mérése során is megállapíthatta, hogy az SSL-t használó weblapokból nagyon kevesen, mindössze 66-an (7%) vettek igénybe hitelesítés szolgáltatót, ebből 26-an (39%) a NetLock szolgáltatását, míg a többiek külföldi szolgáltatókkal dolgoznak (27% Thawte, 14% Verisign, 15% RSA Data Security, 5% egyéb).

A vizsgálatot végzők szerint a lesújtó eredmény pontosan mutatja, hogy a magyarországi site-okkal jelenleg egyáltalán nem lehet biztonságosan kommunikálni. A biztonsági hiányosságokból adódó veszélyek pedig mindenkit érintenek, magánszemélyeket éppúgy mint vállalatokat, intézményeket vagy államigazgatási szerveket. Közleménye szerint a NetLock számára érthetetlen, hogy hazánkban miért nincs igény a biztonságos kommunikációra, pedig egy SSL-el nem védett szerverrel folytatott kommunikáció ingyenes eszközökkel, különösebb nehézségek nélkül lehallgatható. Így akár egy hírportálos levelezésre való feljelentkezésből kideríthető a felhasználó ott használt jelszava, és e perctől kezdve letölthető minden levele, akár pedig egyéb személyes adatai is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!