Teszt: Windows a mobilon

Vágólapra másolva!
Igen elegánsra sikerült a Motorola új, videó és MP3 lejátszására is képes mobiltelefonja. Kíváncsian vettük kézbe és alaposan leteszteltük a Windowst futtató, internetezésre is alkalmas készüléket.
Vágólapra másolva!

Az MPX200-as jelű készülék az amerikai Motorola első olyan mobiltelefonja, amely a Microsoft Smartphone 2002 elnevezésű, kifejezetten mobiltelefonokra szánt operációs rendszerét futtatja. A windowsos mobil a Japán után Európában is egyre népszerűbbé váló széthajtható kivitelben készül, s egy sor multimédiás funkciót kínál annak ellenére, hogy például nem rendelkezik beépített kamerával.

Forrás: [origo]Az új Motorola elegáns, fekete borítással rendelkezik, melynek sötétségét csupán néhány ezüstszínű berakás, illetve az alapvető információk megjelenítésére szolgáló, kisméretű külső kijelző türkiz fénye tör meg. Bár az MPX200-as antennáját a mérnökök belezsúfolták a készülékház belsejébe, a mobil kissé vaskosnak hat, mivel vastagabb hasonló kategóriát képviselő - általában beépített fényképezővel is felszerelt - riválisainál. 118 grammos tömege normálisnak mondható, bár vannak a piacon ennél könnyebb modellek is. A telefon tetején egy viszonylag nagy méretű hangszóró is helyet kapott, ez például a kihangosító használatakor, valamint video- és zenefájlok lejátszásakor jut szerephez, s egészen jó hangminőséget képes biztosítani. A hangerőt egyébként a baloldalt elhelyezett forgóbillentyűvel lehet szabályozni mind beszélgetés, mind pedig hanglejátszás esetén. Ugyanitt kapott helyet a telefon bekapcsológombja, illetve az infravörös port is, míg az átellenes oldalon egy SD-kártya- és egy fülhallgató-foglalat található, míg legalul egy szabványos mini-USB portot helyeztek el.

A háromsávos, így akár az USA-ban is működőképes Motorola MPX200-as multimédiás képességeihez igazodóan jó minőségű, 65 ezer színárnyalat megjelenítésére alkalmas, 2,2 coll átlójú TFT kijelzőt kapott, amelynek felbontása 176x220 pixel, így mind a menürendszer, mind pedig az álló- és mozgóképeket remek minőségben képes megjeleníteni. A SIM-kártya behelyezését követően a mobil a szokásosnál kissé lassabban, de még éppen elviselhető idő alatt "bootol be".

Windows a mobilon

Forrás: [origo]Ezt követően a Windowsra némileg hajazó kezelőfelület jelenik meg, melyben a négyirányú navigációs billentyűvel mozoghatunk, az adott menüpontba pedig az ennek a közepén elhelyezett, kék gombbal tudunk belépni. A navigációs gomb két oldalán a szokásos menügombok találhatók, ezek funkciója mindig változik. Fontos szerephez jut a kissé lejjebb található "vissza" billentyű, ezzel az egyes menüpontokból léphetünk ki, szöveg begépelésekor pedig ezzel tudunk törölni is. A számbillentyűk mellett még egy híváskezdeményező és -megszakító gomb, valamint a WAP-könyvjelzők gyors elérésére szolgál.

Tapasztalataink szerint a Smartphone 2002 használatában elsősorban a Windows-mániákusok lelhetik örömüket, a hagyományos készülékekhez szokott felhasználók számára kissé nehézkes lehet a szoftver kezelése. Az operációs rendszer nagyban hasonlít a PDA-król ismert Pocket PC-hez, de a rendelkezésre álló kisméretű kijelző miatt grafikus felülete jóval egyszerűbb annál. Az egyes funkciókat a Programs nevet viselő menüből érhetjük el, míg a nyitóképernyő tetején a legutóbb használt programok ikonjai sorakoznak fel. Kicsit furcsának találtuk, hogy az SMS-ek, e-mailek és MMS-ek megszerkesztéséhez ugyanaz a felület áll rendelkezésre, ezek használata nem elég egyértelmű.

Kamerás mobil a Motorolától/techbazis/mobil/20030210kameras.htmlDivatmobil a Motorolától/techbazis/mobil/20030521atvaltozomuvesz.htmlMotorola telefonok linkjeihttp://vizsla.origo.hu/katalogus/010/380

Az alapvető működéshez szükséges alkalmazások előzetesen telepítve vannak a készülékre, azonban extra szoftvereket, például a médialejátszót vagy a fájlmenedzsert a felhasználónak kell installálnia a telefonra. Ehhez mindenképp szükség van egy infravörös vagy USB porttal rendelkező PC-re, illetve a gyártó által mellékelt CD-re, ezek segítségével a telepítést egyszerűen végre lehet hajtani. Noha maga a készülék csupán 10 megabájt körüli belső memóriával rendelkezik, az adatokat és programokat opcionálisan megvásárolható, akár 1 gigabájt méretű SD memóriakártyán is tárolhatjuk, melyet a készülék oldalába lehet becsúsztatni (az SD-foglalatba tudjuk többek között az opcionálisan megvásárolható kamerát is belehelyezni). Fontos megemlíteni, hogy az MPX200-asra csak - a jelenleg még korlátozott választékban elérhető - Smartphone 2002-re írt alkalmazásokat lehet telepíteni, a készülék nem képes például Java-programokat futtatni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!