Az NDA - amelynek felállását kétéves előkészítés előzte meg - az informatikai minisztérium kiemelt digitális tartalomfejlesztési programja - mondta Ritter Andrea, az NDA Programiroda vezetője a jövő digitális kultúrája című konferencián. A rendszer első tartalmai az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) pályázatain támogatott intézmények digitalizált dokumentumaiból kerültek ki. Az NDA felületén elérhetők például az Országos Széchényi Könyvtár, a Magyar Távirati Iroda Rt., a Magyar Mozgókép Közalapítvány, a Magyar Rádió Rt., a budapesti Holokauszt Emlékközpont, a Neumann-ház és a Budapest Music Center digitalizált adatai. - Az NDA elsődleges célja: a magyar nyelvű kultúra iránt érdeklődő közönség igényeit kiszolgálni, felügyelni, és biztosítani, hogy a magyar dokumentumok tartalmi és formai jellemzőit leíró információk angol nyelven is elérhetőek legyenek - mutatott rá Ritter.
Ritter Andrea közlése szerint az NDA működéséhez szükséges szoftvert 8 millió forintért szerezte be az iroda közbeszerzési pályázat lebonyolításával, csakúgy, miként a tartalomkereső rendszert kifejlesztő cég termékét (14 millió plusz áfáért). Az NDA web-felületének kialakítására négymillió forintot költöttek.
Ősszel indulhat a NAVA
Ide tartozik, a hír, miszerint az informatikai tárcánál kormányhatározatot készítenek elő arról, hogy a digitalizált tartalmakat kezelő három közintézményt - Neumann-ház, NDA, Nemzeti Audiovizuális Archívum (NAVA) - egy közhasznú társaságba (kht.) tömörítsék; a kht-t az IHM a kulturális minisztériummal közösen kezelné.
Kovács András Bálint, a NAVA vezetője megjegyezte: a NAVA az egyetlen intézmény a három közül, amely még nem állt fel, így csak terveik vannak. A NAVA - amely nemzeti közgyűjteményként funkcionálna - felállításával az audiovizuális műsorok kötelespéldány-beszolgáltatásának hiányát akarják feloldani - mondta. Kovács András Bálint tudomása szerint októberben kerül a parlament elé a NAVA tevékenységéről, működéséről szóló törvénytervezet.