"Mint minden más ilyen küldemény, ez is nagy pénz ígéretével csábítja áldozatait, akiknek ennek érdekében semmit vagy csak minimális erőfeszítést kell tenniük" - figyelmeztet a szolgálat. Az új módszer lényege: e-mailekben arról tájékoztatják a címzetteket, hogy egy külföldön megrendezett lottó nyereményjáték szerencsés nyertesei, holott a megkeresettek ilyen játékban nem is vettek részt. Ha az érintett válaszol a levélre, hamarosan újabb e-mail-eket kap, melyekben tájékoztatják, hogy a nyeremény kiutalása érdekében előlegfizetéseket kell teljesíteni olyan különböző jogcímeken, mint például külföldi forrásadó, nyeremény feldolgozásának költsége s egyéb díjak. A kért összeg átutalását követően a becsapott személyek hiába várják a nagy összegű nyeremény megérkezését, a csalók többé nem jelentkeznek.
A bejelentésekkel kapcsolatban lefolytatott vizsgálatok szerint az elkövetők vélhetően azonosak a nigériai levelek hátterében meghúzódó személyekkel, illetve csoportokkal. A cselekményeket többnyire Hollandiából, ritkábban Spanyolországból kezdeményezik. Az NBH ismeretei szerint a "holland lottó" módszerével elkövetett csalások károsultjainak többsége amerikai állampolgár, magyarországi áldozatokról eddig nem szereztek tudomást.
A 419-es csalás
A honlap tájékoztatása szerint a külföldről kiinduló pénzügyi visszaélések közül az első, amelyre az NBH is felhívta a figyelmet, az úgynevezett "nigériai csalás", vagy "419-es csalás" volt. A néhány évvel ezelőtt tömegessé váló módszer alapja, hogy feladói busás haszonnal kecsegtető üzletre próbálják rávenni az e-mailben megkeresetteket. A tranzakció lényege, hogy a címzettnek nagyobb összeg bankszámlák közötti mozgatásában kell részt vennie, s ezért cserébe komoly részesedés üti a markát. A kéretlen e-mailből az is kiderül: a szervezők adminisztrációs és egyéb költségeinek fedezésére a résztvevőtől szerényebb összegű előleg átutalását kérik - utóbb kiderül persze, hogy ezzel az átutalással az üzlet le is zárul. A jelenség a nigériai csalás nevet kapta, utalván arra, hogy hasonló - bár offline - eljárással már a nyolcvanas évek Nigériájában is dolgoztak a zavarosban halászó "üzletemberek". Az alternatív megnevezésként használt 419-es csalás a nigériai büntető törvénykönyv ide vágó paragrafusára utal.
MTI - [origo]