Gigabájtnyi zene a zsebben

Vágólapra másolva!
Kipróbáltunk négy különböző, sok gigabájtnyi zene raktározására alkalmas MP3-lejátszót, melyek közt digitális fényképezővel összekapcsolható, színes kijelzős monstrum, pehelykönnyű iPod-klón, illetve alumíniumborítású divatmodell is megtalálható. 
Vágólapra másolva!

Elsőként a DCube 150D típusjelű MP3-lejátszót próbáltuk ki: a kütyü hátlapja krómozott fém borítást kapott, előlapja pedig fekete színű műanyagból készült, s az alapcsomag részét képezi egy bőrtok is. Az eszköz tömege a beépített akkumulátorral együtt is csak 86,5 gramm, tehát tulajdonosa kényelmesen elviheti magával bárhova akár a nadrágzsebében is. Menürendszerében az előoldalon elhelyezett gombok, illetve a középen lévő tárcsa forgatásával barangolhatunk. Ez utóbbi egyébként kinézetre nagyban hasonlít az Apple iPodok irányítópaneljére, bár a rivális termékben fejlettebb, érintésérzékeny megoldást alkalmaznak. A DCube belsejében egy 1,5 gigabájtos mobil merevlemez található, amely tapasztalataink szerint egészen jól bírja a strapát: erősebb rázkódás esetén sem érzékeltük a lejátszás megakadását.

Az eszköz háttértárjára a mellékelt USB kábel segítségével tölthetjük fel zenéinket: egy-másfél gigabájtnyi zene felmásolása után a meghajtó már eléggé forrósodott. Szerencsére a lejátszás korántsem terheli meg ennyire az integrált winchestert: folyamatos, többórás zenehallgatást követően sem melegedett fel egyáltalán. Az MP3, WMA, ASF és OGG fájlokat egyaránt támogató DCube-ba FM-rádiót is integráltak (ennek antennájául a fejhallgató vezetéke szolgál), s az adásokról akár a villamoson állva is felvételt is készíthetünk - legfeljebb 192 kbps-os minőségben - a kütyü háttértárjára, meglehetősen jó minőségben. Az eszköz emellet minijack vonalbemenettel is rendelkezik, így külső forrás hangját is digitalizálhatjuk vele MP3 formátumban.

Forrás: [origo]

DCube 150D (További fotókért kattintson a képre!)



A DCube kék háttérfénnyel megvilágítható, négy szürkeárnyalatos grafikus kijelzővel rendelkezik: a menü aránylag könnyen kezelhető, logikusan kiépített, bár a zenefájlokat tartalmazó könyvtárak közötti váltást kissé lassúnak találtuk, valamint hiányoltuk belőle az [origo>play] Zeneáruházból is letölthető jogvédett WMA zenék támogatását.

Az eszköz hangminőségével teljesen elégedettek voltunk, ekvalizerével a fülünkhöz - illetve fejhallgatónkhoz - leginkább igazodó hangzást is beállíthatjuk. A DCube beépített lítium-polimer akkumulátora házilag nem cserélhető, ellenben bármikor rátölthet a tulajdonos, ha konnektor közelében tartózkodik. Annak ellenére, hogy merevlemezt használó eszközről van szó, a DCube 150D nem zabálja az akkut, egy töltéssel körülbelül 10 órán át lehet használni, tesztjeink alkalmával legalábbis átlagos használat mellett elegendő volt 2-3 naponta feltölteni. Bruttó 60 ezer forint körüli árával a DCube körülbelül 15 ezer forinttal olcsóbb a rivális Apple iPod mininél, amely nemcsak másfél, hanem 4 gigabájtnyi zenét tud raktározni. Ellenben a mini iPod nem támogatja például az OGG formátumot - igaz, a DCube viszont az AAC állományokkal nem boldogul - nem rendelkezik integrált rádióval, s vonalbemenettel sem, így felvételre sem képes.

Elegáns vonalak

Ezüstszínű fémborításával a mostani alkalommal tesztelt kütyük közült az iAudio M3-as lejátszót találtuk a legszebbnek. Az M3-as már egy felsőbb árkategóriát képvisel a DCube-nál, kétféle változata 85-100 ezer forint körüli áron kapható, igaz, ezek már 20, illetve 40 gigabájt zene tárolására képesek, szerkesztőségünkben a kisebb tárkapacitású változat járt.

Az M3-as hossza és szélessége körülbelül akkora mint egy cigarettásdobozé, vastagsága viszont csupán 14 mm. 140 grammos tömegével kissé nehezebb az előző modellnél, ám még így sem mondható súlyos darabnak. A tágas háttértár révén nem csak zenéinket, hanem dokumentumainkat, képeinket, sőt akár filmeinket is magunkkal vihetjük az iAudio lejátszóval, amely az MP3, WMA, OGG, WAV, ASF állományokat támogatja - s sajnos szintén nem kezel szerzői jogvédő technológiákat.

Forrás: [origo]

iAudio M3 (További fotókért kattintson a képre!)




Integrált FM rádióval a M3-as típus is rendelkezik, belső merevlemezére pedig akár 320 kbps-os, azaz rendkívül jó minőségű MP3-állományba is rögzíthetünk műsorokat, vagy a vonalbemenetről érkező jelet. Pozitívum, hogy az iAudio M3-ashoz USB portra illeszthető dokkoló-egységet is mellékelnek, amelyről egyben az eszköz töltését is elvégezhetjük, az MP3-ak feltöltését windowsos kliensprogram is segíti (az eszköz egyébként Mac gépekkel is használható). Extra lehetőség, hogy a miniatűr kijelzőn zenelejátszás közben .TXT formátumú szövegfájlokat - például dalszövegeket - is megjeleníthetünk, s tesztjeink során az ékezetes karakterek megjelenítésével sem merültek fel problémák. Az eszköz beépített mikrofonnal is rendelkezik, így diktafonként is használható, s tapasztalataink szerint jól viseli a rázkódást is. Az iAudio M3-as a DCube-hoz hasonlóan hosszú használati időt biztosít integrált, nem cserélhető lítium-ion akkumulátoráról, a gyártó adatai szerint körülbelül 14 órát. Az alapcsomag részét képezi egy viszonylag jó minőségű fülhallgató is.

Az iAudio M3-as legfőbb előnye a hatalmas háttértárban rejlik: a lejátszó 20 és 40 gigabájt kapacitású változat ára közt körülbelül 15 ezer forint különbség van, így mindenképpen az nagyobb merevlemezzel szerelt típust érdemes előnyben részesíteni vásárlás esetén. Szerkesztőségünk tagjai körében ez a modell elsősorban elegáns külsejével aratott tetszést, kezelését sokan bonyolultnak találták.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!