A drót nélküli adatátviteli technológiák szabványosításával megbízott IEEE (Villamos- és Elektronikai Mérnökök Intézete) már több mint egy éve dolgozik a 802.11n szabványon, amelynek tervezetét valószínűleg el is fogadják majd a szervezet jövő héten, Hawaii-on megrendezésre kerülő gyűlésén - adta hírül a CNet. Ez azt jelenti, hogy egy-másfél év múlva megjelenhetnek a boltokban az első mobileszközök, amelyekkel elvileg akár 500 megabit/s sebességű adatátvitel is lehetséges.
Az új szabvány a MIMO-technológián alapul, amely lehetővé teszi, hogy a mobil készülékek egyszerre több antennán keresztül, párhuzamos csatornákon kommunikáljanak, minden eddiginél gyorsabban. A 802.11n így a legelterjedtebb, 802.11b szabványnál mintegy negyvenszer gyorsabb adatátviteli sebességet, stabilabb, és nagyobb lefedettséget biztosító, zajtűrő kapcsolatot tesz lehetővé.
Az új szabvány elfogadását az IEEE-ben képviselt gyártók vitája késleltette: a szervezet munkája tavasszal bénult meg, amikor a technológia alapjait kidolgozó Airgo és az Intel által vezetett érdekcsoportok összekülönböztek egymással. Előbbi egy kis cég, amely már gyártja saját, nem szabványos Wi-Fi készülékeit, utóbbi pedig - lévén a világ legnagyobb lapkagyártója - úgy akarta átvágni a gordiuszi csomót és felgyorsítani a munkát, hogy saját szervezetet hozott létre EWC (Enhanced Wireless Consortium) néven 26 másik vállalat részvételével.
A mobilgyártók nem bíztak az Intelben
Még az Intel sem tudta azonban egy akolba terelni az összes, a Wi-Fi-s fejlesztésekben meghatározó IT-céget. A mobiltelefon-gyártók - többek közt a Nokia és a Motorola - ugyanis attól tartottak, hogy a chipgyártó a laptopok kapacitásához igazítja majd az új szabványt, így az nem lesz megfelelő a kisebb, korlátozott kapacitású készülékekhez, például az okostelefonokhoz és PDA-khoz. Ráadásul az EWC sem tudott használható tervekkel előrukkolni tavaly év végéig azonban, ezért a renegát cégcsoport feladta a próbálkozást, és megalkudott a többiekkel. Ennek eredményeként a szabványtervezetet már a szakma háromnegyede támogatja, ami elég lesz az új szabvány elfogadásához.