Vágólapra másolva!
Fotószerkesztési cikkeket bemutató sorozatunk mostani cikkében a Google Picasa nevű ingyenes szoftverének Effektek nevet viselő szekcióját vesézzük ki. Ezzel a funkcióval többek közt színszűrők hatásait imitálhatjuk a digitális fotókon.
Vágólapra másolva!

Szinte megszokott dolog, hogy egy képnézegető, katalogizáló programban fotójavító, retusáló eszközöket is találni. Így van ezzel a Google Picasa 2 is, melynek fontosabb képszerkesztő eszközeit korábbi cikkeinkben mutattuk be. Van azonban még néhány érdekesség az alkalmazás tarsolyában: ilyen az Effektek nevű szekció, mellyel egyszerű színkorrekciókat lehet alkamazni a kiválasztott képeken, vagy fotográfiai szűrők hatásait lehet imitálni rajtuk.

Az Effektek menüpontot a már bemutatott Alapvető Javítások és a Finomhangolás fül mellett lehet kiválasztani. A menüpont 12 darab fotóeffektet tartalmaz, melyek hatását kis előnézeti képek formájában rögtön demonstrálja is a felhasználónak, ha pedig ezek fölé helyezzük az egérmutatót, rövid szöveges leírás tájékoztat az adott effekt működéséről.

Ahogy a korábbi cikkekben bemutatott szerkesztőeszközök esetében, az effektneknél is lehetőség van egy klikkeléssel előhívható automata, illetve manuálisan állítható funkciók használatára: az előbbiekből öt, az utóbbiakból hét eszköz áll rendelkezésre. Az első öt lehetőség előnézeti képnek jobb alsó sarkában egy kis kék jelben '1'-es látható. Ezek az egylépéses eszközök, sorban: Élesítés, Szépia, Fekete-Fehér, Melegítés, Filmszemcse. Elsőként ezeknek az automata funkcióknak a működését mutatjuk be.

Forrás: [origo]

Élesítés

Hatása talán mindenki számára nyilvánvaló. A gomb megnyomásával automatikusan élesítünk a fényképen. Ennek mértéke minden esetben ugyanakkora. Mivel nem szabályozható, ha túl gyengének találjuk a élesítést, nyugodtan kattintsunk a gombra még egyszer, vagy akár többször is. Minden lépésnél erősebb élességet kapunk. A lépések visszavonása az ablak alján található Visszavonás Élesítés feliratú gombbal lehetséges.

Forrás: [origo]

Szépia

Békebeli, századeleji hangulatot kölcsönözhetünk fotónknak a Szépia effekttel. Ezt választva a fénykép barnás elszíneződést kap, csökken a kontrasztja, laposabb, fakóbb lesz a kép, akár egy öreg, fénytől megsárgult fotográfia. A parancs újbóli kiadásával a sárgás-barnás színhatás nem erősödik, de a fotó fakulása igen. A megfelelő hatás az alsó Újból Szépia gombbal is erősíthető, és ez esetben is visszavonható a bal oldali Visszavonás Szépia használatával.

Forrás: [origo]


Fekete-fehér

A legegyszerűbb deszaturáció, azaz színtelenítés végezhető el segítségével. Később még találkozunk egy fejlettebb eszközzel is de akinek csak a színek eltüntetése a célja, az bátran tehet vele egy próbát. Itt felesleges a parancs többszöri kiadása, mivel a hatás nem lesz erősebb, visszavonni azonban lehet. Kemény kontraszt esetén előbb érdemes egy szépia effektet használni, majd ezután a fekete-fehéret. A szépia - ahogy írtuk - fakóbbá teszi a képet, megtöri az erős kontrasztot.

Forrás: [origo]


Melegítés

A kissé furcsa nevű effekttel nem tegnapról maradt, kihűlt vacsoránkat melegíthetjük, hanem fotónk színvilágát. Használhatjuk egyfajta UV-szűrőként, vagy fehéregyensúly-korrekcióra is. Erősebb ultraviola-behatásnál fordulhat elő kékes elszíneződés a képen. Ezt szépen korrigálja ez az effekt. Fő felhasználási területe azonban a portré. A digitális fényképezőgépek sokszor hajlamosak, fakó, "viaszos" arcbőrt produkálni, főleg vaku használata mellett. A Melegítés effekt sok esetben visszaadhatja az arcbőr életteli színeit. Érdemes azonban vigyáazni vele, mert sajnos a kép fehér részeit is hajalmos elszínezni. Többször egymás után is használható a parancs.

Forrás: [origo]



Filmszemcse

Jogosan merülhet fel a kérdés: ha megszabadultunk a fotónkon a zajtól, ugyan minek pöttyöznénk össze újra? Ezúttal azonban nem digitális értelemben vett zajról van szó, hanem a film szemcsésségét emuláló effektről. Ennek hatása más, mint a digitális fényképek képzajáé. Egyrészt filmszerű érzetet kölcsönöz a sok esetben túl steril digitális képnek, másrészt az enyhébb részlettelenségnek is jót tehet azzal, hogy műrészletet visz a fotóra. Nehéz elmagyarázni, ki kell próbálni! Jól használható a fotók öregítésénél, például a Szépia, vagy a Fekete-Fehér effekttel kombinálva. Akár többször is kiadhatjuk a Filmszemcse parancsot, a hatás így erősödik.

Forrás: [origo]

Árnyalás

Ezzel az eszközzel el is jutottunk a Picasa effektjeinek feléig. Az Árnyalás eszköz már az összetettebb hatások közé tartozik, mivel többféle opcióval finomhangolható a végeredmény. Használatával színes fátyolt vihetünk fel a képre, akár az eredeti színekre, akár fekete-fehérré konvertálva azt. Az eszköznévre kattintva egy új ablakot kapunk, melyben legfölül egy csúszka található. Ezzel szabályozható az eredeti kép színtelítettsége. Teljesen balra húzva fekete-fehér fotót, jobbra tolva pedig eredeti színeket kapunk. Erre vihetjük fel az alsó színskálából kiválasztott színfátylat, új kinézetet adva ezzel a képnek. Segítségével ugyanúgy létrehozható a fent leírt szépia hatás, mint például a kékes elszíneződés, vagy egy napsárgította színes fotográfia illúziója.

Forrás: [origo]

Legközelebbi cikkünkben a Picasa 2 maradék színeffektjéről ejtünk szót, amelyeket bár manuálisan kell beállítani, érdekesebb lehetőségeket tartogatnak a kísérletező kedvűek számára.

Budai Péter
www.digiretus.hu

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!