A fejlődő országokban élő gyerekeknek szánt százdolláros laptop tervezői teljesen újfajta védelmi megoldásokkal kísérleteznek, ami immunissá teszi a gépet a mai kórokozók ellen - adta hírül a Sidney Morning Herald. A tervezők "fallal körbezárt kertnek" nevezik ezt a módszert, mivel az éppen futtatott alkalmazás egy teljesen elszigetelt környezetben működik majd, és csak azokhoz az állományokhoz fér hozzá, amelyek futtatásához feltétlenül szükségesek, máshoz nem.
Ezzel szemben a legtöbb jelenlegi operációs rendszer nem korlátozza, hogy a futtatott programok mihez nyúlhatnak hozzá a gépen, ami jó lehetőséget ad a vírusoknak a fájlok összerfertőzésére. (A Windows Vista ezt azzal védi majd ki, hogy virtuális fájlokkal "eteti" a webböngészőt, nem az igaziakkal.) A "kert" mellett a százdolláros laptopokat működtető BIOS-programot is egy speciális titkosítási eljárás védi majd, hogy még egy esetleges fertőzés esetén se lehessen használhatatlanná tenni azt.
Az újításokra azért is szükség volt, mert ha a Nicolas Negroponte által kezdeményezett One Laptop Per Child-projekt beindul a fejlődő országokban, akkor azokat több millió darabos szériában gyártják és terjesztik majd, ami jó célponttá teheti őket a vírusírók számára. Az olcsó modellt sebezhetővé teszi vezeték nélküli hálózati csatlakozója is, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználók megosszák egymással a netkapcsolatot, vagy bárhol pillanatok alatt hálózatot hozzanak létre az egymás mellett lévő gépekből.
Teljesen új tervezés
Az egyedi védelmi rendszerek létrehozását az tette lehetővé, hogy a százdolláros gépek architektúráját teljes egészében a nulláról építették fel, elszakadva a jelenlegi PC-k korlátaitól. A gépek abban is különböznek a hagyományos notebookoktól, hogy a merevlemezes meghajtót memóriakártya helyettesíti majd bennük, és a Windowsnál jóval biztonságosabb Linux operációs rendszerrel működnek majd.