Az utóbbi napok igencsak kedveznek az internethasználóknak: négy nappal ezelőtt - közel öt év után - a Microsoft kiadta az Internet Explorer 7-es verzióját. Hétfő este - közel két évvel az 1.0-s verzió premierje után - pedig a Firefox alternatív böngésző 2.0-s változata is letölthetővé vált. Míg a telepítő ftp-s elérhetőségei már korábban kiszivárogtak, a szoftver hivatalos weboldala kedd éjfél körül kelt életre: az innen letölthető verzió bájtra pontosan megegyezik a korábban kiszivárgottal, melyet ki is próbáltunk.
Tesztünk során a Firefox lépéselőnnyel indult: a nyílt forráskódú alternatív browserből ugyanis rögtön letölthető a magyar (és 35 további nyelvű) változat, míg redmondi társának lokalizált verziójára még pár hetet várni kell.
Egy kicsit szebb lett
A funkcionális újdonságok mellett a legszembetűnőbb változtatás, hogy a a 2-es verzióban ráncfelvarrták a Firefox grafikus felületét. Mint az a képen is látszik, radikális változtatás nem történt, némileg plasztikusabb lett a kezelőfelület, tetszetősebbek az ikonok. Emellett például a kiválasztott lapfülekre állva a kurzorral azok kivilágosodnak: apró újítás, de javítja a kényelmet.
Alul a Firefox 2, felül az IE 7 (nagy képért klikkeljen a képre)
Bár még nem sokat használtuk, a 2-es Firefox vezérlőgombjai praktikusabbnak tűnnek az Internet Explorer 7-énél (IE7), mivel nem tüntették el szokásos helyéről a Frissítés és a Megszakítás gombokat, s a Kezdőlap házforma ikonja is szokott helyén, baloldalt maradt. RSS-olvasásra az 1.5-ös verzió is képes volt, a hírcsoportok kezelését azonban az új változatban továbbfejlesztették, így már nem csak folyamatosan frissülő könyvjelzőkként tudja kezelni ezeket. Fejlesztették a jobb felső sarokban lévő keresőablakot is: ez az új verzióban már javaslatokat is tud tenni az első néhány karakter begépelését követően.
Fülbevaló került a lapokra
Korábban csak egy kiegészítő telepítésével volt elérhető, az új Firefoxban azonban alapból tartalmaz minden megnyitott böngészőfül egy-egy bezárógombot, míg korábban mindig a jobb felső sarokban lévő X-re kellett klikkelgetni a lapok becsukásához. Ezt egyébként az új Explorer is tudja.
Ugyancsak új funkció, hogy a véletlenül bezárt lapokat a program az Előzmények menü Nemrég bezárt lapok pontjából könnyen vissza lehet hívni. A korábbi verzióhoz képest valamit javítottak a böngésző azon képességén is, amely képes a megnyitott oldalakat újra betölteni akkor, ha a Firefox valamiért lefagyott, lezárult volna. További hasznos újítás a fülek jobboldalán lévő gomb, ezzel a megnyitott honlapok listáját lehet gyorsan elérni.
Helyes-e?
A Firefox 2.0-t beépített helyesírás-ellenőrzővel is ellátták, mely a felhasználó által begépelt szövegek helyességét vizsgálja. Ennek szótárát a magyar verzió esetében külön kell letölteni: sajnos rövid próbáink során azonban nem teljesített tökéletesen, számtalan vakriasztást adott, sok esetben még a helyesírási szabályzatból bemásolt szavakat (például a visszaküldés-t és kiszállítás-t) is aláhúzott, úgyhogy egyelőre kikapcsoltuk.
Le a csaló oldalakkal
Vadonatúj funkció a Firefoxban - és a múlt héten debütált Internet Explorer 7-ben is - a különböző online csalásokhoz használt oldalak elleni védelem. A 2.0-s verzió egy automatikusan frissülő címlista felhasználásával rögtön riasztja a felhasználót, ha egy olyan webhelyet akar felkeresni, amelyet veszélyes, például vírusok, kártékony kódok terjesztésére, vagy hitelkártya-csalásokhoz használnak.
Számtalan bővítés
Új funkcióként mutattuk be az Internet Explorer 7 esetében a különböző kiegészítők telepítésének egyelőre meglehetősen kezdetleges lehetőségét. Nos, a Firefoxnak ez már az első verziók óta fontos funkciója, az addons.mozilla.org honlapról temérdek, kivétel nélkül ingyenes bővítést - például időjárás-előrejelzőt, letöltésvezérlőt - lehet telepíteni hozzá.
Ezen a területen a két szoftver közül kétségkívül a Mozilla viszi el a pálmát, főleg a hozzá kötődő fejlesztői közösségnek hála. A verzióváltás után viszont egy kis időt még várni kell arra, hogy minden megszokott kiegészítőt optimalizáljanak alkotóik a 2.0-s változathoz is, bár a legnépszerűbbekkel ez már a hét elején megtörtént.
Ez is csak egy frissebb verzió
Összességében a Firefox 2.0 kényelmesebben használható, ergonómikusabb kivitelű böngésző "másfeles" elődjéhez képest. Gigászi újításokat a kettes verzió sem tartalmaz - igaz, ez részben annak tudható be, hogy az előző verzió is kenterbe verte az Internet Explorert funkciói tekintetében. Bár a legtöbb oldalt a Firefox már javarészt helyesen jeleníti meg, jópár webhely megtekintéséhez Internet Explorer szükséges. Ennek tekintetében továbbra sem lehet egyik vagy másik böngésző mellett lehorgonyozni, viszont mindkét browserből érdemes a legfrissebb verzióra frissíteni.