ACDSee Photo Editor (2.rész)

Vágólapra másolva!
A szerkesztőprogramról szóló cikksorozat aktuális részében a rétegkezelési lehetőségekről lesz szó egy gyakorlati példán keresztül.
Vágólapra másolva!

Mik a rétegek?

Legkönnyebb úgy elképzelni a dolgot, mint az írásvetítő fóliáit: az előadó félig átlátszó műanyag fóliákat pakol egymásra, melyek mindegyikén külön ábra, vagy felirat díszeleg, együtt adva ki az értelmezhető tartalmat. Bármelyik fóliára lehet írni, vagy törölni róla valamit, a többi réteg tartalma nem sérül, mégis hatása lesz a képre. A képszerkesztésben is új rétegre kerülhet minden újabb szöveg vagy ábra, de még ecsetvonás is, így ezek önmagukban szerkeszthetők, anélkül, hogy a legalsó réteget (a fotót) károsítanák vagy megváltoztatnák.

Fedheti a képet olyan réteg is, ami teljesen eltakarja, így alapesetben kizárólag a felső réteg érvényesül, de megváltoztatható a felső réteg átlátszósága (Opacity), vagy viszonya (Mode) az alatta lévőhöz, hogy minden réteg érvényesülhessen.

Forrás: [origo]


Vízjel a fotón

Egy nagyon egyszerű ábrát és szöveget helyezünk a fotó sarkára, amely vízjelként is funkcionálni fog. A fotóra kerülő ábra kiválasztásához az elmúlt részben megismert Create ikoncsoport ötödik ikonját kell használni. A mellette lévő nyílra kattintva egy lehullómenü lesz látható. Itt a Shape Tool kiválasztásával lesznek elérhetők az ACDSee Photo Editor saját alakzatai.

Forrás: [origo]

Természetesen ügyesebb kezű felhasználók maguk is nekiállhatnak egyedi ábrát rajzolni, de gyors munkához a gyári alakzatok is megteszik. A Shape Toolra kattintva az ikonok alatt megjelenik az elérhető beállítások sora. Rögtön az első (Shape) pont alatt nyitható meg az ábrák ablaka. Az ablak Category menüje több mint egy tucat csoportot rejt, ahol számos forma és alakzat található. Példánkban az Animals (Állatok) csoport első madár ábráját választottuk. Az ábra kitöltőszíne az ikonsor Colors pontja alatt változtatható. Az előtérszínt jelölő ikonra kattintva megjelenik a színválasztó paletta, amelyen belül kijelölhető a kívánt szín, jelen esetben a fehér.

Az alakzat a fotóra kattintva és az egérmutatót húzva rajzolható és méretezhető a képre. Az egérgombot elengedve az ábra a választott színben és méretben jelenik meg a képen. A szín a fenti módon változtatható meg, a méret pontosabb beállítása pedig az alakzat körül megjelenő fogópontokkal lehetséges. Áthelyezni a Selection Tool (első ikon), vagy a nyíl billentyűk segítségével lehet.

Forrás: [origo]

Az Object palettára pillantva látható, hogy az ábra új rétegként jelent meg. Külön szerkeszthető, méretezhető, színezhető, áthelyezhető anélkül, hogy az alatta lévő eredeti kép módosulna. Minden réteg külön sorként jelenik meg egyébként a palettán, és bármely sorra kattintva kijelölhető az adott réteg, így annak tartalma válik szerkeszthetővé, vagy másolhatóvá, áthelyezhetővé.

A sorok elején két ikonhely látható, az elsőben egy szem ikonnal. Ezzel kapcsolható ki és be a réteg nézete. Olyan esetekben, amikor egy felső réteg túlságosan takarja az alatta lévő, szerkeszteni kívánt részt, kikapcsolható egy időre a fedőréteg, hogy hozzáférhetővé váljon az alatta lévő. A második ikonhellyel zárolható a réteg. Rákattintva egy kis lakat ikon jelenik meg, aminek következtében az aktuális réteg tartalma nem szerkeszthető és nem helyezhető át.

Ha azt szeretné elérni, hogy a madaras ábra jobban beleolvadjon a fotóba, ez legkönnyebben átlátszóságának növelésével valósítható meg. Erre szolgál az Object paletta alján lévő Opacity (Átlátszóság) opció. A neve melletti ablakba %-os értékben is beírható a kívánt átlátszóság, de a jobb oldalon lévő nyíl segítségével egy csúszkán is beállítható ennek mértéke. A kisebb érték jelenti a jobb átlátszóságot. 0%-nál eltűnik a kép, 100%-nál értelemszerűen nem látszik át az aktuális réteg. Ez esetben az átlátszóság legyen 50%.

Forrás: [origo]

Következhet a szöveg felvitele, amihez a Create ikoncsoport Text Tool eszköze nyújt segítséget. Az alsó opciós sorban részletesen beállíthatók a szöveg tulajdonságai: elsőként a betűtípus, majd a stílus (normál, félkövér, dőlt, stb.), és ezt követi a betűméret, újabb stílusbeállítások és a sorok vízszintes/függőleges igazítása. Az utolsó két opcióval a betű és sortáv adható meg. A betűk színe az ikonsor végén található négyzetre kattintva változtatható meg.

A kép egy tetszőleges helyére kattintva be is lehet írni a szöveget, amely a Selection Toollal, vagy a nyíl billentyűkkel helyezhető a kép megfelelő részére. Ugyanúgy kezelhető, mintha egy szövegszerkesztő programról lenne szó. Kijelölve a beírt szöveg összes opciója megváltoztatható.

Forrás: [origo]

Természetesen a szöveg is új rétegre került, így az eddig meglévő kettőtől függetlenül szerkeszthető. A rétegek azonban hatással is lehetnek egymásra, mégpedig a paletta alján lévő Mode (Összhatás-mód) opciót használva. Itt a Normal beállításon kívül még tíz különféle lehetőség adott, melyek mindegyike valamilyen módon keveri az adott réteget az alatta lévőkkel.

A Multiply módnál például összeadódnak a pixelek fényértékei, sötétebb kép lesz a végeredmény. A Screen módnál a hatás ennek az ellenkezője, vagyis világosabb kép. A példában a Dodge lehetőség lett kiválasztva, ami a feliratot kissé kopottassá, megviseltté tette. A sötét részeken apró lyukakként látszik át az alul lévő réteg, a világosabb területeken fátyolosodik a szöveg. Érdemes végigpróbálni az összhatásmódokat, hiszen minden esetben más mutat jól a képen.

Utoljára érdemes még az átlátszóságot beállítani az Opacity segítségével, és el is készült a kép. Ha valamelyik réteg nem megfelelő, rákattintva, majd a paletta alján lévő szemetesvödör ikont használva kitörölhető, de az egérmutatóval egyszerűen rá is húzható a kukára. A szerkeszthető rétegek megőrzéséhez a képet az ACDSee saját formátumába (.apd) kell menteni, így később betöltve külön-külön szerkeszthetők tovább. A többi fájlformátum (pl. JPEG, PNG, BMP, TIFF) nem támogatja a rétegek mentését, azon összevonva, egy rétegként kerülnek mentésre.

Forrás: [origo]

A következő alkalommal az olyan egzotikusan hangzó módszereket mutatunk be, mint a maszkolás, és egy gyakori probléma is megoldásra talál az ACDSee Photo Editor jóvoltából.

B.P.
(www.digiretus.hu)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!