ACDSee Photo Editor (4.rész)

Vágólapra másolva!
Ezúttal a fotószerkesztő alkalmazás szerkesztési lehetőségeiről, illetve a tónusokat szabályozó szűrőkről esik szó.
Vágólapra másolva!

Forgatás

Kétféle forgatási lépés létezik az ACDSee Photo Editoron belül: a munkaterület és a képtartalom/réteg elfordítása. A munkaterület a teljes képet és hátterét jelenti, ennek elforgatásához az Edit menü Rotate Work Area Left, vagy Rotate Work Area Right opciója használható, de ugyanezt a eredményt adja az ikonsor Rotate csoportjának két eszköze is. Ezek mindkét irányban 90-90 fokkal fordítják el a képet és annak munkaterületét. Többek között a 90 fokban elfordított fényképezőgéppel készített képek megfelelő pozícióba állításához lehet hasznos ez a módszer.

Ha csak a képtartalom, vagy egy kijelölt réteg elfordítása a lényeg, például egy ferde horizontú képet kell kiegyenesíteni, akkor az Object/Rotate-Flip-Resize menü jelenthet megoldást. Ebben az esetben a kép hátterének állása ugyanaz marad, csak a réteg tartalmának szöge módosul.

Az elforgatáshoz öt menüpont közül lehet választani:
Rotate/Skew: Kézi elforgatás a réteg sarokpontjaival, tetszőleges dőléssel.
Rotate 90 Left: Derékszögű elfordítás balra.
Rotate 90 Right: Elforgatás derékszögben jobbra.
Rotate 180: 180 fokos fordítás.
Custom Rotate: Meghatározott értékkel fordítja el a képtartalmat.

A forgatás mellett tükrözhető is a kép vízszintesen (Flip Horizontally), illetve függőlegesen (Flip Vertically).

Forrás: [origo]

Átméretezés

Az előbbi menüpont alatt (Rotate-Flip-Resize) található a réteg tartalmának átméretezésére szolgáló parancs, Resize néven. Erre kattintva egy külön ablak nyílik meg, ahol százalékos (Percentage), vagy mértékegység szerinti (Absolute) átméretezést lehet választani. A Width értéknél a kép szélessége, a Heightnél pedig a magassága adható meg. Ha az ablak alján lévő Proportional négyzet be van jelölve, elég csak az egyik értéket módosítani, a másik arányosan változik vele együtt, a képelem így megőrzi eredeti oldalarányait. A Keep as Group jelölővel az korábban csoportba rendezett rétegek együtt méretezhetők át.

Forrás: [origo]

Kivágás segédvonalak segítségével

A kép felesleges széleinek levágása a korábban már bemutatott Crop Tool segítségével a legegyszerűbb. Előtte azonban célszerű bejelölni a meghagyni kívánt képet. Ehhez először be kell kapcsolni a vonalzót a View/Rulers/On menüpont segítségével, majd a Guides lehetőséget a View/Guides/Snap menü alatt. A képablak szélein megjelent vonalzókra kattintva és az egérmutatót a képre húzva úgynevezett segédvonalak illeszthetők a fotóra. A vízszintes vonalzóról végtelen számú horizontális, a bal oldali függőlegesről pedig vertikális vonalak húzhatók a fotóra, amelyek a végső képen nem látszanak, ellenben a méretezést segítik.

Forrás: [origo]

Ezután kerülhet sor a Crop eszközre, amellyel a négyzetes kijelölőhöz hasonlóan készíthető vágókeret. A kép egy pontjára kattintva, majd a bal egérgombot nyomva tartva az egeret a kívánt méretű vágókeretig kell húzni. Ha a képen segédvonalak vannak, a keret szélei ezekhez illeszkednek. A vágókeret helye a kép felett megjelenő opciós sorban is beállítható a StartingPoint ablakaiban, amelyek a keret bal felső sarkának pontos helyét jelölik (x,y). A Size opcióval a kivágott képdarab mérete adható meg (Width - szélesség, Height - magasság). A Standard Sizes legördülő menüben előre meghatározott álló-, és fekvő méretek között lehet válogatni. A Shade Crop Area jelölőnégyzettel a vágókereten kívüli területek elmosódottabbak lesznek, így könnyebben látható a kivágás utáni képrészlet. A vágást az opciós sor elején lévő Apply Crop gombbal kell véglegesíteni, vagy a Cancel gombbal törölni.

Forrás: [origo]

Automatikus képjavítás

Az automata képjavítás eszközei az Auto Adjust ikoncsoportban és az Adjustments/Auto menüpont alatt találhatók. Könnyen kezelhető, egy kattintásos szűrőkről van szó, tehát gyorsak, viszont nem gondolkodnak a felhasználó helyett, ami gyakran nem várt eredményt adhat.

Az ikoncsoportban az alábbi javítóeszközök érhetők el:
Auto Levels: Beállítja a kép világosságát
Auto Contrast: Automatikus kontraszt szabályozás
Auto Color Balance: Önműködő színegyensúly beállítás
Auto Fix: Egy kattintásra kiemeli/világosítja az árnyékos képterületeket

Forrás: [origo]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!