Internetes tévé fájlcserélő-alapon

Vágólapra másolva!
A Skype alkotói egy újabb sikervárományos szoftvert fejlesztenek, amely átalakíthatja az internetes videózási szokásokat. Megosztott internetes tévé szép felhasználói felülettel, jó minőségben, ráadásul ingyen - ez a Joost. Csak aztán győzzük sávszélességgel.
Vágólapra másolva!

Janus Friis és Niklas Zennström tavaly nyáron kezdett bele egy újfajta internetes videomegosztó rendszer fejlesztésébe, amelynek a The Venice Project nevet adták, ma pedig kiderült: az új szolgáltatás neve Joost lesz. Mivel a skandináv páros nevéhez olyan legendás produktumok kötődnek, mint a KaZaa, a világ legnépszerűbb fájlcserélője, illetve a Skype, a világ legnépszerűbb internetes telefonja, már akkor sejthettük, hogy ismét valami nagy dobásra készülnek.

A fejlesztők ezúttal nem kevesebbet tűztek ki céljukként, mint hogy megreformálják az internetezők tévénézési szokásait úgy, hogy ehhez a fájlcserélők technológiáját veszik alapul. A lényeg: a YouTube-on megszokott miniatűr videók helyett a hagyományos tévén megszokott minőségben juttatnak el műsorokat az internetezőkhöz, amihez csak egy letölthető kliensszoftver és széles sávú internet kell.

Teljesen legális lesz

A Joost ugyan már most is ingyenes, viszont csak az arra kiválasztott (kisorsolt) kevesek használhatják, mivel még fejlesztés alatt van. Nekünk szerencsénk volt, és kaptunk tesztelői hozzáférést, így bemutathatjuk, mit tud az újfajta internetes tévé. Friis és Zennström ezúttal egy olyan rendszert szeretne létrehozni, amely a videók jogtiszta terjesztését teszi lehetővé, két okból is: egyrészt kerülendő a KaZaa miatt kirobbant perekhez hasonló kellemetlenségeket, másrészt, hogy a tévétársaságok és filmstúdiók tetszését is elnyerje a szoftver.


Így néz ki a Joost működés közben
Lejátszás teljes méretben

Éppen ezért a Joost nem letölti a videókat, mint a KaZaa, hanem csak egy streamet, vagyis egy adatfolyamot juttat el a számítógép képernyőjére, amelyet nem lehet elmenteni. Bár a rendelkezésre álló műsorokat csatornák szerint lehet böngészni és a kiválasztott műsorfolyamot egyben játssza le a rendszer, ezek egyelőre mind archív anyagok.

Az alkotók azonban arra szeretnék megnyerni a tévétársaságokat, hogy az egyes adások lementett változata mellett élő műsorokat is sugározzanak segítségével, és többek közt olyan nagy cégekkel is tárgyalnak erről, mint a Warner vagy a BigBrother valóságshow-t megalkotó holland Endemol (jelenleg zenei, sport, szórakoztató és ismeretterjesztő műsorok érhetők el a Jooston, főleg Amerikából). Ami igazán csábító a Joostban: használa a műsorok bővülésével is ingyenes marad, mivel reklámokból tartják majd fenn a szolgáltatást, és persze amatőrök is feltölthetik majd saját felvételeiket a rendszerbe.

Fájlcserélőszerű műsorcserélő

Első pillantásra azonban nem sok különbség van a Joost és a webes videomegosztók vagy -lejátszók között, hiszen azokat is egyre több tévétársaság használja arra, hogy közzétegye legnépszerűbb műsorait, és az ingyenes tartalmakat ott is reklámok kísérik. A lényeg az avatatlan szemlélő számára láthatatlan: ez pedig abban rejlik, hogy az új szoftver a fájlcserélők alapelvén működik, vagyis a felhasználó által éppen lejátszott műsorfolyam bitjei azonnal visszakerülnek az online "vérkeringésbe", és elérhetővé válnak mások számára is. Így a Joost felhasználói takarékosan bánnak a sávszélességgel, mivel nem egy központi szerverről töltik le a videókat, hanem észrevétlenül egymástól "kapják" azokat.

Forrás: [origo]
Műsorválasztás a Joost-on

A fájlcserélő-elv, vagyis a felhasználók gépein tárolt állományok egymással való megosztása, mint azt a BitTorrent óta tudjuk, a nagy méretű állományok internetes terjesztésének leghatékonyabb módja. Ennek csak az a hátránya, hogy a Joost így csak egy letölthető kliensprogrammal használható (bár ez a Skype vagy a KaZaa esetében sem volt nagy akadály), és, mint arra a fejlesztők figyelmeztetnek, jócskán zabálja a sávszélességet: egy óra "tévézés" 320 megabájt letöltésével és 105 megabájt feltöltésével jár, ráadásul a feltöltés akkor is megy, amikor a felhasználó nem nézi az adást - de persze a programot teljesen le is lehet lőni. A készítők legalább 1 megabites ADSL-vonalat ajánlanak a Joost használatához, és a nagy adatforgalom miatt csak a fix díjas előfizetés ajánlott.

Erőforrásigényes, sok kis extrával

Forrás: [origo]
Csevegés és más extrák

A szoftver eléggé gépigényes: használatához legalább 1 gigahertzes Pentium 4-es PC kell fél gigabájt memóriával, és DirectX 9-es videokártyával, amelyen legalább 32 megabájt memória van. Lemezterületből is kell neki bőven, mert bár maga a lejátszó ugyan csak 45 megabájtot foglal el, de összesen 500-at vesz birtokba a letöltött anyagok tárolásához. Más erőforrás-igényes szoftvert nem is célszerű futtatni mellette. A Joost kliense egy sor extrával is fel van szerelve, amelyeket a felhasználók idővel maguk is bővíthetnek majd: jelenleg a Joostban hírolvasó, óra és a Google Talkkal kompatibilis csevegőkliens is van, amelyek mind használhatók műsornézés közben. A felhasználók saját műsor- vagy csatornalistát állíthatnak össze a rendszerben, amelyet meg is oszthatnak másokkal, és osztályozhatják is a látottakat.

A Joost leginkább a felhasználói élmény terén különbözik a többi videomegosztó rendszerrel. A szoftver működése és kinézete is olyan, mintha egy profi médialejátszó szoftvert kezelne az ember. Az egyes menüelemek és kezelőfelületek áttetszőek, és aktív állapotban az éppen nézett műsor fölé úsznak be. A lejátszóablakban a hangerő szabályozása mellett az előre kiválasztott csatornák és műsorok között is váltogatni lehet, nem kell visszalépni hozzá a főmenübe, és ha a műsorszolgáltató leírást is mellékelt az adáshoz, akkor arról egy műsorújságszerű képes információ is megtekinthető.

Ezzel vetnének véget a kalózkodásnak

Forrás: [origo]
Műsorinfó a képernyőn

Az adás képminősége rendszerint hibátlan, és bár a rendszert még viszonylag kevesen használják (vagyis kevesen osztják meg saját adatfolyamukat, javítva ezzel a minőséget), csak ritkán lesz zajos. Ha egy-egy gyengébb streamet fog ki az ember, akkor azon a lejátszóablak átméretezésével lehet segíteni, de a Joost összességében még így is nagyságrendekkel jobb, mint a többi videomegosztó. Kellemetlenség csak annyi van, hogy egy kis töltögetést ki kell várni a csatorna- vagy adásváltások között, de ettől függetlenül tényleg olyan, mintha tévéznénk.

A magunk részéről kíváncsian várjuk tehát a teljes indulást, és persze azt is, vajon mikor jelennek meg az első magyar nyelvű tartalmak a fájlcserélő-csatornák választékában. Friis és Zennström igen ambiciózus a szoftverrel kapcsolatban, és abban is bíznak: a Joost feleslegessé teheti az illegális tévéműsor- és filmletöltéseket, ha - megfelelő sávszélesség birtokában - bárki bármit ingyen megnézhet majd az interneten. Nem is beszélve arról, hogy alkotásuk az IPTV-szolgáltatásokkal is versenyre kelhet.

Vámosi Gergő

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!