Az amerikai hadsereg már februárban értesítette a fronton szolgáló állományt a döntésről, amelyet egyrészt adatbiztonsági, másrészt kapacitásbéli kockázatokkal indokolnak - adta hírül az Associated Press. A hadsereg ugyanis nem szeretné, ha a katonák videók, fotók küldözgetésével és nézegetésével, valamint blogolással terhelnék le a fronvonalban lévő bázisok számítógépeit, kitéve ezzel őket a vírusok vagy az adathalászat kockázatának is.
A hivatalos indoklás szerint a védelmi minisztérium nem a hadititkok védelmében hozta a döntést, és nem is tiltják meg teljes egészében a népszerű szájtok használatát a katonáknak, de csak olyan gépekről vehetik igénybe azokat, amelyek nincsenek rákötve a hadsereg hálózatára. Így például a netcafékból továbbra is szabad blogolás vagy a videók feltöltése, amit sokan használnak a családdal, barátokkal való kapcsolattartásra, a Pentagon csupán az internetszámlát nem szeretné továbbra is állni ezekért - mondta a sereg egyik ezredese a hírügynöksgének.
A frontvonalban lévő PC-ken már eddig is le volt tiltva a YouTube vagy a MySpace, de mostani korlátozás más nagy portálokat - így például az e-mailezés lehetőségét - nem érinti. A tiltólistára olyan szájtok további kerültek fel, mint például a MetaCafe videomegosztó, a Photobucket fotómegosztó vagy az Music Television weboldala. Az általános tiltás alól azonban lehet kivételezést kérni: bizonyos egységek ugyanis figyelik a videomegosztókat, mivel az iraki felkelők gyakran ott teszik közzé felhívásaikat, vagy az elfogott katonákról készült felvételeket.