Az új egér egy Freespace nevű technológiát használ, melynek egyik alapkövét az eszközbe épített mikroelektromechanikai szenzorok, a másikat pedig az USB portra csatlakoztatható rádiós adóvevő képezi. Ez utóbbi fogadja az MX Airből érkező jeleket legfeljebb 10 méter távolságig. A vezeték nélküli, új lézeres egeret hivatalosan csütörtökön mutatta be a gyártó, szerencsére mi egy kicsivel hamarabb megkaparinthattuk, így már a használat során szerzett tapasztalatainkról is beszámolhatunk.
Lakkfekete villanyborotva
Leginkább erre hasonlít a Logitech legújabb egere, a készítők érezhetően nagy hangsúlyt fektettek a dizájnra. A lézeres szenzornak is helyt adó alsó oldal fémszínű műanyagból készült, míg a felső oldal kicsit csúszós, zongorabillentyűkre emlékeztető fekete műanyagból van. Az ujjlenyomatok eltávolításához külön törlőkendőt, valamint a beépített akkumulátor töltéséhez szükséges dokkolót is mellékelnek a dobozban.
Esztétikai okokból a hagyományos görgőt is száműzték erről az egérről, a fókuszcsoportos vizsgálatok során ugyanis a felhasználók zöme úgy nyilatkozott, nappalijában olyan egeret szeretne használni, amely egyáltalán nem hasonlít a hagyományos perifériákra. Ennek köszönhetően a mechanikus tekerő helyén érintésérzékeny felület található, ezen az ujjheggyel lehet fel-le scrollozni az oldalakon.
A virtuális görgőbe a tavaly bemutatott lendkerekes egér funkcióját is beépítették, egy nagyobb lökés hatására az adott ablak tartalma másodpercekig magától pörög tovább, a nem létező kerék hangját pedig egy beépített miniatűr hangszóró utánozza. Egy kicsit szokni kellett a használatát, de végül nem volt gondunk vele.
Az MX Air beüzemelése gyerekjáték, elegendő egy a vezeték nélküli adóvevő-egységet csatlakoztatni az USB-portra, és bekapcsolni az egeret az alján lévő gombbal. Tesztjeink során egyből működött minden windowsos gépen - Mackel a leírás szerint nem kompatibilis. A komolyabb testreszabási lehetőségeket csak az illesztőprogram telepítése után lehet elérni, így ezt érdemes telepíteni - a program ráadásul rögtön magától le is tölti a frissítéseket a gyártó szerveréről.
Rázásra indul a zene
Az egyes gombokat érintésre belülről lámpák világítják meg, ha hozzáérünk az eszközhöz, ami például az esti filmnézéskor hasznos, mivel így látni melyik billentyűn milyen funkció érhető el: az egyiket benyomva például a lejátszás indul vagy áll meg, egy másik pedig például szövegek kijelölésére használható, de van a böngésző Vissza gombját helyettesítő billentyű is.
Mindezt az egérhez adott szoftverrel módosítani, például azt is be tudtuk állítani, hogy induljon el a Media Player, ha a kezünket a levegőben tartva megrázzuk az MX Airt. A hangerő szabályozása a legmókásabb: ehhez a VOL feliratú gombot kell nyomva tartani, s a képernyőn megjelenő potmétert az egér jobbra-balra mozgatásával lehet beállítani. A gombok egyikére a kedvenc szoftvereket tartalmazó menüt is szerkeszthet a felhasználó, ezt lenyomva a programok ikonja megjelenik a monitoron, s könnyedén kiválasztható.
Media Center ajánlott
"Légi módba" kapcsolva nem tapasztaltunk a kurzor mozgásában semmilyen késleltetést, néhány perc gyakorlás után már különösebb probléma nélkül tudtuk mozgatni a kurzort, s az eszközzel nem is kell feltétlenül a monitor felé mutatni, akár a PC-nek háttal állva is működik.
Viszont arról megbizonyosodtunk, hogy a PC-től sok méterre ülve már nehéz kisilabizálni a Windows apró betűit, a géptől távolról az MX Airt inkább olyan programokkal célszerű használni, amelyeket kifejezetten távirányítós üzemre terveztek. Ilyen például a Windows XP speciális, illetve a Vista Premium változataiba épített Media Center felület, valamelyik jobb DVD-lejátszó, egy képnéző szoftver diashowja, esetleg a Media Player.
Horror az ára
El kell ismernünk, hogy a Logitech tavaly nagy hírveréssel, forradalmi jelzővel beharangozott lendkerekes egeréhez képest az MX Air sokkal praktikusabb újítást kínál: a mozgásérzékelős technológia segítségével a fotelben kényelmesen hátradőlve is lehet válogatni a képek, filmek és zenék között.
Nem valószínű azonban, hogy ez a konkrét termék túl nagy sikert arat majd a hazai piacon: augusztusi megjelenését követően harminckilencezer forintért lehet majd hazavinni, ami nagyjából egy átlagos PC-konfiguráció árának háromnegyedét teszi ki. Az ötlet maga viszont jó, ha egy-két éven belül olcsóbb modellekbe is beépítik, szeretni fogjuk.