Greenwichi középidő szerint reggel hatkor indították útjára az ukrajnai Jevpatoriában található RT-70-es rádóteleszkópjáról azt az üzenetet, amelyet a Bebo közösségi oldal tagjainak üzeneteiből állítottak össze. Az adatcsomag 1.7 másodperc alatt elérte a holdat, négy perc elmúltával pedig a Marsot hagyta maga után. Oli Madgett, az üzenetért felelős technikai igazgató szerint a közösségi oldal használóinak üzenete nagyjából holnap reggeli időben hagyja maga mögött a Naprendszert. Az üzenet célja az a Gliese 581C bolygó, amelyről már lapunk is írt a Naprendszeren kívüli legérdekesebb bolygókat felsoroló cikkében.
A Bebo tizenkétmillió felhasználója egy erre létrehozott aloldalon küldhette be a pályázatát, amiből aztán a közösség válogatta ki a legjobbakat. Az elküldött üzenetet a legjobb indulattal sem lehet azonnalinak nevezni, leghamarabb negyven év múlva érkezhet meg rá a válasz. Bár az esélytelen, hogy pörgős chat alakuljon így ki, a mostani sikeres nyerteseknek van esélyük megérni az esetleg létező idegenek válaszát.
Van-e értelme?
Mindenképp felmerül a kérdés, hogy megfelelő üzenet-e a kapcsolatteremtésre a közösségi oldal felhasználói által összehordott 501 kép és szövegdarab. Seth Shostak, a BBC által megkérdezett SETI csillagász szerint az üzenetnek mindösszesen a létezésünkre hívja fel a figyelmet. Így a Bebo által történelmi lépésnek beharangozott küldemény valójában csak egy hatalmas "Figyeljetek, van rádiónk!" kiáltás az űrbe.
Bár a rádióhullámot nem is lehet látványosan követni, kitartóan halad a fény sebességével a Gliese 518C-felé, a projekt oldalát mégis érdemes megnézni. A megtett kilométerekről tudósító számláló alatt megtekinthetőek például az elküldött képek, illetve a Bebo üzenetét Ukrajnába elszállító fiatalok úti videója is.