Az Ubuntu legfrissebb kiadását péntek kora délután telepítettük átlagosnak mondható asztali teszgépünkre, miután a DVD-re írható telepítőjét letöltöttük és kiírtuk egy üres lemezre. Ahogy már az utóbbi néhány verziót, a 10.04-est is nagyon kényelmesen telepíteni lehet olyan számítógépre, amelyen Windows fut, mindössze legalább tíz gigabájtnyi helyet kell elkülöníteni neki a merevlemezen, viszont bármikor uninstallálni lehet a Vezérlőpultból, akár bármilyen hagyományos programot.
A telepítés elég gyorsan, kevesebb mint tíz perc alatt végbement próbánk során, és minimális beavatkozást igényelt, hasonlóan a Windows 7-hez, amelyet installálni egy XP után igazi jutalomnak tűnik. Tesztünk során a néhány éves, kétmagos processzorral, ATI videokártyával, két gigabájt memóriával szerelt PC-nken minden eszközt eleve felismert, rögtön működött a hang, helyes volt a monitor felbontása és működött a hálózat is - ez korábban azért nem mindig ment ilyen zökkenésmentesen. Ezúttal nem pakoltuk fel laptopra az Ubuntut, de a wifi és a mobilinternet már a korábbi kiadásokban is jól használható volt.
Nem parádés, de jól néz ki
Az Ubuntu Linux már régóta nem néz ki rosszul, a Windows XP-t külcsínben már évek óta veri, talán azért a Mac OS X-szel és a Win 7-tel nem veszi fel a versenyt, de az mindenképp elmondható róla, hogy gusztusos, és cseppet sem fapados a kezelőfelülete, még a betűk élei is szépen simítottak, igazán nem lehet panasz a kinézetre.
A mostani kiadás esetében az ablakokon és a menükben a fekete, a lila és a narancssárga színek dominálnak, az viszont sokakat zavarhat, hogy az ablakok kicsinyítését, nagyítását és bezárását biztosító gombok a Windowsban megszokott jobb oldalról balra kerültek, akár a Macen. Ez szerencsére egyszerűen átállítható a Rendszer/Beállítások/Megjelenés menüpontban, ahol új témát lehet választani, illetve a Testreszabás gomb alatt manuálisan is meg lehet változtatni a felület egyes részeinek kinézetét. Ugyanitt lehet kicserélni a háttérképeket is a Háttér fülre kattintva - ezek a képek ráadásul nagyfelbontásban vannak a lemezen, így ha egy full-HD-s tévére kötjük az ubuntus gépet, azt is ki fogják tölteni.
Közösségi netezőknek szánják
Néhány napja adtunk hírt arról, hogy, hamarosan a Windows Live Messengerből is elérhető lesz a Facebook és más közösségi oldalak: ebbe az irányba indultak el az Ubuntu készítői is. Az operációs rendszerbe egy Gwibber nevű remek programot integráltak, amelyen folyamatosan nyomon követhetők a Facebookon, Twitteren, Flickren publikált bejegyzések. Ez a szoftver bőven veri az általunk eddig próbált windowsos klienseket. A funkciót a felső "start menü" jobb oldalán, a kikapcsológomb előtt lehet elérni, a beszédbuborékos gombon, amelyre mindig a számítógép neve olvasható.
Twittert, Facebookot egy felületen nézhetünk az új Ubuntuban
Chatelésre az Empathy nevű kliens szolgál, ezzel Google Talkra, Live Messengerre, ICQ-ra és egy sor más hálózatra is csatlakozni lehet, a bejövő üzeneteket a színesre váltó boríték-ikon jelzi. Az Ubuntu fontos extrája még az online tárhelyszolgáltatás, amely nem csak a böngészőbe mentett könyvjelzőket, de a dokumentumokat, beállításokat, de az üzenetnaplókat, zenéket és névjegyeket vagy más állományt is el lehet menni. A netre mentett tartalmakat más PC-vel is szinkronizálni tudja a program, sajnos azonban windowsos vagy maces kliens nem létezik, így a procedúra csak ubuntus masinák közt működhet. Két gigabájt tárhely jár a felhasználóknak ingyen, az 50 gigabájtosért havi 10 dollárt kérnek el.
Ubuntu One Music Store néven már zeneáruház is elérhető ebből az operációs rendszerből, melyet a Rhythmbox lejátszóban kell keresni: sajnos ez még nagyon kiforratlan, az előadók és a számok közti keresés, tallózás nagyon kezdetleges, nem éppen egy iTunes-szintű dologra kell számítani. Ugyanakkor az itt 1 euróért, azaz 270 forint körüli összegért árult zeneszámok hagyományos mp3-formátumúak, azaz semmilyen korlátozást, másolásvédelmet nem tartalmaznak, szabadon másolhatók lemezre vagy más eszközökre is.
Megszabadultak a ballaszttól
Régen szinte minden Linux készítőinek az volt a mániája, hogy disztribúcióját telepakolta átlagemberek által sosem használt programokkal a planetáriumtól kezdve a vegyészeti kalkulátorig. Szerencsére az Ubuntu készítői megszabadultak a felesleges ballaszttól, csupán a legfontosabb alkalmazásokat hagyták meg a menüben, ami azért jó, mert nem kell másodpercekig keresgélni mondjuk a böngészőt.
Tényleg csak az maradt, amire valóban szükség van: Firefox böngésző, OpenOffice irodai programcsomag, Rhythmbox zenelejátszó és Mplayer-alapú médialejátszó és CD-író program. Ez utóbbi kezeli a feliratfájlokat, és magától le tudja tölteni a szükséges kodekeket is, így rögtön le tudta játszani a Divx, XViD, vagy akár az MKV fájlokat is, de külön konfigurálás nélkül meg tudtunk nézni vele az MTV Videotárban egy Szomszédok-epizódot is.
A médialejátszó és a zenelejátszó is jól használható
Egyedül a Flash playert kellett külön feltelepítenünk, de ez sem volt túl nehéz feladat, csupán az Alkalmazások menüből kellett kiválasztani az Ubuntu szoftverközpontot, ott pedig rákeresni a Flashre, melynek telepítése pár kattintással megtörtént. Innen lehet bármilyen más szoftvert keresni az Ubuntuhoz, ebből a forrásból mindig biztonságos és kompatibilis programokat lehet beszerezni.
Balfék felhasználó sem tudja elrontani
Az Ubuntu előnye, hogy automatikusan képes minden feltelepített szoftvert folyamatosan frissíteni, megakadályozva, hogy biztonsági réseken keresztül megtámadják a gépet. Vírusirtót linuxos PC-re nem is igazán érdemes telepíteni, ritkák az ilyen rendszereket támadó kártevők.
A 10.04-es Ubuntu nem tűnt gyorsabbnak a Windows 7-nél, viszont teljesen ingyen van, elég jól felismeri a hardvereket, jó eséllyel minimális beállítgatással működésre lehet bírni egy átlagos számítógépen. Előnye, hogy míg a netről letöltött, oldalakon lekattintott idiótaságokkal egy windowsos gépet elég alaposan el lehet rontani, egy ubuntus masinát jóval nehezebb - főleg, ha nem adjuk meg használójának a rendszergazda jelszavát. Nagyi, barátnő, anyuka, vagy PC-s antitalentum ismerős gépére továbbra is jó választás.